ترکیه ۱۰ دریاسالار بازنشسته را به‌دلیل امضای بیانیه بازداشت کرد

BAZDASHtترکیه ۱۰ نفر از دریاسالارهای بازنشسته این کشور را بازداشت کرد. این افراد بیانیه‌ای را امضا کرده بودند که در آن بر اهمیت پیمان مونترو برای امنیت ترکیه تاکید شده است.

پیمان مونترو در سال ۱۹۳۶، با هدف جلوگیری از نظامی‌سازی دریای سیاه امضا شد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، ۱۰۴ نفر از مقام‌های بلندپایه سابق نیروی دریایی ترکیه این بیانیه را امضا کردند، که واکنش شدید مقام‌های ترکیه را در پی داشت و این اقدام را به مخالفت مستقیم ارتش با دولت غیرنظامی تعبیر کردند.

ابراهیم کالین، سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری، گفت این بیانیه حاکی از نشانه‌های توطئه ارتش برای براندازی دولت بود. کالین گفت: «گروهی سرباز بازنشسته با بیانیه‌ای که بازتاب دوران کودتای ارتش است، خود را در موقعیتی مضحک و رقت‌انگیز قرار داده‌اند.»

پیمان مونترو میان ترکیه و قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای امضا شد که به ترکیه اجازه نظارت بر عبور کشتی‌های باربری سایر کشورها از تنگه‌های بسفر و داردانل را می‌دهد. این پیمان همچنین دسترسی ناو‌های جنگی به این منطقه را محدود می‌کند.

در بیانیه مقام‌های بازنشسته نیروی دریایی ترکیه آمده است: «پیمان مونترو در جنگ جهانی دوم، این امکان را به ترکیه داد تا بی‌طرفی‌اش را حفظ کند. ما بر این باوریم که لازم است از هرگونه بیانیه و اقدامی که باعث شود پیمان مونترو، قراردادی مهم برای بقای ترکیه، مورد بحث و بررسی قرار گیرد پرهیز شود.»

برخی گزارش ها حاکی است این دریاسالارها به توطئه علیه امنیت ملی و قانون اساسی متهم شده‌اند.