اوکراین و کانادا گزارش نهایی ایران درباره سرنگونی پرواز پی اس ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین را رد کردند

havapeyma ukrain balاوکراین و کانادا گزارش نهایی سازمان هواپیمایی کشوری ایران در مورد سرنگونی پرواز پی اس ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین بر فراز تهران را رد کرده اند.

آن پرواز روز ۸ ژانویه ۲۰۲۰ هدف اصابت دو موشک سپاه پاسداران قرار گرفت که در نتیجه کلیه ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

سازمان هواپیمایی کشوری در گزارش خود گفت یک اپراتور دفاع ضد هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هواپیما را "به اشتباه" نیروی متخاصم شناسایی و بدون اجازه فرماندهان موشک ها را شلیک کرده است.

در پی انتشار این گزارش دیمیترو کولِبا، وزیر خارجه اوکراین، در پستی ویدئویی در فیسبوک تحقیقات ایران را "یک جانبه"، شواهد ارائه شده را "گزینشی" و نتیجه را "فریبکارانه" خواند.

او گفت: "این سند شرایط حاکم بر آن رویداد را به طور کامل تشریح نمی کند، و علل بنیادی تراژدی یا زنجیره اقداماتی که به آن منجرشد را فاش نمی کند. این یک گزارش نیست، مجموعه ای از موذی‌گری هاست که هدف آن نه رسیدن به حقیقت، بلکه حفظ آبروی جمهوری اسلامی ایران است."

مارک گارنو و عمر الغبرا وزرای خارجه و حمل و نقل کانادا هم در بیانیه ای گفته اند که گزارش ایران "برای پاسخ دادن به سوالات اساسی درباره اینکه واقعا چه اتفاقی افتاد هیچ تلاشی نمی کند، ناقص به نظر می رسد و هیچ فاکت یا شواهد ملموسی در آن وجود ندارد."

آنها می افزایند: "کانادا به زودی نتایج تحقیقات خود درباره سرنگونی جت اوکراینی توسط ایران را منتشر خواهد کرد."

اوکراین و چهار کشور دیگر که شهروندان یا افراد مقیم در آنها در این حادثه کشته شدند - شامل کانادا، بریتانیا، افغانستان و سوئد - از ایران خواسته اند توضیحی کامل و جامع درباره سرنگونی هواپیما ارائه کند.

نیروهای مسلح ایران تا سه روز بعد از سرنگونی هرگونه مسئولیتی در آن را رد می کرد و سازمان هواپیمایی کشوری در گزارش نهایی خود به ایراد فنی اشاره کرده است. مقام ها همچنین اجازه دادند دارایی های سرنشینان که در محل سقوط پراکنده بود غارت شود و بعد آنجا را با بولدوزر صاف کردند.

اما با انباشته شدن شواهد نیروی هوافضای سپاه پاسداران گفت که یک یگان ضدهوایی اش، این بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ را با یک موشک اشتباه گرفت.

در آن روز پدافند هوایی ایران به دلیل اقدام سپاه در موشک باران دو پایگاه عراقی که محل استقرار نیروهای آمریکایی بود درحال آماده باش بود. ایران به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس این پایگاه ها را هدف می گرفت.

توضیح ایران

 

طبق گزارش سازمان هواپیمایی کشوری ایران، ساقط کردن این هواپیما به دلیل "زنجیره ای از خطاهای انسانی" بوده که در روز فاجعه به وقوع پیوسته است.

گزارش سازمان هواپیمایی کشوری ایران می‌گوید که گروه بررسی کننده سانحه هوایی متوجه شده که واحد نظامی سپاه که به سوی هواپیما شلیک کرده "وظیفه شناسایی اهداف را به شکل ابتدایی نداشته" و در زمان شلیک موظف بوده صرفا در صورتی که هدفی از سوی مرکز به آن واگذار شود "سلسله اقدامات پیش بینی شده را انجام دهد".

در ادامه این گزارش آمده که جهت جغرافیایی واحد شلیک کننده سپاه به سوی هواپیما به دلیل "خطای انسانی اشتباه تنظیم شده بوده" و باعث شده اپراتور هواپیمای اوکراینی را که از سمت فرودگاه به سوی غرب در پرواز بوده هدفی تشخیص دهد که از سمت جنوب غربی و در ارتفاعی پایین به سمت تهران در حرکت است.

بر اساس گزارش سازمان هواپیمایی کشوری ایران پدافند این هدف را به مرکز اعلام کرده اما پیام با مرکز مبادله نمی‌شود و کاربر پدافند هوایی سپاه پاسداران در نهایت به سوی آن شلیک می کند.

این گزارش می گوید حدود ۳۰۰۰ ترکش موشک به هواپیما اصابت کرد.

این گزارش می گوید که سه خدمه کابین خلبان "ظاهرا در اثر انفجار دچار جراحاتی نشدند و در مدیریت وضعیت نقش داشتند."

این گزارش می گوید که احتمال دارد که موشک دوم "بر هواپیما اثری نداشته" و "هواپیما قبل از برخورد به زمین هنوز از انسجام نسبی برخوردار بوده" است.

این گزارش می گوید "وضعیت فنی، عملیاتی هواپیما، مسیر پروازی و ارتفاع آن، نقشی در ایجاد زمینه خطا برای شناسایی اشتباه نداشته است."

واکنش کانادا

 

وزرای خارجه و حمل و نقل کانادا در بیانیه خود نوشتند: "دولت ما، در کنار جناب رالف گودیل، مشاور ویژه نخست وزیر در پرونده پرواز پی اس ۷۵۲، به دفعات خواستار تحقیقات جامع و شفاف براساس استانداردهای بین المللی برای پاسخ دادن به کلیه سوالات مهم باقی مانده شده است. در فقدان اطلاعات و شواهد قانع کننده، نگرانی عمیق ما علیرغم انتشار این گزارش تحقیق ادامه دارد."

آنها می افزایند: "دولت کانادا به زودی نتایج تحقیقات خود را منتشر خواهد کرد. در روزهای آینده، هیات ایمنی حمل و نقل بررسی خود از گزارش ایران را ارائه خواهد کرد، و در هفته های آینده، تیم معاینات پزشکی قانونی و ارزیابی، گزارش خود را منتشر خواهد کرد."

"زمانی که پرواز پی اس ۷۵۲ توسط ایران سرنگون شد، ۱۷۶ انسان بی گناه - که ۱۳۸ نفر آنها با کانادا ارتباط داشتند - کشته شدند. خانواده های آنها مستحق پاسخ به پرسش های مهمی هستند، از جمله در مورد رشته رویدادهایی که در درجه اول به شلیک این موشک ها منجر شد، و اینکه چرا آسمان ایران در جریان شدت گرفتن خصومت ها باز ماند."

آنها در پایان بار دیگر بر تعهد کانادا برای "پاسخگو کردن ایران" و "جبران کامل خسارات وارده به خانواده ها و عزیزان قربانیان" تاکید کردند.

منبع: بی بی سی