طالبان پیشنهاد غنی برای انتخابات زودهنگام را رد کردند

talebanدو خبرگزاری به نقل از مقامات دولتی افغانستان گزارش داده بودند که رئیس جمهوری این کشور قصد دارد در کنفرانس استانبول برگزاری انتخابات زودهنگام را پیشنهاد کند. سخنگوی طالبان گفت، چنین پیشنهادی پذیرفته نخواهد شد.

اشرف غنی قصد دارد در کنفرانس استانبول برگزاری انتخابات زودهنگام در افغانستان را پیشنهاد کند

روز چهارشنبه چهارم فروردین (۲۴ مارس) خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی طالبان گزارش داد که این گروه اسلام‌گرا هر گونه تصمیمی برای آینده افغانستان را به نتایج مذاکرات میان دولت این کشور و طالبان موکول کرده است.

ذبیح‌الله مجاهد به این خبرگزاری گفته است:‌ «چنین پروسه‌هایی (انتخابات) در گذشته کشور را به آستانه بحران کشانده‌اند.»

پیش‌تر دو مقام حکومتی افغانستان به خبرگزاری فرانسه گفته بودند که محمد اشرف غنی قرار است، پیشنهاد انتخابات زودرس را در کنفرانس صلح أفغانستان که ماه آینده در استانبول برگزار می‌شود مطرح کند.

روز سه‌شنبه نیز خبرگزاری رویترز به نقل از دو مقام حکومتی گزارش داده بود که رئیس جمهور مایل است، در صورت توافق طالبان به برقراری آتش‌بس، ظرف شش ماه انتخابات زودهنگام برگزار شود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

زمینه‌ساز مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان توافقی بود که سال گذشته میان دولت آمریکا و طالبان صورت گرفت. بر اساس این توافق قرار است که تمامی سربازان آمریکایی در افغانستان تا اول ماه مه سال جاری این کشور را ترک کنند.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده گفته است که خروج کامل تا این تاریخ دشوار خواهد بود.