صف های مواد غذایی/ صف ها طولانی برای خرید مرغ دولتی

Morgh-1 در حالی که مسئولان دولتی مدام وعده کاهش قیمت مرغ را می دهند و عنوان می کنند که نگرانی در تأمین این کالا وجود ندارد، صف ها برای خرید مرغ دولتی هر روز طولانی ‌تر می‌ شود.
 
به گزارش خبرنگار مهر، در حالی که رئیس جمهور در سخنرانی ۲۲ بهمن خود در تشریح دستاوردهای دولت عنوان کرد که مردم در شرایط کرونا هیچگاه برای مواد غذایی صف نبستند. برخی سوء مدیریت‌ ها و بی ‌تدبیری‌ ها، بارها مردم را به صف مواد غذایی کشانده و در حال حاضر نیز صف ‌های طولانی برای خرید مرغ با نرخ دولتی، صحنه ‌ای است که هر روز آن را می‌بینیم.
 
بر اساس این گزارش، قیمت مرغ بجز در مراکز محدودی که مرغ دولتی با نرخ ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان عرضه می‌ کنند، در مرغ فروشی‌ های سطح شهر تهران و بسیاری دیگر از شهرها در حال حاضر از مرز ۳۳ هزار تومان عبور کرده است؛ حتی تشکل ‌های صنفی تولید کنندۀ مرغ نیز قیمت منطقی مرغ را ۲۵ هزار تومان اعلام می ‌کنند.
 
قیمت مرغ زمانی که دولت حسن روحانی در سال ۹۲ روی کار آمد حدود ۶۴۰۰ تومان در هر کیلوگرم بود و ۶ برابر شدن قیمت این ماده پروتئینی موجب حذف این ماده پروتئینی از سفره دهک ‌های پایین درآمدی شده است؛ این در حالی است که مرغ طی ٢ سال گذشته به دلیل افزایش شدید قیمت گوشت قرمز، جایگزین گوشت قرمز شده بود.
 
کمبود شدید عرضه مرغ در استان‌ های مختلف کشور و صف‌های طویل در شرایط کرونا!
 
برخی از مخاطبان در ارتباط با خبرنگار مهر از کمبود جدی عرضۀ مرغ در برخی از استان ‌های کشور خبر داده و گفتند که در شهرهایی مانند کرمان، آبادان، شیراز و خوزستان میزان عرضه مرغ به شدت کاهش یافته است؛ به گفتۀ این مخاطبان در استان‌ هایی مانند کرمان و خوزستان کمبود عرضه، شدیدتر است.
 
همچنین در استان‌ هایی، از جمله آذربایجان غربی و کرمانشاه نیز از کمبود مرغ و تشکیل صف‌ های طولانی برای خرید این کالا خبر داده می ‌شود.
 
در این میان مسئولان دولتی مدام وعدۀ کاهش قیمت مرغ به نرخ مصوب را می‌ دهند، در حالی که نه تنها قیمت این کالا به نرخ مصوب نرسید، بلکه طی هفته‌ های اخیر همچنان روند افزایشی را طی کرده و با توجه به اینکه در آستانه شب عید قرار داریم، نگرانی‌ ها درباره کمبود و گرانی بیشتر قیمت مرغ افزایش یافته است.
 
فروردین ماه امسال مدیرعامل وقت شرکت پشتیبانی امور دام گفته بود: مردم برای خرید گوشت و مرغ عجله نکنند، چرا که تا آخر سال افزایش قیمتی در این حوزه نداریم.
 
وعدۀ وزیر جهاد کشاورزی برای کاهش قیمت مرغ؛ وقتی که قیمت ۱۸ هزار تومان بود!:
 
کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی ۹ تیر ۱۳۹۹ در سفری که به استان اردبیل داشت، اعلام کرد که قیمت مرغ کاهش خواهد یافت.
 
خاوازی با تأکید بر اینکه این وزارتخانه اجازۀ کمبود مرغ و گوشت در سفره مردم را نخواهد داد، گفته بود: با افزایش تولید نهاده‌ های دامی، قیمت مرغ کاهش پیدا خواهد کرد که در این زمینه وزارت صمت نیز باید نظارت ‌ها را افزایش دهد. زمانی که وزیر جهاد کشاورزی این وعده را داد، متوسط قیمت مرغ گرم در بازار حدود ١٨ هزار تومان بود.
 
مصرف افزایش یافته است:
 
پیش از افزایش قیمت این کالا در روزهای هفتۀ اخیر؛ اوایل اسفندماه مدیرکل پشتیبانی امور دام استان تهران با بیان اینکه، مصرف مرغ در تهران ظرف یک هفته از هزار تا ۱۲۰۰ تن به ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ تن رسید، گفت: قیمت از هفته جاری به نرخ مصوب می ‌رسد. 
 
رضا سالمی دیروز نیز در اظهار نظری تازه، قول هفته آینده را برای کاهش قیمت مرغ داده است.
 
