ادامۀ اعتراضات در میانمار/ دست‌ کم ۳۲۰ جانباخته در کمتر از ٢ ماه

mianmar رادیو فردا: گزارش‌ ها از میانمار (برمه سابق) حاکی است که در کمتر از ٢ ماه گذشته، دست‌ کم ۳۲۰ معترض به کودتای نظامیان در این کشور در پی تیراندازی و اعمال خشونت از سوی نیروهای امنیتی کشته شده‌ اند.
 
یک سخنگوی حکومت نظامیان در میانمار روز سه‌ شنبه مدعی شد که ۱۶۴ معترض و ۹ مامور امنیتی در جریان اعتراضات پس از کودتا کشته شده ‌اند.
 
این در حالی است که به گفته فعالان حقوق بشر، آمار «واقعی» کشته ‌شدگان بسیار بالاتر از آمار رسمی و موارد ثبت ‌شده است.
 
داده‌ های گردآوری ‌شده توسط گروه ‌های مدافع حقوق بشر همچنین نشان می ‌دهد، تقریباً ۹۰ درصد کشته‌ شدگان به ضرب گلوله از پا درآمده ‌اند و یک چهارمِ این تعداد نیز از ناحیه سر هدف شلیک گلوله قرار گرفته ‌اند.
 
آمریکا و بریتانیا همزمان با اعلام آمار کشته‌ شدگان اعتراضات میانمار، دو شرکت مهم این کشور را که در تأمین منابع مالی حکومت نظامیان نقشی حیاتی دارند، مشمول تحریم کردند.
 
وزارت خزانه ‌داری آمریکا شرکت دولتی هولدینگ اقتصادی و بنگاه اقتصادی میانمار را در فهرست تحریم قرار داد.
 
دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، نیز در بیانیه ‌ای اعلام کرد که این دو شرکت به دلیل مشارکت در نقض حقوق بشر مردم میانمار و وابستگی به فرماندهان ارتش مورد تحریم قرار می ‌گیرند.
 
به گزارش رسانه‌ های محلی در روز جمعه ششم فروردین، ۵ نفر از معترضان در تجمعات خیابانی مردم میانمار کشته شده و شماری نیز مجروح شده‌اند.
 
یک شاهد عینی به خبرگزاری رویترز گفت به ‌دلیل ازدیاد نیروهای امنیتی، جابجایی اجساد کشته ‌شدگان ناممکن است.
 
بر اساس گزارش ‌ها و تصاویری که در شبکه ‌های اجتماعی منتشر شده است، دیروز (پنجسنبه‌) هم تظاهرات چند هزار نفری علیه کودتای نظامی میانمار در شهرهای بزرگ از جمله یانگون، پایتخت و مونیوا، مرکز تجاری این کشور برگزار شد.
 
از زمان وقوع کودتای نظامی در روز یکم فوریه (۱۳ بهمن) و برکناری آنگ سان سوچی، رهبر غیرنظامی میانمار، تقریباً ٣ هزار معترض بازداشت، متهم یا محکوم شده ‌اند، از جمله خانم سوچی که در نخستین روز کودتا به همراه تعداد کثیری از سیاستمداران دولت منتخب مردم بازداشت و به فساد مالی و دریافت رشوه متهم شده است.
 
۶ هفته پس از روی کار آمدن نظامیان میانمار (برمه سابق)، دولت موازی غیرنظامی متشکل از قائم مقام و دیگر مقامات ارشد حزب «لیگ ملی دمکراسی» به رهبری آنگ سان سوچی، با انتشار بیانیه ‌ای در شبکه اجتماعی فیسبوک موجودیتش را اعلام کرد.
 
اعضای این دولت موازی که هم ‌اکنون در خفا به سر می ‌برند، بر حق قانونی مردم برای دفاع از خود تأکید کرده ‌اند.
 
توماس اندروز، گزارشگر ویژه حقوق بشر میانمار در سازمان ملل، به ‌تازگی در بیانیه ‌ای هشدار داد که «وضعیت میانمار رو به وخامت است» و تأکید کرد، «بدون واکنش قاطع جامعه بین‌المللی و حمایت مؤثر از مردم، این وضعیت بدتر خواهد شد».