صدها حساب کاربری جعلی مرتبط با سازمان مجاهدین خلق در فیسبوک و اینستا گرام حذف شدند

facebook instagramفیسبوک از حذف صدها حساب کاربری جعلی وابسته به سازمان مجاهدین و مسدود کردن "یک مزرعه ترول" در آلبانی خبر داده است. سازمان مجاهدین مسدود شدن حساب‌های کاربری اعضای خود را تکذیب کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از مسدود شدن صدها حساب کاربری در شبکه فیسبوک و اینستاگرام خبر داده است. گفته می‌شود که این حساب‌های کاربری جعلی و در ارتباط با سازمان مجاهدین و شورای ملی مقاومت بوده‌اند.

افزون بر آن گفته شده است که فیسبوک، یک "مزرعه ترول" در آلبانی را نیز که در راستای نشر اخبار کذب فعالیت می‌کرده، بسته است.

آسوشیتدپرس می‌نویسد مضمون پست‌های این حساب‌های کاربری جعلی از یک سو انتقاد از حکومت ایران و از سوی دیگر مطالبی در تبلیغ برای سازمان مجاهدین خلق بوده است.

مسئولان فیسبوک اعلام کرده‌اند که عکس و اطلاعات کاربری این حساب‌ها جعلی بوده‌اند. در این حساب‌های کاربری جعلی، یا از عکس‌های تولید شده رایانه‌ای استفاده شده و یا از عکس‌های چهره‌های سرشناس هنری و ورزشی بهره گرفته شده است.

 

"رفتار مشکوک"

فیسبوک اعلام کرده است که حذف این حساب‌های کاربری ارتباطی به مضمون پست‌های آن‌ها نداشته و ناشی از "نحوه رفتار" آن‌ها بوده است.

کارشناسان امور سایبری فیسبوک متوجه شده‌اند که زمان فعالیت این حساب‌های کاربری منطبق بر ساعات و روزهای کاری در اروپای مرکزی بوده است. به عنوان نمونه، فعالیت این حساب‌های کاربری پس از ساعت نه صبح شروع شده و در پایان ساعات کاری آن روز خاتمه یافته است.

گفته شده است که حتی رعایت "زمان استراحت ناهار" نیز در فعالیت‌های این حساب‌های کاربری قابل تشخیص بوده است.

بن نیمو، یکی از کارشناسان فعال در حوزه تحقیقات تهدید‌های امنیتی فیسبوک به طعنه گفته است: «شاغلان مزرعه ترول نیز به خورد و خوراک نیاز دارند.»

این نحوه کار که به "مزرعه ترول" شهرت دارد، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی در ازای دریافت پول است.

در عین حال، فیسبوک اعلام کرده است که سندی حاکی از پرداخت پول در ازای پست مضامین از سوی این حساب‌های کاربری در اختیار ندارد.

آسوشیتدپرس به بیانیه سازمان مجاهدین نیز اشاره کرده که خبر بسته شدن حساب کاربری اعضای خود را تکذیب کرده است.

فیسبوک می‌گوید این شبکه از حساب‌های کاربری جعلی عمدتا در سال ۲۰۱۷ فعالیت داشته، اما در اواخر سال ۲۰۲۰ نیز بار دیگر فعال شده است. بنا بر اعلام فیسبوک، بیش از ۳۰۰ حساب کاربری، صفحه و گروه‌، در همین رابطه در این پیام‌رسان و اینستاگرام حذف شده‌اند.

منبع: دویچه وله