به سبب کوتاهی دولت در انجام وظایفش، سهم شهروندان دارای معلولیت از اشتغال ناچیز است

maeloulilenانقلاب اسلامی در ایران :معلولین در ایران با مشکلات بسیاری مواجهند و کمترین کمک مالی به رفع نیازهای انها اختصاص میابد
من باب نمونه : در ایران با ۳۳ هزار دانش‌آموز و ۲۴ هزار دانشجوی معلول روبرو هستیم حتی ربیعی سخنگوی دولت در باره آنان گفته است: «باید جامعه را نسبت به واقعیت معلولیت آگاه سازیم تا اهمیت موضوع را دریابد و بداند دولت‌ها توانایی ندارند از پس مشکلات موجود برای ۱۰ تا ۱۲ درصد که بیشترین کمک را نیاز دارند، برآید.»

 و اما بگزارش امروز ایلنا :با وجود گذشت بیش از دو سال از تصویب قانون حمایت از معلولان و ابلاغ آن به دولت، هنوز خبری از اجرای آن نیست. یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اجرایی نشدن این قانون را از عوامل آسیب‌پذیرتر شدن شهروندان دارای معلولیت دانسته است.

نبود برنامه‌ریزی مشخص در حوزه رفاه و اشتغال شهروندان دارای معلولیت در طی سال‌های گذشته فشارهای معیشتی زیادی را بر این افراد وارد کرده است. مدیرعامل «کانون معلولین توانا» معتقد است کوتاهی دولت از انجام تعهدات قانونی خود در زمینه اجرایی کردن سهم اشتغال سه درصدی شهروندان دارای معلولیت در مراکز دولتی و همچنین نگاه جامعه کارفرما و صاحبان صنعت به این شهروندان و دیدگاه نادرست جامعه به آنها سبب شده در حال حاضر سهم افراد دارای معلولیت از اشتغال در حد بسیار پایینی باشد.

با وجود گذشت بیش از دو سال از تصویب «قانون حمایت از معلولان» و ابلاغ آن به دولت، هنوز خبری از اجرایی شدنش توسط نهادهای متولی امور معلولان نیست. یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم اجرایی نشدن این قانون در سال‌های گذشته را از عوامل آسیب‌پذیرتر شدن شهروندان دارای معلولیت دانسته است.

به‌ نوشته خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، محمدرضا هادی پور، مدیر عامل کانون معلولین توانا با اشاره به انجام نشدن تعهدات دولت در زمینه حمایت از معلولان گفته است:

«دولت با روش‌های مختلف از انجام وظیفه خود کوتاهی می‌کند. اگر قرار است ۱۰۰ نفر استخدام شوند، دولت تعداد نیروی مورد نیاز را کاهش می‌دهد و برای مثال تعداد آن‌ها را به ۱۰ نفر می‌رساند.»