فرار دسته ‌جمعی میانماری ‌ها در پی سرکوب وحشیانۀ رژیم نظامی در میانمار

Myanmar-Farar-1 دویچه وله فارسی: از زمان کودتا در میانمار، ۲۲۴ نفر کشته شده‌اند. در شهر یانگون، حکومت نظامی اعلام شده است. بسیاری از ساکنان این شهر دسته ‌جمعی در حال فرار هستند. کشور همسایه تایلند برای پذیرش ده ‌ها هزار مهاجر میانماری، آماده می‌ شود.
 
یانگون، پایتخت پیشین میانمار آشفته است. این کلان‌ شهر با ۵ میلیون جمعیت، در حال مقاومت در برابر کودتاگران نظامی میانمار است.
 
سرکوب رژیم نظامی در میانمار همچنان علیه تظاهرکنندگان به شکلی وحشیانه ادامه دارد. مردم دسته دسته از خشونت نظامیان به مناطق روستایی فرار می‌ کنند. کشور همسایه تایلند نیز برای ورود تعداد زیادی از میانماری‌ های مهاجر آماده می‌ شود.
 
میانمار پس از کودتای ارتش این کشور در اول فوریه ۲۰۲۰، روی آرامش به خود ندیده  است.  
 
کودتاچیان می ‌کوشند، اعتراضات ده‌ ها هزار نفری مردم میانمار را با استفاده از سلاح گرم درهم بشکنند. بیش از ٢ هزار و ۲۰۰ نفر دستگیر شده و ۲۲۴ نفر از معترضان تاکنون کشته شده ‌اند.
 
در ۶ منطقه از یانگون، حکومت نظامی اعلام شد. با این حال اعتراضات سراسری در مقیاسی کوچک‌ تر علیه ژنرال‌ های کودتاچی روز جمعه ۹ مارس (۲۹ اسفند) نیز ادامه داشت.  
 
کشورهای همسایۀ میانمار نیز ابراز نگرانی کرده‌ اند. رئیس جمهوری اندونزی روز جمعه خواستار پایان فوری خشونت‌ های میانمار شد و از دولت‌ های منطقه خواست تا اجلاس "اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا" (ASEAN) را برگزار کنند.
 
مقامات تایلندی گفته ‌اند، در حال آماده ‌سازی پناهگاه‌ های اضطراری برای پناهجویان در مناطق مرزی این کشور با میانمار هستند.
 
فرماندار استان مرزی تایلند گفته است، تدابیر لازم و فوری برای پذیرش ۵۰ هزار میانماری‌ اتخاذ شده است. تاکنون بیش از ۹۰ هزار نفر به مناطق مرزی میانمار با تایلند پناه برده ‌اند.