سید علی خامنه ای: " در باره برجام اگر عمل طرف مقابل را ببینیم، ما هم عمل خواهیم کرد"

khamenei maskانقلاب اسلامی در هجرت: در حالیکه طرفین توافق نامه هسته ای موسوم به برجام در تلاشند تا این توافق را که توسط ترامپ نقض و باطل اعلام شده بود را احیا کنند، ایران که غنی سازی اورانیوم و تولید اورانیوم فلزی را شروع کرده است بنا بر نامه ارسالی و اطلاع به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده است قصد دارد بنا بر مصوبه مجلس " اجرای پروتکل الحاقی" را از تاریخ ۲۳ فوریه (۵ اسفند) متوقف کند. از سوی دیگر کشور های امضا کننده برجام از جمله روسیه و چین خواهان خویشتنداری ایران شده و نسبت به این عمل هشدار داده و از ایران خواسته اند با عمل به تعهدات برجامی امکان احیای آن را فراهم آورد.

از دیگر سو،دولت آمریکا با ترک سیاست فشار حداکثری که ترامپ پیشه کرده بود اعلام کرد در صورت بازگشت ایران به تعهدات برجامی، آمریکا نیز باز می گردد و همراه با شرکای اروپایی خودخواهان گفتگو و توافق جدید بر سر فعالیت های هسته ای، موشکی و منطقه ایران شده است.

در ایران، سید علی خامنه ای، ولی مطلقه که با چرخش قهرمانانه مجوز امضای قراداد وین از سوی ایران را صادر کرده بود در سخنانی که امروز به مناسبت قیام مردم تبریز ایراد کرد خواهان عمل غرب در این زمینه شد و گفت:

"درباره برجام، حرف‌ها و وعده‌هایی گفته می‌شود ولی ما حرف و وعده‌ خوب که نقض و بر ضدّ آن عمل شود، زیاد شنیدیم بنابراین حرف و وعده فایده ندارد و این بار فقط عمل، مهم است.

وی تأکید کرد: اگر عملِ طرف مقابل را ببینیم، ما هم عمل خواهیم کرد و این بار، جمهوری اسلامی با حرف و وعده قانع نخواهد شد."