چه کسی راست می‌گوید؟ از تاثیر مازوت روی کرونا تا قرارداد دروغین با پرستارها

Parastaran-Aloodegi Hava

«موضوع تاثیرات آلودگی هوا بر شیوع ویروس کرونا در رسانه‌ها مطرح شده است. قطع همکاری بخشی از پرستاران در بیمارستان‌های «خوزستان» آغاز شده است.»
 
ایران وایر: زمزمه‌های موضوع تاثیرات آلودگی هوا بر شیوع ویروس کرونا از پاییز امسال در رسانه‌ها مطرح شد و برخی مسئولان نیز در این خصوص نظراتی را ارائه کرده بودند. نظراتی که مانند همیشه یکی پس از دیگری، یکدیگر را نقض کردند. حالا با اوج‌گیری آلودگی هوا در کلان‌شهرهای ایران و آماده‌باش اورژانس در هشت‌ شهر و از سوی دیگر زمزمه‌های تعطیلی دو روزه در تهران، مسئولان شانه خالی می‌کنند و هیچکس مسئولیت آسمان خاکستریِ روبه سیاهِ شهرهای ایران را برعهده نمی‌گیرد.  
 
«افزایش هشت تا پانزده درصدی تلفات کرونایی به دنبال آلودگی هوا»
«عیسی کلانتری»، رییس سازمان حفاظت محیط زیست در تاریخ ۱۳ مهر، نسبت به هم‌زمانی آلودگی هوا و ویروس کرونا هشدار داده بود که افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون می‌تواند تا ۸ درصد تلفات کرونایی را بیشتر کند.
 
همچنین «علی شاهسونی»، مشاور عالی وزیر بهداشت و رئیس گروه «سلامت هوا و تغییر اقلیم» وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در تاریخ ۳۰ مهر ۱۳۹۹، هشدار داده بود که هم‌زمان با آغاز پدیده وارونگی هوا مرگ‌ومیرهای ناشی از کرونا افزایش یابد: «مطالعاتی در دنیا انجام و نتایج آن در مجلات معتبر چاپ شده است، نشان می‌دهد که در چین، ایتالیا و بسیاری از نقاط دنیا آلودگی هوا و به ویژه افزایش ذرات معلق باعث افزایش موارد ابتلا و مرگ‌ومیرهای ناشی از کرونا و شدت بیماری می‌شود.»
 
او گفته بود این ذرات تا ۱۵ درصد باعث افزایش مرگ‌ومیر کرونا در ایران می‌شوند.
 
برخی نیز به طور کامل چنین تاثیراتی را رد کردند که در این میان می‌توان به «علی ماهر»، معاون ستاد مقابله با ویروس کرونای استان تهران اشاره کرد؛ او در تاریخ ۴آبان۱۳۹۹، در این‌باره گفت: «آلودگی هوا هیچ تأثیر خاصی بر روی این بیماری ندارد و بررسی‌های ما هم حاکی از عدم ارتباط بین این دو موضوع است.»
 
این روند دوگانگی در خصوص موضوع میزان تاثیرات آلودگی بر شیوع ویروس کرونا و متعاقباً افزایش شمار بستری و فوتی در ایران، در هفته‌های پس از آن نیز مطرح شد. حالا در دی ماه، سطح آلودگی‌ها تا آنجا پیش رفته که تصمیماتی در خصوص تعطیلی کلان‌شهرها در دستور کار قرار گرفته اما همچنان نظرات در خصوص این تاثیرات متناقض و متفاوت است.
 
«تهران»، «اصفهان»، «کرج»، «زنجان»، «اراک»، «اهواز»، «قزوین»، «قم»، «تبریز» و «مشهد» از جمله شهرهایی است که این روزها آلودگی هوا را بیش از سایر شهرهای ایران حس می‌کنند. تصاویر و ویدیوهای مخابره شده از آسمان تهران، گواه این موضوع است که وضعیت حالا به سطح فوق بحرانی خود رسیده است.
 
«نیروگاه‌های تهران و مازوت»
در هفته‌های اخیر خبری در خصوص افزایش سطح «مازوت» در هوای برخی کلان‌شهرها مطرح شد. مازوت یکی از هیدروکربن‌های نفتی است که در مراحل پالایش نفت خام به دست می‌آید و سوختی ارزان برای موتورهای دیزلی و برخی نیروگاه‌هاست . مازوت یکی از عوامل آلودگی هواست.
 
خبر افزایش سطح مازوت در ابتدا تکذیب اما سرانجام سازمان محیط زیست حقیقت را فاش کرد. «مسعود تجریشی»، معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به اینکه با مازوت‌سوزی نیروگاه‌ها در اراک برخورد شده است، ضمن تایید مازوت‌سوزی نیروگاه‌ها و صنایع در تهران گفته که «نامه‌ای به دادستانی تهران نیز درخصوص مازوت‌سوزی نیروگاه‌ها ارسال کرده‌ایم.»
 
از سوی دیگر «محسن طرزطلب»، مدیر عامل شرکت برق حرارتی روز شنبه۱۳دی۱۳۹۹، گفته است که هیچ کدام از نیروگاه‌های تهران از مازوت استفاده نمی‌کنند و نمی‌توان آلودگی تهران را به این مساله مربوط دانست.
 
طرزطلب همچنین گفت که تنها دو نیروگاه «بعثت» و «منتظرالقائم» این قابلیت را دارند که تاکنون بخش مازوت‌سوز این دو نیروگاه مورد استفاده قرار نگرفته است.
 