بازار مرغ در خرده فروشی ‌ها، رها شده است:
 
در این میان وزارت جهاد کشاورزی میزان تولید مرغ را کافی عنوان می ‌کند و دستگاه ‌های نظارتی را مقصر گرانفروشی این کالا می ‌داند. در همین راستا، مرتضی رضایی، معاون وزیر جهاد کشاورزی در گفتگویی افزود: متأسفانه رویۀ دو گانه‌ ای در قیمت گذاری محصولات دامی اتفاق افتاده که بسیار اشتباه است. بعنوان مثال در محصولاتی مانند مرغ قطعه بندی شده، قیمت بازار با نرخ مصوب بسیار تفاوت دارد، به طوری که اگر سری به فروشگاه‌ ها بزنیم، قیمت بعضی از قطعات مرغ تا دو و نیم برابر قیمت مصوب این کالا و کاملاً به ضرر مصرف کنندگان است.
 
سود حاصل از این تفاوت قیمت ‌ها، قطعاً به جیب تولید کننده نمی ‌رود و این نوع قیمت گذاری، رها بودن بازار خرده فروشی مرغ و تخم مرغ و نبود کنترل در این بازار را نشان می‌ دهد.
 
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: قیمت مصوب مرغ درب مرغداری ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان و لاشه بسته بندی شده آن ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان است، اما در حوزۀ قطعه بندی، شاهد قیمت ‌های عجیبی هستیم.
 
رضایی تأکید کرد: سود حاصل از این تفاوت قیمت ‌ها، قطعاً به جیب تولید کننده نمی‌ رود و این نوع قیمت گذاری، رها بودن بازار خرده فروشی مرغ و تخم مرغ و نبود کنترل در این بازار را نشان می‌ دهد.
 
اگر ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه ریزی انجام شده باشد، نباید کمبودی وجود داشته باشد!
 
در همین زمینه حبیب اسدالله نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه قیمت مرغ در واحدهای مرغداری و عرضۀ عمده افزایش نداشته است، عرضۀ این کالا را به قیمت ۳۲ هزار تومان گران فروشی و سودجویی خواند و از دستگاه‌ های نظارتی خواست با گران فروشان قاطعانه برخورد کنند.
 
وی با اشاره به اینکه ستاد تنظیم بازار درخواست ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه ریزی برای بهمن ماه را داشته است، اضافه کرد: اگر این میزان جوجه ‌ریزی انجام شده باشد، با توجه به نیاز کشور، نباید کمبودی در حوزۀ تأمین مرغ وجود داشته باشد و مرغداران گوشتی، وظیفۀ خود را در راستای سیاست‌ های برنامه ریزی تولید به شرط تولید جوجه، مطابق با سیاست ابلاغی، انجام می‌ دهند
 
اسدالله نژاد قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده را در صورت تأمین ١٠٠ درصد نهاده به شکلی که در حال حاضر انجام می ‌شود، حدود ۱۶ هزار تومان و مرغ گرم آماده طبخ را ۲۳ هزار تومان اعلام کرد و گفت: متأسفانه طی هفته ‌های اخیر، تقاضای کاذب در بازار افزایش داشته و مردم خیلی بیشتر از نیازشان مرغ خریداری می ‌کنند.
 
این فعال بخش خصوصی با اشاره به اینکه بسیاری از واحدها نیز اقدام به عرضۀ مرغ به صورت قطعه بندی کرده ‌اند، گفت: این مسئله نیز باعث افزایش قیمت شده؛ به خاطر اینکه حاشیۀ سود این واحدها بسیار بالاست و گاهی مرغ دولتی هم وارد این چرخه می ‌شود.
 
اسدالله نژاد متوسط قیمت آزاد مرغ را در بازار حدود ۱۸۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به قیمت مرغ زنده قیمت مرغ گرم در بازار غیر دولتی هم نباید بیش از ۲۵ تا ۲۶ هزار تومان باشد.
 
بنابراین، واضح است که در چرخۀ تولید تا عرضۀ مرغ برای مصرف کنندۀ نهایی، حلقۀ مفقوده ای وجود دارد که در تمام زنجیره اختلال ایجاد کرده است و مسئولان به جای وعده ‌های مکرر و بی حاصل، بهتر است مشکل کار را اعلام و در جهت حل آن اقدام کنند. چرا که ادامه این وضعیت برای ایام عید مشکل جدی ایجاد خواهد کرد و تشکیل این صف‌ های طولانی در شرایط کرونا برای سلامت جامعه بسیار خطرناک است.
 
همچنین یادآوری این نکته نیز خالی از لطف نیست که از ابتدای امسال تا هفتم اسفند ماه، ۳.۵ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای واردات نهاده‌های دامی به کشور اختصاص یافته، اما این یارانه سر سفره مردم نیامده است و مشخص نیست که چه کسانی از آن منتفع شده‌ اند.
 
خبرنگار: زهرا مهدوی