گزارشگر ویژه حقوق بشر: با دختران و زنان در ایران مانند شهروند درجه دو رفتار می‌شود

ZANANE BINSARPARASt

جاوید رحمان حقوقدان در زمینه حقوق بشر است و با حقوق اسلامی کاملا آشنایی دارد.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور حقوق بشری ایران، در تازه ترین گزارش خود از وضعیت جاری درمورد زنان و دختران ایرانی ابراز نگرانی کرده و گفته با این بخش از جامعه در ایران "مانند شهروندان درجه دو رفتار می شود".

آقای رحمان در گزارش خود گفته است که "ازدواج کودکان" در ایران "یکی از نگران کننده ترین مسائل" در ارتباط با حقوق زنان و دختران ایرانی است و از جمهوری اسلامی ایران خواسته در قوانین خود درباره سن ازدواج بازنگری کند.

مطابق قوانین ایران دختران سیزده سال تمام می توانند به صورت قانونی ازدواج کنند اما درصورت موافقت ولی قانونی یا حکم دادگاه، ازدواج در کمتر از این سن هم می‌تواند انجام شود.

آقای رحمان در گزارش خود گفته است که این سن برای ازدواج "مناسب نیست" و "برای رشد و رفاه دختران مضر است".

 

جاوید رحمان حقوقدان در زمینه حقوق بشر است و با حقوق اسلامی کاملا آشنایی دارد.

سردرگمی در ایران بر سر ازدواج زیر سن قانونی

آقای رحمان می‌گوید که "زنان ایرانی در زمینه‌های مختلف در زندگی خود از جمله در ازدواج، طلاق، اشتغال و فرهنگ یا محدود شده‌اند یا نیاز به اجازه همسر یا سرپرست پدری خود دارند و این باعث می‌شود استقلال و حیثیت ذاتی انسانی آنها سلب شود. چنین ساختاری کاملاً غیر قابل قبول است و باید اصلاح شود."

او در گزارش خود از زندانیانی از جمله یاسمین آریایی منیره عربشاهی و مژگان کشاورز که به "دلیل اعتراضات به قوانین حجاب اجباری در روز جهانی زن" زندانی شدند و سایر زنان مدافع حقوق بشر مانند نسرین ستوده، آتنا دائمی و گلرخ ایرایی اشاره کرد و از اینکه "مدافعان حقوق بشر، روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق کار، شهروندان دو تابعیتی و خارجی و وکلا که به طور خودسرانه بازداشت شدند، علی‌رغم خطرات شیوع بیماری کووید۱۹ همچنان در زندان به سر می‌برند، ابراز نگرانی کرد.

 

جاوید رحمان همچنین از تکرار نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی، قومی و جنسیتی ایران ابراز تاسف کرد.

قرار است گزارش اخیر او امروز نهم مارس یک روز پس از روز بین المللی زن به شورای حقوق بشر سازمان ملل در شهر ژنو سوئیس ارائه شود.

 

گزارش جامع دیگری از آقای رحمان به شورای حقوق بشر سازمان ملل به تازگی منتشر شده که در آن موارد نقض حقوق بشر در یک سال اخیر که همزمان با شیوه ویروس کرونا و همه گیری بیماری کووید-۱۹ بوده ذکر شده است. در این گزارش به افرایش موارد اعدام در یک سال اخیر در ایران و آزار اذیت اقلیت های جنسی اشاره شده است.

آقای رحمان در گزارشی که امروز به شورای حقوق بشر می دهد گفته است که از زمان نهایی شدن گزارش او حوادث نگران کننده دیگری علیه اقلیت‌های ایران رخ داده که "از جمله بیش از ۲۰ مورد اعدام زندانیان محکوم به اعدام بلوچ، مرگ مشکوک بهنام محجوبی، استفاده بی‌رویه از زور علیه معترضان در استان سیستان و بلوچستان، بازداشت بیش از ۱۰۰ فعال کرد و یورش به خانه و مصادره زمین بهائیان" است.

مقام های ایرانی با دفاع از جاری حقوق بشر در این کشور می گویند شورای حقوق بشر سازمان ملل باید به ماموریت گزارشگر ویژه امور ایران خاتمه دهد.

منبع: بی بی سی