علی ربیعی: ضرورت مشارکت ۷۰ درصدی در انتخابات ریاست‌جمهوری

Entekhabat-Iran

دنیای اقتصاد : سخنگوی دولت به اظهار نظر درباره وجود نگرانی‌ها درباره مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ پرداخت و با تاکید بر اینکه حضور مردم در پای صندوق‌های رای نکته بسیار مهمی است، گفت: ما نگرانی‌هایی در این مورد داریم و فکر می‌کنیم شاید اهمیت انتخابات به خوبی درک نشود و متاسفانه عده‌ای هم در این سال‌ها تلاش کردند تا بگویند آنچه که رای دادید و خواستید می‌تواند محقق نشود و این پیام بسیار بدی به جامعه است.

علی ربیعی در گفت‌و‌گوی خود با اعتماد آنلاین تاکید کرد: من نه به‌عنوان سخنگوی دولت و دستیار اجتماعی رئیس‌جمهور، بلکه به‌عنوان یک کنشگر اجتماعی و کسی که در این ۴۰ سال بوده‌ام و مانند یک پیچک با درخت تنومند انقلاب پیچ خورده‌ام، می‌گویم اگر مشارکت بالای ۷۰ درصد نداشته باشیم، دولتی که می‌آید، در داخل کشور سرمایه اجتماعی ندارد که بتواند کنترل کند و این اتفاق بسیار بد موجب سعادت، رشد و توسعه ما نمی‌شود؛ از سوی دیگر هم در بیرون کشور ارزیابی خارجی‌ها و قلدری‌هایشان نسبت به ما افزایش پیدا می‌کند. سخنگوی دولت ادامه داد: نقش مردم از این جهت که برای برگزاری یک انتخابات خوب تمایل نشان دهند بسیار مهم است و فضا را باز می‌کند که امیدوارم دست‌اندرکاران ترتیبی اتخاذ کنند همه افراد بتوانند در سبدی که به‌وجود می‌آید دیدگاه خودشان را داشته باشند. او تاکید کرد: امروز آنهایی که درباره مشارکت تصمیم می‌گیرند و افرادی که برای انتخابات می‌آیند و می‌خواهند در معرض قضاوت قرار گیرند اگر طوری رفتار نکنند که نظرات را تامین کنند واقعا جفای بزرگی به امنیت ملی کرده‌اند. ربیعی در پاسخ به این سوال که عده‌ای مطرح می‌کنند اگر ۳۰ درصد از مردم هم در پای صندوق‌های رای حاضر شوند، نظام مشروعیت خودش را به دست آورده؛ آیا این نظریه برای کشوری مانند ایران قابل قبول است، گفت: آن‌چیزی که من می‌دانم و مقام معظم رهبری هم همیشه گفته‌اند، مشارکت حداکثری مردم در پای صندوق‌های رای است و این گفته ایشان برای امروز هم نبوده و یک استراتژی است. ربیعی همچنین تاکید کرد: برای ما ملاک مقام معظم رهبری هستند و آقایان دیگر باید به جای بحث روی درصد مشارکت، تمهیدات مشارکت حداکثری را فراهم کنند.

سخنگوی دولت همچنین دیروز با خبرگزاری مهر نیز گفت‌و‌گو کرد و درباره لوایح مربوط به گروه ویژه اقدام مالی FATF گفت: متخصصان ما در دولت دلسوزانه و خیلی روشن دیدگاه‌های‌شان درخصوص لوایح FATF را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه داده‌اند. ربیعی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه دبیر مجمع تشخیص اعلام کرده دولت پاسخ ابهامات مجمع درخصوص لوایح FATF را نداده است، اظهار کرد: من این ادعا را تایید نمی‌کنم زیرا پاسخ ابهامات را داده‌ایم. متخصصان ما در بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، وزارت امور خارجه و معاونت حقوقی رئیس‌جمهور دلسوزانه و خیلی روشن دیدگاه‌هایشان را ارائه داده‌اند. او بابیان اینکه اگر مشکل لوایح مربوط به FATF حل شود به نفع ملت ایران است، گفت: اشکالات و زیان‌هایی که مجمع از لوایح FATF می‌گیرد هم قابل رفع است و به این شکل هم که می‌گویند نیست. ربیعی ادامه داد: اگر FATF یک یا دو درصد هم هزینه ریسک را افزایش دهد، ۱۰ درصد تمام معاملات خارجی شما گران‌تر خواهد شد. سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه ما به طور روشن دیدگاه‌های خودمان را درباره FATF به مجمع گفته‌ایم، اظهار کرد: ما افرادی شایسته و متخصص‌تر از کسانی همچون ظریف و همتی که این دیدگاه‌ها را در مجمع تشخیص مطرح کرده‌اند، نداریم.