اینکه سازمان محیط‌زیست به عنوان یکی از متولیان این حوزه تاکنون اطلاع نداشته که کدام نیروگاه و تاسیسات از مازوت استفاده می‌کرده یا نه، خود جای بحث دارد؛ اما آنچه در حال حاضر اهمیت دارد هوایی است که مردم کلان‌شهرهای ایران آن را نفس می‌کشند؛ نفسی که هر لحظه در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی ممکن است اسیر ویروس کرونا شود.
 
همچنین رسانه‌های ایران آورده‌اند که به دلیل تحریم‌ها جمهوری اسلامی نتوانسته «مازوت» خود را بفروشد و حالا مجبور به استفاده از آن‌ها است؛ و مهم‌تر از آن اینکه کدام نهاد مجوز استفاده از مازوت را صادر کرد؟
 
اما پاسخ به این سوال که ارتباط میان آلودگی هوا و ویروس کرونا در چیست؟ «محمدرضا زاهدپور انارکی»، متخصص ریه و دانشیار بازنشسته دانشگاه تهران در تاریخ ۱۰دی۱۳۹۹، در این‌باره توضیح داده است: «آلاینده‌ها می‌توانند احتمال انتقال بیماری کرونا را بیشتر کنند. ویروس کرونا به آلاینده‌ها می‌چسبد و موجب انتقال بیماری می‌شود. توصیه ماسک به همین دلیل است. عفونت ویروسی در هوا وجود دارد خصوصا در جاهایی که شلوغی و ترافیک وجود دارد، ویروس به سرعت منتقل می‌شود.»
 
پرستاران قرارداد ۸۹ روزه: کرونا فروکش کرد و دیگر به پرستار نیازی ندارند
 
بیش از ۱۰ ماه از ورود ویروس کرونا به ایران می‌گذرد. بیش از ۵۵ هزار نفر براساس آمار رسمی جان خود را از دست داده‌اند. در این بین کادر درمان فوت همه این افراد را در سراسر ایران به چشم دیدند و فشار ناشی از مرگ بیمار، مرگ همکار، نبود و کمبود امکانات و بسیاری دیگر را به جان خریده‌اند.
 
در روزهای اوج کرونا مقامات برای جبران نیروی انسانی کادر درمان از قراردادهای ۸۹ روزه برای استخدام پرستاران سخن به میان آوردند. قراردادی که با وعده استخدام دائمی بر تن بسیاری از پرستاران روپوش سفید پوشاند و آن‌ها را در عجیب‌ترین ویروس ده‌های اخیر با مردم و مسئولان همراه کرد اما حالا با بهبود شرایط دولت به آن‌ها نیازی ندارد!
 
پرستاران می‌گویند با وجود تاکید «علی خامنه‌‌ای»، رهبر ایران، روسای بیمارستان‌ها در حال قطع همکاری با بخشی از جامعه پرستاری هستند.
 
خبرگزاری ایلنا به نقل از برخی پرستاران نوشته، قطع همکاری بخشی از همکاران در بیمارستان‌های «خوزستان» آغاز شده است.
 
گفته شده پرستاران ۸۹ روزه‌ای که قرارداد آن‌ها در روز ۳۰ آذر ماه به پایان رسیده، با عدم نیاز بیمارستان مواجه شده و در آستانه بیکاری قرار دارند.
 
پرستاران معتقدند کرونا تا حدودی فروکش کرده است و مقامات دیگر به پرستاران نیازی ندارند.
 
همچنین نامه‌ای وجود دارد که در آن به روسای بیمارستان‌های «اهواز» از جانب دانشگاه علوم پزشکی گفته شده است: «اشتغال پرستاران ۸۹ روزه بعد از خاتمه قرارداد در پایان آذر، غیرقانونی است.»
همچنین در این نامه تاکید شده که باید با آن‌ها تسویه حساب صورت گیرد.
گفته شده این ابلاغ در روزهای ابتدایی دی ماه صادر شده است.
 
پرستاران معترض می‌گویند چرا نیروهایی که در بحران کرونا از جان و دل مایه گذاشته و با خطرات بسیار جنگیده‌اند، استخدام نمی‌شوند؟
 
خرداد ۱۳۹۹، «کیانوش جهانپور» سخن‌گوی وقت وزارت بهداشت در خصوص قرار داد ۸۹ روزه توضیح داده بود: «زمانی قرار شد پرستارانی که اشتغال نداشتند در قالب قراردادهای ۸۹ روزه به کار گرفته شوند. این قراردادها کاملا قانونی است اما به لحاظ حقوقی هیچ الزامی برای تمدید آن وجود ندارد و پس از اتمام ۸۹ روز طرفین می‌توانند دیگر با یکدیگر همکاری نکنند.»
 
او در این مصاحبه وعده داده بود: «با دستور وزیر بهداشت و شخص رئیس‌جمهور» قرار شد در صورتی که مجوز استخدامی صادر شود، اولویت با این افرادی باشد که به شکل ۸۹ روزه در بحران کرونا مشغول به کار شدند.
 
جهانپور تاکید کرده بود هیچ‌کس در قرارداد ۸۹ روزه اخراج نمی‌شود و پس از صدور مجوز استخدامی این عزیزان جذب خواهند شد اما هیچکس قول خاصی به فرد خاصی نمی‌تواند بدهد.
 
این روند همچنان ادامه داشت و «مریم حضرتی»، معاون وزیر بهداشت به پرستاران قرارداد ۸۹ روزه مرتبط با ایام کرونا گفته بود که به استخدام امیدوار باشند.
 
تشویش پرستاران به ثبت قرداد ۸۹ روزه از سوی مقامات جمهوری اسلامی در بحبوبه شیوع کرونا و در حالتی که ایران با کمبود شدید نیروی انسانی کادر درمان مواجه بود، حالا از نگاه پرستاران یک وعده دروغین و فریبی بیش نیست.