ادارۀ ایمنی حمل ‌و نقل کانادا خواستار تغییر قوانین بین ‌المللی در حوزۀ بررسی سوانح هوایی

havapeyma ukrain bal رادیو فردا: در پی انتشار گزارش سازمان هواپیمایی ایران درباره سرنگونی پرواز ۷۵۲ توسط سپاه پاسداران، یک نهاد کانادایی روز پنجشنبه ۲۸ اسفند خواستار تغییر قوانین بین ‌المللی حاکم ‌بر حوزه بررسی سوانح هوایی شد.
 
کتی فاکس، رئیس اداره ایمنی حمل ‌و نقل کانادا (تی ‌اس ‌بی)، در نشستی خبری در اوتاوا به خبرنگاران گفت که این سازمان در صدد است تا در این زمینه با ایکائو، سازمان هوانوردی بین ‌المللی، طی هفته ‌ها و ماه‌ های آتی وارد مذاکره شود.
در 
خانم فاکس با بیان اینکه قوانین بین ‌المللی حاکم ‌بر روند بررسی سوانح هوایی موسوم به «انکس ۱۳» تا پیش از این واقعه کارآمد بود، افزود، تحقیقات مربوط به سرنگونی هواپیمای اوکراینی نشان داد که این قوانین با محدودیت‌ هایی روبر‌و ست.
 
به گفته خانم فاکس، بر اساس قوانین فعلی ایکائو، اختیارات کلی در زمینه تحقیق و بررسی دلایل سرنگونی هواپیما به جمهوری اسلامی واگذار شده و این در حالی است که نیروهای مسلح ایران در شلیک به پرواز پی‌اس ۷۵۲ نقش داشته‌اند.
 
رئیس اداره ایمنی حمل‌ و نقل کانادا تأکید کرد ،در موارد نادری از این دست که نظامیان یک حکومت در سرنگون کردن هواپیمایی مسافربری دست دارند، اصلاحات تازه در انکس ۱۳، امکان حضور ناظران مستقل و هیأت نمایندگانی از کشورهای درگیر را بمنظور شفافیت بیشتر فراهم خواهد کرد.
 
به گفته خانم فاکس، گزارش نهایی سازمان هواپیمایی ایران در مورد ساقط شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی دلايل اصلی حادثه را روشن نمی ‌کند.
 
او تصریح کرد: «به باور ما گزارش نهایی که دیروز از سوی ایران منتشر شد، ناقص است و بیش از آنکه‌ پاسخگوی ابهامات باشد، پرسش ‌برانگیز است».
 
هواپیمای مسافربری اوکراینی بامداد ۱۸ دی سال ۹۸ به فاصله کوتاهی پس از پرواز از فرودگاه بین ‌المللی تهران در پی اصابت دو موشک توسط پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند.
 
حکومت ایران پس از چند روز پنهان‌ کاری و اظهارات خلاف واقعیت، بالاخره اذعان کرد که پدافند ضد هوایی تهران به این هواپیمای بوئینگ که عازم کی ‌یف بود، شلیک کرده است.
 
جمهوری اسلامی ادعا می‌ کند، دلیل شلیک «خطای انسانی» است، اما اوکراین، کانادا و بسیاری از ناظران، درباره صحت چنین ادعایی، ابراز تردید کرده‌ اند.
 
در گزارش نهایی سازمان هواپیمایی ایران که روز ۲۷ اسفند منتشر شد، آمده است، پدافند ضد هوایی به دلیل تنش شدید بین ایران و آمریکا در آن روزها در حالت «آماده باش» قرار داشت.