اعدام ۹ زندانی در زندان رجایی شهر کرج/۴ زندانی با کسب رضایت و یا اخذ مهلت از اولیای دم به بندهای خود بازگشتند

edamخبرگزاری هرانا – دو زندانی دیگر که پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند سحرگاه روز چهارشنبه ۲۹ بهمن‌ماه، در زندان رجایی شهر کرج اعدام شده‌اند. این زندانیان از زندان تهران بزرگ جهت اجرای حکم به زندان رجایی شهر منتقل شده بودند. با احتساب این دو زندانی شمار زندانیان اعدام شده در روز چهارشنبه، در این زندان تاکنون به رسیده است. هرانا پیشتر از اعدام دستکم ۷ زندانی در این زندان خبر داده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، با گذشت زمان اعدام دو زندانی دیگر در زندان رجایی شهر کرج در سحرگاه روز چهارشنبه ۲۹ بهمن ماه ۹۹، محرز شد.

این دو زندانی به همراه یک تن دیگر از زندان تهران بزرگ جهت اجرای حکم اعدام به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بودند.

هرانا روز گذشته از اعدام دستکم ۷ زندانی دیگر در زندان رجایی شهر کرج خبر داده بود.

از جمله زندانیان اعدام شده “زهرا اسماعیلی” است که روز سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹، جهت اجرای حکم از زندان قرچک ورامین به زندان رجایی شهر منتقل شده بود. خانم اسماعیلی، ۴۲ ساله و مادر دو فرزند بوده. او پیشتر از بابت اتهام قتل همسر خود بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

روز چهارشنبه ۲۹ بهمن ماه ۹۹، همزمان با زهرا اسماعیلی دستکم ۱۰ زندانی از زندان رجایی شهر کرج به پای چوبه دار منتقل شدند که از این میان ۶ تن اعدام شدند و ۴ زندانی با کسب رضایت و یا اخذ مهلت از اولیای دم به بندهای خود بازگشتند. اتهام تمامی این زندانیان قتل عنوان شده است.

هویت زندانیان اعدام شده دیگر و زندانیانی که با کسب رضایت و یا اخذ مهلت از اولیای دم به بند بازگشته کماکان توسط هرانا در حال بررسی است.

هرانا روز سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹، از انتقال این زندانیان جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی خبر داده بود.

سازمان حقوق بشر در ایران نیز، روز سه شنبه ۲۸ بهمن ماه، هویت دو تن از زندانیان منتقل شده به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام را “موسی صداقت و محمد چزانی” احراز کرده بود. این شهروندان پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند.

اعدام این زندانیان تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

بنابر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۲۰ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰) دستکم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۲ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

منبع: خبرگزاری هرانا