کشتی باربری که کانال سوئز را مسدود کرده بود، حرکت کردو بر آبا شناور شد/صعود قیمت نفت با مسدود شدن کانال سوئز

kashti- kanale suesگزارش‌ها حاکی است کشتی عظیم باری "اورگیون" که سبب مسدود شدن کانال سوئز شده بود، سرانجام به حرکت درآمد و بر آب شناور شد.

به گزارش بی بی سی، ویدیویی که روز دوشنبه در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد، نشان می‌دهد که کشتی عظیم باربری "اور گیون" مجددا به سمت کانال چرخیده و فضای کانال را باز می کند. شرکت خدمات دریایی inchcape نیز گزارش داد که کشتی آزاد شده است.

کشتی باربری "اورگیون" پس از تلاشی طولانی و با کمک قایق‌های یدک‌کش و لایروب مجددا شناور شده است.

کشتی "اورگیون" که کانال سوئز را بند آورده بود، ۴۰۰ متر طول و ۲۰۰ هزار تن وزن دارد. این کشتی پس از آنکه در اثر طوفان شدید از مسیر خارج شد، به گل نشست و اریب راه کانال را بست.

کانال سوئز یکی از شلوغ‌ترین مسیرهای تجاری جهان است.

حدود ۱۲ درصد تجارت دریایی دنیا از طریق کانال ۱۹۳ کیلومتری سوئز انجام می‌شود. این کانال دریای مدیترانه را به دریای سرخ وصل می‌کند و به این ترتیب مسیر آسیا به اروپا را کوتاه‌تر می‌کند.

مسدود شدن این کانال به این معنا بود که کشتی‌هایی که در ترافیک مانده بودند به ناچار راه دریایی دیگری بر گزیدند و مسیر خود را از طریق دور زدن دماغه امید نیک در جنوب آفریقا ادامه دادند. دور زدن این دماغه بیش از دو هفته طول می‌کشد.

کشتی اورگیون در ورودی کانال از سمت دریای سرخ به گل نشسته است که باریک‌ترین بخش کانال به شمار می‌رود و رفت‌وآمد کشتی‌ها در آن‌جا یک‌طرفه است.

این رویداد در تاریخ ۱۵۰ ساله کانال سوئز بی‌سابقه خوانده شده است.   

همچنین بگزارش تسنیم :قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال پس از کاهش ۳.۸ درصدی در روز پنجشنبه، در پایان معاملات جمعه با ۲ دلار و ۶۲ سنت معادل ۴.۲ درصد افزایش به ۶۴ دلار و ۵۷ سنت رسید.

بگزارش تسنیم: به دنبال نگرانی ها از عرضه جهانی نفت و احتمال اختلال در تولید فرآورده های نفتی، علی رغم تلاش متخصصان برای رهاسازی یک کشتی کانتینری بزرگ که کانال سوئز را مسدود کرده است، قیمت نفت روز جمعه شاهد جهش 4 درصدی بود.

این در حالی است که در جلسه قبل و به دنبال نگرانی ها از موج جدید قرنطینه در اروپا که می تواند بر میزان تقاضا تاثیر بگذارد قیمت نفت شاهد کاهش قابل توجهی بود.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال پس از کاهش 3.8 درصدی در روز پنجشنبه، در پایان معاملات دیروز با 2 دلار و 62 سنت معادل 4.2 درصد افزایش به 64 دلار و 57 سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم که روز پنجشنبه 4.3 درصد افت کرده بود، در پایان معاملات روز جمعه با 2 دلار و 41 سنت معادل 4.1 درصد افزایش به 60 دلار و 97 سنت رسید. در این هفته نفت برنت .01 درصد افزایش داشت در حالی که نفت خام آمریکا برای سومین هفته متوالی شاهد افت 0.7 درصدی بود.

طی هفته اخیر معاملات نفتی وضعیت پرنوسانی داشت، زیرا تجار در حال ارزیابی تاثیر بسته شدن کانال سوئز از یک سو و موج جدید قرنطینه در کشورهای اروپایی از سوی دیگر بودند.
پائولا رودریگز معاون موسسه ریستاد انرژی در امور بازار نفت گفت: «امروز بازار دوباره شاهد افزایش بوده، زیرا تجار به این نتیجه رسیده اند که موضوع کانال سوئز و تاثیر آن بر جریان عرضه نفت در حال جدی شدن است.»

پس از به نتیجه نرسیدن تلاش های اولیه، مسئولان کانال روز جمعه تلاش های خود برای آزاد سازی کشتی گرفتار شده را افزایش دادند. تلاش ها برای رها سازی این کشتی غول پیکر ممکن است هفته های به طول بیانجامد و وضعیت ناپایدار آب و هوا ممکن است این تلاش ها را با دشواری مواجه سازد.