ابراز نگرانی بورل از ادامه اقدامات ایران در عدول از تعهدات برجامی

blinken borrellجوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه چهارم فروردین ضمن ابراز نگرانی از اقدامات ایران در عدول از توافق هسته‌ای موسوم به برجام، از اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا در خصوص آمادگی واشینگتن برای بازگشت به برجام استقبال کرد.

جوزپ بورل در کنفرانس خبری به همراه آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در بروکسل این اظهارات را مطرح کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین در بیانیه مشترکی از تلاش‌های جوزپ بورل به عنوان هماهنگ کننده برجام برای اجرای کامل این توافق و رفع تحریم‌ها حمایت کردند.

جوزپ بورل در این کنفرانس خبری گفت، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) علی‌رغم مشکلات موجود، همچنان یک دستاورد عمده دیپلماسی چندجانبه است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اضافه کرد، دشواری‌هایی وجود دارد، اما با وجود این، من فکر می‌کنم که این توافقنامه یک شاهکار دیپلماسی است.

بر اساس توافق هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی موسوم به برجام در سال ۱۳۹۴، ایران پذیرفت بسیاری از فعالیت‌های اتمی خود را متوقف و محدود کند و در مقابل، تحریم‌های بین‌المللی علیه آن لغو یا تعلیق شود.

اما دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا که به دنبال توافق گسترده‌تری با ایران بود که بتواند علاوه بر اصلاح برجام، فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران را نیز در بر بگیرد، با خروج از این توافق رویکرد «فشار حداکثری» را در پیش گرفت.

ایران نیز در واکنش، عدول از تعهدات هسته‌ای در چارچوب برجام را در یک سال اخیر تسریع کرده است.

 

«نگرانی» درباره عدول از برجام

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه این کنفرانس خبری گفته است، ایران به عدول از تعهدات هسته‌ای خود در چارچوب برجام ادامه می‌دهد و این نگران کننده است. ما بر حمایت کامل خود از فعالیت آژانس انرژی هسته‌ای بین المللی تأکید می‌کنیم.

جوزپ بورل تصریح کرد، من به عنوان هماهنگ کننده برجام ، از تایید مجدد وزیر امور خارجه آمریکا بر این که ایالات متحده آماده تعامل برای بازگشت به برجام است، استقبال می‌کنم. ما در این رابطه کار خواهیم کرد.

در بیانیه مشترک آنتونی بلینکن و جوزپ بورل نیز نسبت به اقدام ایران در عدول از تعهدات هسته‌ای خود در چارچوب برجام ابراز نگرانی شده است.

در این بیانیه آمده است: دو طرف از تلاش‌های مداوم دیپلماتیک و تماس های نماینده عالی (جوزپ بورل) به عنوان هماهنگ کننده برجام با طرف‌های مرتبط برای حصول اطمینان از اجرای کامل برجام و رفع تحریم‌ها حمایت می‌کنند.

در همین روز زیر امور خارجه آمریکا در جریان نشست خبری ناتو در بروکسل، بار دیگر بر «موضع مشترک» ایالات متحده و اروپا در قبال ایران تاکید کرد و گفت این جمهوری اسلامی است که باید برای بازگشت به مسیر دیپلماسی تصمیم بگیرد.

آنتونی بلینکن در ادامه گفت، ما خیلی واضح گفته‌ایم که راه دیپلماسی باز است و زمانی‌که اتحادیه اروپا پیشنهاد کرد مایل است تمامی طرف‌های برجام را گرد هم آورد تا ببینیم چگونه می‌توانیم به اجرای تعهدات‌مان بر اساس برجام بازگردیم؛ پاسخ ما مثبت بود اما تصمیم ایران تا امروز این بوده است که تعامل نکند.

به رغم اعلام تمایل دولت جو بایدن به بازگشت به توافق هسته‌ای برجام، اما موضوع نحوه بازگشت به اجرای تعهدات برجامی از سوی ایران و آمریکا با بن بست مواجه شده است.

آمریکا از پیشنهاد اتحادیه اروپا برای مذاکره در چارچوب گروه ۱+۵ در خصوص احیای برجام استقبال کرده است. اما ایران این پیشنهاد را رد کرده است.

جمهوری اسلامی ایران خواهان لغو تحریم‌ها از سوی آمریکا است و می‌گوید٬ ایالات متحده باید اول به تعهدات هسته‌ای خود بازگردد.

در همین حال٬ وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه بار دیگر بر آمادگی دولت جو بایدن،‌ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، برای تعامل با جمهوری اسلامی تاکید کرد اما آن را منوط به تصمیم ایران برای بازگشت به میز مذاکره دانست.

منبع: رادیوفردا


در این رابطه