توقیف نفتکش کره جنوبی؛ سئول سفر دیپلمات ارشد خود به تهران را 'بازبینی' می‌کند

keshti nafti

بی بی سی: به دنبال توقیف یک نفتکش با پرچم کره جنوبی در خلیج فارس، رویترز به نقل از وزارت خارجه کره جنوبی گزارش کرده است که این کشور سفر دیپلمات ارشد خود به تهران را که قرار بود بنابر برنامه قبلی روز یکشنبه انجام شود، "بازبینی" می‌کند. تصمیم اخیر ساعاتی پس از آن اعلام شد که سپاه پاسداران در ایران اعلام کرد که یک تانکر متعلق به کره جنوبی را توقیف و خدمه آن را بازداشت کرده است.

پس از اعلام خبر توقیف نفتکش، کره جنوبی اعلام کرد یگان مقابله با دزدی دریایی این کشور به منطقه اعزام کرد.

 

این ناوشکن کره جنوبی اکنون در تنگه هرمز و نزدیکی محل توقیف نفتکش مستقر شده است و قرار است با ائتلافی از از کشورهای دیگر تحت رهبری آمریکا همکاری کند.

در ایران به نقل از منابع نزدیک به سپاه پاسداران گزارش شده است که نفتکش توقیف‌شده از "بندر الجبیل عربستان سعودی عازم کره‌جنوبی" بوده اما یک مقام دولتی مقصد کشتی را بندری در امارت متحده اعلام کرده است. و در همین خصوص برخی منابع مقصد این نفتکش را بندری در فجیره گزارش کرده‌اند.

ساعاتی پیش، دبیر کل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ایران اعلام کرد "علت توقیف این شناور آلودگی زیست محیطی و نقض پیاپی قوانین زیست محیطی بوده و این کشتی باید خسارت وارده به محیط زیست را بپردازد".

 

کره جنوبی و آمریکا از ایران خواسته‌اند فورا به این توقیف خاتمه دهد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، که امروز ساعاتی پیش از انتشار خبر توقیف نفتکش کره جنوبی از این کشور بابت مسدود نگه داشتن دارایی های ایران در بانک های آن کشور انتقاد کرده بود، گفته است "ما در ایران نسبت به آلودگی دریایی حساسیم" و توقیف صورت گرفته را "کاملا فنی" خوانده است.

 

   کره جنوبی خواستار آزادی فوری نفتکش توقیف شده توسط سپاه پاسداران شد

   آیا 'جنگ دوم نفتکش‌ها' جهان را تهدید می‌کند؟

کنترل مناطق دریایی ایران در خلیج فارس توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام می‌شود.

نیروی دریایی سپاه پاسداران سال گذشته هم یک نفتکش بریتانیایی را توقیف کرده بود. این اقدام پس از آن صورت گرفت که دولت محلی جبل الطارق یک نفتکش حامل نفت ایران را در زمان عبور از تنگه جبل الطار توقیف کرد.

روابط ایران و کره جنوبی در ماه های اخیر به دلیل مخالف آن کشور با آزادسازی پول های مسدود شده ایران، سرد بوده است.

مقام های ایرانی گفته اند که دولت کره جنوبی ۸ میلیارد دلار از پول های ایران را به دلیل تحریم های آمریکا مسدود کرده و اجازه دسترسی به آن را نمی‌هد