لاوروف: روسیه و چین همفکران خود را علیه اقدامات مخرب غرب بسیج می‌کنند

lavrov serguei

وزیر امور خارجه روسیه امروز در دیدار با همتای چینی خود که طی آن روابط دو کشور با آمریکا و برخی مسائل جهانی، از جمله اوضاع پیرامون برجام بررسی شد، بر مواضع مشترک مسکو و پکن در عرصه‌های جهانی تأکید کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه و "وان ایی" وزیر خارجه چین، امروز، سه‌شنبه، طی مذاکراتی که در جوی صمیمانه و قابل اعتماد انجام گرفت، یکدیگر را در جریان روابط روسیه و چین با ایالات متحده قرار داده و درباره برخی موضوعات مهم در دستور کار جهانی، از جمله روند اوضاع پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران و مسائل مربوط به افغانستان و میانمار گفت‌وگو کردند.

 

لاوروف در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با وزیر خارجه چین، اعلام کرد که روسیه و چین باید افراد همفکر خود را برای حفظ اصول حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل که دائماً از سوی کشورهای غربی نادیده گرفته می‌شود، بسیج کنند.

وی گفت: «اوضاع در جهان بهبود نیافته و این مسئله با تلاش‌های همتایان غربی ما که با هر اقدام درست و نادرستی برای تأمین سلطه خویش بر جهان و نادیده گرفتن روند واقع بینانه تاریخ که نظم جهانی چند قطبی را بوجود آورده، بیش از پیش مشخص شده است. در چنین شرایطی، ما باید کشورهای همفکر خود را برای ایجاد عدالت و پایبندی به اصول حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل بسیج کنیم که مرتباً از سوی همتایان غربی ما نادیده گرفته می‌شود و آنها تلاش می‌کنند تا قوانین خود را بر سایر کشورهای جهان تحمیل کنند

 

وزیر خارجه یادآور شد که رهبران روسیه و چین قصد دارند بیانیه مشترکی به مناسبت بیستمین سالگرد امضای پیمان حسن همجواری، دوستی و همکاری که قرار است بطور اتوماتیک برای 5 سال دیگر تمدید شود، منتشر کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین بر تمایل مقامات مسکو و پکن در توسعه مشتارکت همه جانبه و همکاری نزدیک برای تقویت مواضع دو کشور در عرصه‌های بین المللی تأکید کرد.

 

روسیه به‌خاطر اقدامات یکجانبه بروکسل، دیگر هیچ ارتباطی با اتحادیه اروپا ندارد

سرگئی لاوروف همچنین یادآور شد که کل زیرساختار روابط روسیه با اتحادیه اروپا با اقدامات یکجانبه بروکسل از بین رفته است و به همین دلیل در حال حاضر مسکو هیچ ارتباطی با این سازمان ندارد.

 

وی با اشاره به اینکه دوستی مقامات مسکو و پکن علیه هیچکس جهت گیری نشده، افزود: «اگر اروپا روابطش با ما را قطع کرده، صرفاًهمه مکانیزم‌های ایجاد شده طی چندین سال گذشته را از بین برده است و ما فقط با برخی کشورهای اروپایی و بر اساس منافع ملی متقابل مشارکت خود را ادامه می‌دهیم.

وزیر خارجه روسیه تأکید کرد که طرف روسی آماده برقراری تماس با اتحادیه اروپا برای توسعه مشارکت متقابل است، البته اگر بروکسل هم به این مسئله علاقه‌مند باشد.