مشخصاتی از گونۀ جهش ‌یافتۀ ویروس کرونا در جنوب بریتانیا/ ابتلای بیشتر به آن در بین افراد زیر ۲۰ سال - توان شیوع بیشتر ۰.۴ الی ۰.۷

coronavirus بی بی سی: نتایج تحقیق امپریال کالج لندن دربارۀ سویۀ جهش ‌یافته ویروس کرونا که در بریتانیا شناسایی شده، سرایت "بسیار سریع‌ تر" آن را تأیید کرده و گفته است که میانگین تعداد افرادی که به آن مبتلا می شوند، بسیار بیشتر از قبل است. این مسئله توان گسترش ویروس را به شدت افزایش می ‌دهد و مقابله با آن را بسیار سخت ‌تر می‌ کند.
 
این پژوهش همچنین نشان می ‌دهد که این گونه، بخش بزرگ ‌تری از جمعیت زیر ۲۰ سال را نسبت به ویروس اصلی تحت تأثیر قرار می ‌دهد.
 
بر اساس این تحقیق، این سویۀ جدید باعث افزایش عدد آر  [عدد سرایت پایه - Basic reproduction number -ratio 0]، بین ۰.۴ تا ۰.۷ شده است. عدد آر، عددی است که بر اساس آن، توان شیوع یک عامل بیماری ‌زا و متوسط افرادی که یک فرد آلوده می ‌تواند، دیگران را مبتلا کند، نشان می‌ دهد.
 
این به معنای آن است که هر ۱۰ فرد مبتلا به گونۀ جدید، احتمالاً می توانند بین ۴ تا ۷ نفر بیشتر را در مقایسه با نوع قبلی، به کرونا مبتلا کنند.
 
پروفسور اکسل گاندی به رادیو چهار بی بی سی گفته: "شاید این به نظر زیاد نباشد، اما تفاوت آن بسیار زیاد است."
 
محققان می ‌گویند، نتیجه پژوهش آنها نیاز فوری برای واکسیناسیون با حداکثر سرعت ممکن را نشان می ‌دهد.
 
در روزهای اخیر میزان ابتلا و مرگ و میر در بریتانیا به شدت زیاد شده است.
 
تمام ویروس ‌ها جهش پیدا می‌ کنند و کرونا هم مستثنی نیست، اما به گفتۀ دانشمندان، تعداد جهش‌ های ویروس کرونایی که اکنون همه‌ گیری ایجاد کرده، بیش‌ از حد انتظار بوده است.
 
ویروس جدید چه مشخصاتی دارد؟:
 
این نوع جدید، نخستین بار در ماه سپتامبر در جنوب بریتانیا مشاهده شد و دلیل اصلی آن هم افزایش تعداد تست ‌های مثبت کرونا در هفته‌ های اخیر در لندن، جنوب شرق و شرق انگلستان بود.
 
دفتر آمار ملی بریتانیا چندی پیش اعلام کرد که حدود دو سوم از کسانی که تست کرونای آنها‌ مثبت گزارش شده، احتمالاً به گونۀ جدید ویروس مبتلا شده ‌اند که البته این فقط یک تخمین است.
 
سه عامل باعث شده که توجهات به گونۀ جدید ویروس کرونا، جلب شوند:
 
• به سرعت در حال جایگزینی انواع دیگر ویروس است،
 
• جهش ‌هایی دارد که بر بخشی از ویروس که می ‌تواند مهم باشد، تأثیر می گذارد
 
• برخی از این جهش ‌ها، قبلاً در آزمایشگاه برای افزایش توان ویروس در آلودگی سلول‌ ها نشان داده شده است
 
به گفته جیمز گالاگر، خبرنگار بهداشتی، علمی بی بی سی، تمامی این عوامل باعث ایجاد نوعی ویروس شده که می‌ تواند به آسانی منتشر شود.
 
بهرحال، به گفتۀ متخصصان، تاکنون شواهدی مبنی بر خطرناکتر بودن این ویروس به دست نیامده و همچنین واکسن ‌های تولیدی جدید در ماه‌ های اخیر همچنان کارساز اند.