سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: چین با تلاش ها برای مهار برنامه اتمی ایران همکاری کرده است

price nedسخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید که منافع آمریکا و چین در زمینه مهار برنامه هسته ای ایران سازگار است و امضای یک توافق بلندمدت میان ایران و چین تاثیری بر همکاری واشنگتن و پکن نخواهد داشت.

ند پرایس در پاسخ به این سوال که آیا دولت آمریکا سند همکاری ایران و چین را بررسی کرده از اظهار نظر درباره آن توافق خودداری کرد.

او در کنفرانس خبری روز چهارشنبه گفت: "همانطور که می دانید آنچه روابط ما با چین را تعریف می کند رقابت است، اما در برخی موارد، در زمینه های بسیار محدود هماهنگی تاکتیکی پیدا می کنیم."

"ایران از قضا یکی از همین موارد است. چین با تلاش ها برای مهار برنامه اتمی ایران همکاری کرده است."

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: "پکن البته علاقه ای به دستیابی ایران به سلاح هسته ای و تاثیر عمیقا بی ثبات کننده ای که می تواند بر منطقه ای که چین به آن متکی است داشته باشد ندارد."

خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد که سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین که روز شنبه امضا شد با واکنش برخی محافظه کاران در آمریکا روبرو شده که آن را یک "محور" تازه ضدآمریکایی می بینند. این توافق در داخل ایران هم با مخالفت های شدیدی روبرو بوده است.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، بعد از آنکه این سند در تهران امضا شد گفت که سالهاست که نگران افزایش شراکت چین با ایران است.

چین یکی از شش قدرتی بود که در سال ۲۰۱۵ توافق برنامه جامع اقدام مشترک، برجام، را با ایران امضا کردند. براساس آن توافق ایران پذیرفت بخش های حساس برنامه اتمی اش را در ازای رفع تحریم ها برچیند.

دولت قبلی آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از این توافق خارج شد، اما دولت در واشنگتن برای احیای آن تلاش می کند، هرچند اصرار دارد که ابتدا ایران باید همه تعهداتش براساس برجام را دوباره اجرا کند تا تحریم هایی که آقای ترامپ اعمال کرده بود را بردارد.

آقای پرایس گفت که چین و ایالات متحده "در تلاش برای یافتن راه هایی برای بازگشت متقابل به تعهدات بر اساس برجام" منافع مشترکی دارند.

از زمانی که دولت ترامپ دوباره تحریم های ایران را اعمال کرد، چین همچنان مشتری اصلی نفت ایران بوده هرچند میزان واردات آن به علت تحریم ها کاهش یافته است.

هرچند مفاد سند همکاری ایران و چین فاش نشده اما گزارش ها حاکیست براساس آن چین همچنان به واردات نفت با تخفیف از ایران ادامه خواهد داد.

پترولیوم اکونومیست که رسانه ای تحلیلی در حوزه انرژی است تابستان گذشته گزارش داد که قرار است چین ۲۸۰ میلیارد دلار در صنایع نفت و گاز و ۱۲۰ میلیارد دلار در صنعت حمل و نقل ایران سرمایه گذاری کند. به نوشته این نشریه، این سرمایه گذاری همراه با تخفیف در خرید نفت خواهد بود.

روزنامه نیویورک تایمز هم نوشت کارشناسان گفته اند سند امضا شده در تهران عمدتا همان پیش نویس ۱۸ صفحه ای است که این روزنامه سال پیش به آن دست یافت.

این روزنامه نوشت: "آن پیش نویس جزییات ۴۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری چین در ده ها عرصه، از جمله بانکداری، ارتباطات راه دور، بنادر، راه آهن، مراقبت های بهداشتی و فناوری اطلاعات طی ۲۵ سال آینده را تشریح می کرد. چین در مقابل از عرضه منظم - و به گفته یک مقام ایرانی و یک تاجر نفتی با تخفیف سنگین - نفت بهره مند خواهد شد."

انتشار خبر تهیه سند همکاری بلند مدت بین ایران و چین اوایل تابستان خبرساز شد و انتقادهای زیادی را به دنبال داشت.

منتقدان این سند را با قراردادهایی مانند "ترکمانچای" مقایسه و از دادن امتیازات بیش از حد به چین در وضعیتی که ایران با تحریم‌های آمریکا روبرو است، ابراز نگرانی کردند.

"گزینه های مردود"

همزمان یک مقام آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود در مورد تلاش ها برای احیای برجام به لورا روزن خبرنگار آزاد در امور سیاست خارجی آمریکا در واشنگتن گفته است: "هدف ما اکنون این است که ببینیم آیا می توانیم بر سر این موضوع به توافق برسیم که پایبندی دوباره به برجام چه شکل و شمایلی خواهد داشت."

این مقام گفت که "ما آماده ایم پیش از انتخابات (ماه ژوئن ایران) کارها را به سرانجام برسانیم، اما نمی توانیم به زور این فرآیند را تسریع کنیم."

این مقام گفت مساله احیای برجام پیچیده و نیازمند "سطحی از تفاهم متقابل" است.

"خیلی خیلی آسانتر خواهد بود اگر بتوانیم پشت یک میز بنشینیم. آنها نمی خواهند پشت میز مذاکره بنشینند. پس مجبوریم غیرمستقیم عمل کنیم. و این کارها را مشکل تر و زمینه را برای سوءتفاهم مساعدتر خواهد کرد."

او گفت "دو گزینه هست که باید مردود شناخت: اینکه ایران اول همه تعهدات را اجرا کند بعد آمریکا تحریم ها را بردارد؛ دیگر اینکه آمریکا ابتدا تحریم ها را بردارد، بعد ایران (به نقض تعهداتش پایان دهد). هیچ کدام اینها واقع بینانه نیست."

رابرت مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، دو هفته پیش در مصاحبه ای با بی‌بی‌سی فارسی گفت مهم است که دو کشور برای شکستن بن بست جاری برای احیای توافق هسته ای ایران و قدرت ها، برجام، با هم گفت و گو کنند.

او گفت: "برای همین است که ما از ابتدا ابراز علاقه کردیم با دولت ایران وارد گفت و گو شویم تا ببینیم چطور می توانیم به تعهداتمان عمل کنیم. موضع ایران این بوده که تا زمانی که تحریم ها لغو نشده نمی خواهند با ما مذاکره کنند که البته این قابل درک است."

اما او افزود "به نفع هر دو طرف است" که با هم وارد گفت و گو شوند.

منبع: بی بی سی


در این رابطه