نماینده ایران در سازمان ملل متحد: گفتگویی با آمریکا نداشتیم/ شرایط در دوران بایدن تغییر نکرده است

Takhteravanchiدر حالی که حدود یک ماه از زمان حضور جو بایدن در کاخ سفید می‌گذرد، زمان چندانی تا ضرب‌الاجل تهران باقی نمانده و احتمالا جهان باید خود را برای خروج ایران از پروتکل الحاقی آماده کند. تهران و واشنگتن، هر یک دیگری را مسئول برداشتن گام نخست می‌داند و این بازی «اول تو» همچنان ادامه دارد.

مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک در گفتگوی اختصاصی با سعید جعفری، خبرنگار یورونیوز فارسی می‌گوید: «حتی هنوز تغییری در محدودیت‌های شخص او در نیویورک پدید نیامده است.» مذاکره کننده پیشین هسته‌ای ایران در این گفتگو تاکید می‌کند جمهوری اسلامی برخلاف آنچه وزیر اطلاعات به زبان آورده، به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نبوده و نخواهد بود.

آیا زمان ضرب‌الاجل ایران برای خروج از پروتکل الحاقی تغییر کرده است؟ سخنگوی وزارت امور خارجه می‌گوید آمریکا تا هفته نخست اسفند زمان خواهد داشت که تحریم‌های ایران را لغو کند؛ این در حالیست که پیشتر از ۲۳ فوریه سخن گفته می‌شد.

قبل از اینکه به سوال شما پاسخ دهم باید بگویم که ما گزارش های متعدد آژانس را داریم که کاملا نشان می‌دهد همکاری ایران با آژانس به صورت کامل انجام شده. وقتی که ایالات متحده به صورت غیرقانونی از برجام خارج شد، دیگر کشورهای باقیمانده در برجام به ما اصرار داشتند که رفتاری مشابه آمریکا نکنیم و از توافق خارج نشویم چرا که آنها خسارت‌های ایران را جبران می‌کنند. ما یک سال برای این منظور صبر کردیم اما در عمل اتفاقی نیفتاد. همان زمان دولت ایران تصمیم گرفت به صورت چند مرحله‌ای تعهدات خود را کاهش دهد. البته همین امر هم بر مبنای بند ۳۶ برجام صورت پذیرفت. از سوی دیگر مجلس هم مدت‌ها در این خصوص بحث‌ کرده بود که چه راهکارهایی در قبال این وضعیت انجام دهد و در نهایت این قانون تصویب شد. بر اساس این قانون ما تعهداتی در چارچوب قوانین کشوری داریم. بر اساس این قانون ما باید گام‌ها را برداریم که البته برخی از آنها مثل شروع غنی‌سازی ۲۰ درصدی را شروع کردیم. مرحله بعدی آن که قرار است ۲۱ فوریه اتفاق بیفتد همانطور که شما اشاره کردید این است که اگر تا آن زمان مطالب مجلس محقق نشود دولت باید به اجرای پروتکل الحاقی پایان دهد. ضمن اینکه توجه داشته باشید که همین هم طبق برجام اقدامی داوطلبانه از سوی ایران بوده است.

این یعنی به این معناست بعد از آن تاریخ نظارت‌های آژانس ادامه دارد اما اجرای پروتکل الحاقی متوقف می‌شود؟

بله همینطور است. شرایط برمی گردد به پیش از توافق برجام. یعنی ما در چارچوب پادمان و ان پی تی به تعهدات خود عمل می‌کنیم و بر همین اساس هم ماموران آژانس در ایران حضور خواهند داشت.

پس تغییری در ضرب‌الاجل ایران ایجاد نشده؟

خیر. بر اساس همان مصوبه مجلس است.

انتظار شما از آمریکا چیست؟ اگر مثلا واشنگتن گام مثبتی انجام دهد که نشان‌دهنده تغییر راهبرد کلی این کشور در قبال ایران باشد برای ایران کافی نخواهد بود؟

مصوبه مجلس مشخص است. ما همیشه گفته‌ایم آمریکا باید به برجام برگردد. یعنی باید به اجرای تعهداتش در چارچوب برجام برگردد. باید تحریم‌هایی که در خود برجام مشخص شده چه هستند را لغو کند. تحریم‌هایی که در دوره ترامپ به عناوین دیگر تصویب شد را باید لغو کنند و البته یک سری تحریم‌های جدیدی هم در دوره ترامپ تصویب شد که آنها هم باید لغو شوند. در نتیجه مشخص است که آمریکا باید چه کارهایی انجام دهد.

اما تقریبا مشخص است که در این فاصله زمانی کوتاه این اتفاقات نمی‌افتد. یعنی حتی اگر حرکت مثبت کوچکی هم از سوی آمریکا صورت بگیرد از نظر ایران قابل قبول نخواهد بود؟

مصوبه مجلس روشن است که چه اتفاقی باید بیفتد. ما بر همان اساس مجبوریم عمل کنیم و بر همان اساس هم عمل خواهیم کرد.

در رسانه‌های آمریکایی گزارش‌هایی منتشر شده بود مبنی بر اینکه دولت آمریکا برنامه‌هایی دارد برای کاهش فشار بر ایران بدون رفع تحریم ها. این احیانا اگر اتفاق بیفتد واکنش ایران چه خواهد بود؟ آیا ایران این را می پذیرد؟

مصوبه مجلس که مشخص است و باید بر همان اساس عمل شود. الان هم زود است که بخواهیم قضاوت کنیم آمریکا چه اقدامی بکند و ما در مقابلش چه اقدامی باید انجام دهیم. آمریکایی‌ها می دانند باید چه بکنند. باید تصمیم شان را بگیرند. همین حالا که من خدمت شما هستم آمریکا ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ و ناقض برجام است. یعنی همان سیاستی که در دوره ترامپ ادامه می‌شد هنوز هم ادامه دارد. هیچ تغییری ما ندیدیم. آمریکا باید تصمیم بگیرد که می‌خواهد سیاست شکست خورده فشار حداکثری را ادامه دهد یا واقعا می خواهد متوجه شود که آن سیاست اشتباه بوده و رویکرد جدیدی را اتخاذ می‌کند. البته در صحبت می‌گویند که سیاست فشار حداکثری سیاست شکست خورده ای بوده.

منبع: یورونیوز