فشار ترامپ بر معاونش برای مداخله به نفع او در آستانه بررسی اعتبار رای کالج الکترال در کنگره

trumpe pence coronaدر آستانه جلسه مهم روز چهارشنبه کنگره آمریکا برای تایید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، فشار سیاسی بر مایک پنس، معاون رییس جمهوری ایالات متحده افزایش یافته است.

کنگره آمریکا قرار است ششم ژانویه، هفدهم دی، اعتبار رای کالج الکتورال درباره پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را بررسی کند.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا که مدعی بروز تقلب گسترده در این انتخابات است، خواهان نقش آفرینی مایک پنس در این جلسه به نفع اوست.

آقای ترامپ سه شنبه در توییتر نوشت: ''معاون رییس جمهوری از قدرت رد اعتبار گزینندگانی که با تقلب انتخاب شده اند، برخوردار است. ''

معاون رییس جمهوری آمریکا رییس مجلس سناست و آقای پنس نتیجه انتخابات در ایالت های مختلف را در جلسه چهارشنبه را اعلام خواهد کرد.

هواداران آقای ترامپ می گویند آقای پنس از اختیارات رد نتیجه کالج الکتورال در ایالت های مورد مناقشه برخوردار است، اما منتقدان آقای ترامپ می گویند نقش او در این جلسه صرفا نقشی تشریفاتی است.

مشاوران آقای پنس هم گفته اند که او قصد دارد فقط وظایف تشریفاتی خود را در روز چهارشنبه در کنگره اجرا کند.

یک مقام سابق کاخ سفید که با تیم آقای پنس در تماس است به خبرگزاری رویترز گفت: "او از رئیس جمهور حمایت می کند، اما قانون اساسی را اجرا خواهد کرد. این یک نقش تشریفاتی است. باز کردن نامه ها و خواندن محتوی آنها. همین. این یک وظیفه تشریفاتی است."

مارک شورت رئیس دفتر مایک پنس هم روز دوشنبه به این خبرگزاری گفته بود که معاون رئیس جمهور "قانون اساسی را اجرا خواهد کرد."

پیش از این دست کم ۱۲ نماینده جمهوری خواه سنا و حدود ۱۴۰ عضو مجلس نمایندگان اعلام کردند در این جلسه به صحت انتخابات اعتراض خواهند کرد.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سوم نوامبر، سیزدهم آبان برگزار شد و آقای بایدن در این انتخابات توانست به طور بی سابقه ای بیشتر از ۸۱ میلیون رای به دست آورد.

او برای پیروزی در انتخابات به دست کم ۲۷۰ رای الکتورال نیاز داشت که توانست ۳۰۶ رای الکتورال را به خود اختصاص دهد.

مجمع برگزینندگان، کالج الکتورال، در چهاردهم دسامبر، ۲۴ آ‌ذر نتیجه آرای الکتورال کسب شده به وسیله آقای بایدن در همه ایالت ها را تایید کرد.

آقای ترامپ خواهان رد اعتبار آرای کالج الکتورال بعضی از ایالت های مهم در این انتخابات است.

دونالد ترامپ دوشنبه هم در یک سخنرانی در ایالت جورجیا بر این خواسته تاکید کرده بود.

آقای ترامپ که برای حمایت از دو نامزد جمهوری خواه انتخابات سنا در این ایالت سخنرانی می کرد، ابراز امیدواری کرد مایک پنس به وظیفه خود در حمایت از او عمل کند.

دور دوم انتخابات سنا برای تعیین دو نماینده ایالت جورجیا در این مجلس سه شنبه در حال برگزاری است.

هیچ کدام از نامزدهای سنا در این ایالت نتوانستند آرای لازم را در انتخابات سیزدهم آبان کسب کنند.

نتیجه این انتخابات تعیین کننده حزب صاحب اکثریت در مجلس سنا خواهد بود و کسب هر دو کرسی به وسیله دموکرات ها برای ریاست جمهوری جو بایدن اهمیت بالایی دارد.

همزمان، ده ها هزار نفر از هواداران دونالد ترامپ به واشنگتن سفر کرده اند که چهارشنبه همزمان با جلسه کنگره در حمایت از او تجمع کنند.

دونالد ترامپ گفته است در تجمع هوادارانش حاضر خواهد شد.

منبع: بی بی سی