بنا بر داده های آماری، تعداد واقعی قربانیان ویروس کرونا در ایران بیش از آن چیزی است که تاکنون به طور رسمی اعلام شده است

corona margآمار اعلام شده از سوی ستاد ملی کرونا مبنی بر قربانیان روزانه ناشی از ابتلا به ویروس کرونا با آمار‌های اعلام شده از تعداد فوتی‌ها از سوی مرکز آمار ایران تناسبی ندارد. موضوعی که شائبه عدم اعلام آمار حقیقی تعداد کسانی که روزانه در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست می‌دهند را افزایش می‌دهد. ماجرا از چه قرار است؟

اگرچه اعلام‌های روزانه ستاد ملی کرونا خبر از کاهش میزان مرگ و میر در تابستان امسال می‌داد، اما استنتاج از داده‌های تفکیک‌نشده مرکز آمار (در این داده‌ها نامی از کرونا به‌عنوان علت مرگ موجود نیست) گویای این است که ویروس کرونا بیشتر از آنچه تاکنون اعلام شده، جان گرفته و در تابستان امسال نسبت به فصل‌های قبل بیشتر هم شده است.

طبق داده‌های مرکز آمار در تابستان ۱۳۹۹ تعداد فوت شدگان ثبت شده برابر ۱۳۰۸۷۹ نفر بوده است که از این تعداد ۷۳۹۷۰ نفر آن‌ها را مردان و ۵۶۹۰۹ نفر را زنان تشکیل می‌دهند.

ارقام فصل تابستان ۱۳۹۹ نسبت به بهار ۱۳۹۸ دارای رشد ۳۸ درصدی بوده که این رقم در مقایسه با رشد تعداد فوت شدگان تابستان ۱۳۹۸ نسبت به تابستان ۱۳۹۷ که در حدود ۳ درصد بوده است، رقم قابل توجهی محسوب می‌شود. مرکز آمار یکی از علل آن را شیوع بیماری کرونا معرفی کرده است.

بعد از اعلام شیوع ویروس کرونا در ایران یعنی از زمستان سال گذشته تاکنون، ستاد ملی کرونا روزانه آمار مربوط به فوت‌شدگان و مبتلایان به این ویروس را منتشر می‌کند، اما بسیاری از کارشناسان و همچنین افکار عمومی باتوجه به مشاهدات و تجربه خود و اطرافیانشان این آمار را واقعی نمی‌دانند و در آن تشکیک می‌کنند. داده‌های مرکز آمار که به استناد گواهی صدور فوت سازمان ثبت احوال کشور است این موضوع را تایید می‌کند؛ آمار واقعی قربانیان ویروس کرونا بیش از آن چیزی است که تاکنون به طور رسمی اعلام شده است.

پیش‌تر هم مسعود مردانی، عضو ستاد مقابله با کرونا گفته بود، «آمار واقعی» کشته‌شدگان کرونا در ایران، دو و نیم برابر آمار دولتی است. تعدادی از نهاد‌های داخلی و خارجی نیز آمار دولتی کرونا در ایران را نزدیک به واقعیت نمی‌دانند.

بر اساس آمار وزارت بهداشت تاکنون ۵۸ هزار و ۱۸۹ نفر بیمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند. اما افزایش نرخ‌های مرگ و میر در سه فصل گذشته نشان می‌دهد تعداد فوت شدگان بسیار بیشتر از آمار وزارت بهداشت است.

طبق داده‌های مرکز آمار در بهار امسال نرخ رشد ثبت فوت‌شدگان به ۲۰درصد رسیده بود، در حالی که رشد آمار فوت‌شدگان بهار ۹۸ نسبت به بهار ۹۷ حدود یک‌درصد بوده است.

وضعیت مبهم ویروس کرونا در ایران

در تابستان امسال، اما این روند سرعت بیشتری گرفته و نرخ تعداد فوت شدگان در مقایسه با تابستان سال قبل ۳۸ درصد افزایش پیدا کرده؛ یعنی تابستان امسال ۳۸ درصد بیشتر مرگ در ایران اتفاق افتاده است. درحالی که تابستان سال گذشته تعداد فوت شدگان در مقایسه با تابستان سال قبل خود ۳ درصد رشد کرده بود.

وزارت بهداشت تعداد فوت شدگان بر اثر کرونا تا پایان تابستان را ۲۴ هزار و ۴۷۸ نفر اعلام کرده، اما طبق داده‌های مرکز آمار فقط در یک فصل تابستان ۵۶۹۰۹ نفر افزایش پیدا کرده که ۳۸ درصد بیشتر از میزان فوت شدگان تابستان سال گذشته است؛ یعنی ۲۱ هزار نفر در تابستان امسال بیشتر از میانگین مرگ سال‌های قبل بوده است. این آمار تقریبا بیش از دو برابر آمار اعلامی فوت شدگان بر اثر کروناست.

همچنین ایران کشور مرگ‌ومیر‌های غیرطبیعی است به‌نحوی که در تابستان امسال ۱۰ هزار و ۸۹۶ نفر ایرانی به‌صورت غیرطبیعی جان خود را از دست داده‌اند، ۴۴۰۹ نفر به‌دلیل حوادث رانندگی، ۲۴۲ نفر با سلاح سرد، ۵۴۶ نفر غرق شده‌اند، ۴۲۹ نفر به‌دلیل سوختگی، ۲۶۶ نفر با برق‌گرفتی، ۵۸۰ نفر سقوط از بلندی، ۲۳ نفر به‌دلیل حوادث ریلی، ۳۰۱ نفر به‌دلیل خوردن سم، ۱۸۴ نفر با مسمومیت دارویی، ۷۲ نفر گاز گرفتی، ۲۵۵ نفر به‌دلیل مصرف مواد‌مخدر، ۶۴ مورد ناشی از مواد محرک، ۵۴۶ مورد ناشی از داروی مخدر، ۳۲۷ مورد ناشی از مصرف چندگانه و ۲۶۵۲ مورد ناشی از سایر موارد؛ البته ۵۳۱ نفر هم به‌دلیل حوادث کار جان خودشان را از دست داده‌اند.

منبع: رویداد۲۴