کاهش سرعت تشخیص ابتلا به ویروس کرونا به ۱۰ ثانیه توسط آزمایش ‌گر مرکز ملی تحقیقات نانو تکنولوژی دانشگاه بیلکنت آنکارا؟

corona test دویچه وله فارسی: محققان دانشگاه بیلکنت آنکارا از تولید آزمایش ‌گر جدیدی خبر داده ‌اند که سرعت تشخیص ویروس کرونا را تا ۱۰ ثانیه کاهش می‌دهد. درستی پاسخ آزمایش سریع کووید- ۱۹ با این آزمایش‌گر به گفته این محققان بیش از ۹۹ درصد است.
 
شرکت‌ های مختلفی در سراسر جهان بر روی آزمایش‌ های تشخیص سریع ویروس کرونا در بدن انسان کار می ‌کنند و تاکنون دستگاه ‌های مختلفی هم به بازار عرضه کرده ‌اند. اما هیچ آزمایش‌ گری تا کنون نتوانسته است در ۱۰ ثانیه ابتلای فرد به کرونا را تشخیص دهد.
 
مرکز ملی تحقیقات نانو تکنولوژی دانشگاه بیلکنت آنکارا سیستم تشخیص مبتنی بر فناوری نانو توسط محققان ترک را اکنون معرفی کرده است. به گفته محققان این مرکز این دستگاه قابلیت آن را دارد که ابتلای فرد به کرونا را بدون نمونه ‌برداری از مخاط بینی و تنها از روی ترشحات دهان او در ۱۰ ثانیه تشخیص دهد.
 
خبرگزاری آناتولی ترکیه با انتشار این خبر نوشته است نحوه تشخیص بیماری با تکنولوژی پیشرفته دیاگنوویر "Diagnovir" شناسایی و برای اولین بار در جهان از سوی دانشمندان ترک کشف و اختراع شده است.
 
طبق گزارش رسانه ‌های ترکیه کشف جدید محققان دانشگاه آنکارا، جایگزین تست‌ های معمول پی ‌سی ‌آر (PCR) در سراسر جهان خواهد شد، چون که این روش بسیار سریع است و در چند ثانیه نتیجه می ‌دهد.
 
پروفسور عبدالله آتالار، رئیس دانشگاه بیلکنت گفته است که محققان دانشگاه پس از شیوع پاندمی کرونا در ترکیه تحقیقات خود را در زمینه ساخت دستگاه تشخیص سریع ویروس کرونا آغاز کردند.
 
دستگاه تشخیص ۱۰ ثانیه ‌ای کرونا اکنون از سوی مرکز ملی تحقیقات نانو تکنولوژی وابسته به دانشگاه بیلکنت آنکارا ارائه شده است.
 
بلند اورتاچ، مسئول پروژه گفت، گروهی از پژوهش ‌گران ترک در یک تحقیق هفت ماهه این دستگاه را ساخته ‌اند. به گفتۀ اورتاچ، فاز دو این دستگاه با موفقیت انجام گرفته و بر اساس سیستم بیوسنسور عمل می ‌کند.
 
بلند اورتاچ گفته است، تولید انبوه این دستگاه تا دو ماه آینده برنامه ‌ریزی شده است.
 
دکتر علی آیتاچ سیمن از محققان این پروژه گفته است، در صورتی که مراجعه ‌کنندۀ کرونا، مثبت باشد، نتایج در ۵ تا ۱۰ ثانیه، و در صورتی که کرونا منفی باشد، در عرض ۲۰ تا ۳۰ ثانیه با بررسی ‌های مکمل، نتیجه مشخص می ‌شود. این محقق دانشگاه آنکارا دقت این دستگاه را ۹۹ درصد ارزیابی کرد.
 
آیتاچ سیمن توضیح داده است که این دستگاه بر پایۀ سیستم نانو تکنولوژی کار می ‌کند. محققان مرکز گفتند که این روش نسبت به روش "پی‌ سی ‌آر" بسیار ارزان ‌تر است و به راحتی می‌ تواند جای آن را بگیرد.
 
به گفته محققان این پروژه کشف دانشمندان ترکیه، استانداردهای کیفیت مورد نیاز سازمان بهداشت جهانی (WHO) را نیز داراست. با این حال در مورد تأیید این دستگاه، توسط سازمان بهداشت جهانی، و یا صدور پروانه برای عرضۀ آن در بازار، توسط نهادهای اداری ترکیه، اطلاعاتی منتشر نشده است