بیانیه مشترک وزیران دفاع ۱۲ کشور در محکومیت ارتش میانمار

Mianmar-Koshtar

«رویترز گزارش داد که بلندپایه‌ترین مقام‌های نظامی ۱۲ کشور اروپایی، آسیایی و آمریکایی در بیانیه‌ای مشترک استفاده مرگبار از زور توسط نیروهای امنیتی میانمار علیه مردم این کشور را محکوم کرده و افزودند ارتش میانمار اعتبار خود را در برابر مردم این کشور از دست داده است.»
 
وزیران دفاع ۱۲ کشور و از آن جمله آلمان و آمریکا سرکوب خونین ارتش میانمار را محکوم کردند. در این بیانیه از ارتش میانمار درخواست شده به موازین بین‌المللی پایبند مانده و به سرکوب اعتراضات پایان بدهد.
 
میانمار در روز شنبه ۲۷ مارس (هفتم فروردین) خونبارترین روز سرکوب اعتراضات مردم به کودتای اول فوریه را تجربه کرد. در محکومیت سرکوب خشن اعتراضات، رهبران ارتش ۱۲ کشور جهان در یک اقدام بی‌سابقه بیانیه‌ای مشترک منتشر کردند.
 
بیانیه محکومیت عملکرد ارتش میانمار را وزیران دفاع کشورهای آلمان، آمریکا، بریتانیا، ایتالیا، یونان، هلند، دانمارک، ژاپن، کره جنوبی، کانادا، استرالیا و نیوزیلند امضا کردند.
 
در این بیانیه از جمله چنین آمده است: «یک ارتش حرفه‌ای به موازین بین‌المللی ناظر بر عملکرد خود پایبند است و به مسئولیتش در زمینه حفاظت از جان مردم کشور خود عمل می‌کند.»
 
در این بیانیه عملکرد خشن ارتش میانمار در سرکوب اعتراضات محکوم شده است. باید یادآور شد که میانمار روز ۲۷ مارس، ۷۶مین سالروز ارتش این کشور را با برگزاری رژه‌ای نظامی جشن گرفت.
 
ارتش میانمار پیشتر عنوان کرده بود که پس از تقلب در انتخابات و برنده شده حزب سوچی، قدرت را به دست گرفته است، ادعایی که کمیسیون انتخابات این کشور رد کرد. سوچی در بازداشت در مکانی نامعلوم باقی مانده و بسیاری دیگر از شخصیت‌های حزب لیگ ملی برای دموکراسی نیز در بازداشت هستند.
 
با به دست گرفتن حکومت توسط نیروی امنیتی و نظامی در میانمار، تحریم‌های جدیدی از سوی ایالات متحده و اروپا باعث افزایش فشارهای خارجی علیه حکومت نظامی در این کشور شده است. اما سران نظامی میانمار از حمایت روسیه و چین برخوردارند که هر دوی این کشورها در شورای امنیت سازمان ملل متحد حق وتو دارند و می‌توانند از هرگونه اقدام بالقوه سازمان ملل جلوگیری کنند.
وزیران دفاع کشورهای یاد شده از ارتش میانمار درخواست کرده‌اند به خشونت علیه مردم کشور خود خاتمه داده و در راستای حفظ احترام و کسب مجدد اعتماد از دست رفته خود اقدام کند.
 
الكساندر فومین، معاون وزیر دفاع روسیه  نیز روز گذشته به مناسبت روز نیروهای مسلح در میانمار در رژه در نایپیتاوا، پایتخت این کشور حضور یافت و یك روز قبل نیز با رهبران ارشد حکومت نظامی میانمار ملاقات كرده بود.
 
پیش از این به گفته منابع رسمی، هشت کشور روسیه، چین، هند، پاکستان، بنگلادش، ویتنام، لائوس و تایلند نمایندگانی را به مراسم رژه روز نیروهای مسلح فرستادند، اما روسیه تنها کشوری بود که وزیر دفاع خود را به این میانمار اعزام کرد.
 
باید یادآور شد که در جریان سرکوب اعتراضات مردم در روز شنبه ۲۷ مارس، دست‌کم ۸۹ نفر جان خود را از دست دادند.
 
خبرگزاری رویترز به نقل از سایت خبری "میانمار ناو" حتی از کشته شدن ۱۱۴ نفر در جریان سرکوب این روز خبر داده است.
 
از زمان کودتای نظامی اول فوریه تا کنون، حدود ۴۲۰ نفر کشته و بیش از ۲۶۰۰ نفر در میانمار دستگیر شده‌اند. معترضان خواستار بازگشت میانمار به نظمی دموکراتیک و آزادی آنگ سان سوچی، رهبر برکنار شده این کشورهستند.
 
منابع خبر: دویچه وله فارسی، ایران اینترنشنال، رویترز