پژوهشگر صلح: آینده توافق اتمی ایران با بایدن هم مبهم است

barjam comission moshtarak

از نظر مدیر مؤسسه تحقیقات بین‌المللی صلح، آینده توافق اتمی با ایران در ریاست‌جمهوری جو بایدن در آمریکا هم بسیار مبهم است. او می‌گوید، برای زنده شدن برجام سرمایه سیاسی زیادی لازم است و بایدن این اندازه هزینه نخواهد کرد. دن اسمیت، مدیر مؤسسه تحقیقات بین‌المللی صلح استکهلم معتقد است: «از سر گرفتن موفقیت‌آمیز مذاکرات هسته‌ای با ایران، خیلی بیش‌تر از آنچه که جو بایدن آماده است بر روی آن هزینه کند، سرمایه‌گذاری سیاسی می‌طلبد.»

اسمیت در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی "نویه اوسنابروکر تسایتونگ" گفت که "در ایران نیز نظرها برگشته است، زیرا وعده‌های برجام دوام نداشته‌اند.»

از نظر اسمیت، در پی توافق برجام، نه ایران به شبکه تجارت جهانی کاملا وصل شده و نه سرمایه‌گذاران بین‌المللی اعتماد و رغبت داشته‌اند وارد ایران شوند: «از نگاه رهبری ایران، به ویژه آمریکا باید چنان پیشنهاد خاصی ارائه دهد تا ایران رغبت کند بار دیگر خود را به مفاد برجام کاملا متعهد سازد.»

این پژوهشگر صلح معتقد است: «من چیز خاصی نمی‌بینم که بایدن بتواند آن را روی میز بگذارد و با آن اعتماد داوطلبانه ایران را جلب کند.»

اسمیت در مورد رابطه آمریکا و روسیه افزود که ایالات متحده تحت ریاست‌جمهوری بایدن نیز بر سیاست مدرنیزه کردن زرادخانه هسته‌ای خود ادامه خواهد داد: «هم‌زمان گمان دارم که بایدن خواهد کوشید گفت‌وگوهای دوجانبه برای کنترل تسلیحات هسته‌ای را بار دیگر از سر گیرد.»

توافق‌نامه کنترل تسلیحاتی آمریکا و روسیه در ماه فوریه ۲۰۲۱ به پایان خواهد رسید. از نظر اسمیت، برای تمدید این توافق‌نامه کافی است جو بایدن تلفن را بردارد و با ولادیمیر پوتین، رئيس‌جمهور روسیه گفت‌وگو کند. او ابراز امیدواری کرد که بایدن کمی پس از ورود به کاخ سفید این اقدام را انجام دهد.

 

 

منبع: دویچه وله