احمد توکلی: به مردم کمک نشود امکان اتفاقی است که نباید بشود/ می‌ توان FATF را برای دفع ضرر بزر‌گتر پذیرفت

Bikari-Faghr-1 روزنامه فرهیختگان: من گفتم اگر FATF را پذیرفتیم آیا با دسته ‌ای روبرو هستیم که به ما تسهیلات می‌دهند؟‌ ظریف باصراحت گفت من تضمین نمی‌کنم وضع بهتر شود. پس چه کسانی این را اداره می‌ کنند؟
 
احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست راهبرد اتحادیه انجمن ‌های اسلامی دانشجویان مستقل سراسر کشور ضمن اشاره به تعهدات بین ‌المللی و تصویب FATF در مجمع نکاتی را مطرح و تأکید کرد، عیب بزرگی که درحال‌ حاضر وجود دارد، این است که بر خلاف گذشته که به شرع، عقل و سپس مصلحت رجوع می ‌کردند تا وزن کار مشخص شود، اما در حال‌ حاضر سراغ این نکته می ‌روند که بدانند مصلحت خود آنها چیست و FATF هم از این مسأله جدا نیست.
 
وضعیت مردم آنقدر خراب است که حکومت ملزم است حتی احکام اولیه را هم زیرپا بگذارد:
 
پیش ‌فرض ما در این امر این است که آیا پیوستن به FATF در بهبود اوضاع تأثیرگذار است یا خیر، به ‌نظر می ‌رسد، وضعیت مردم آنقدر خراب است که حکومت ملزم است حتی احکام اولیه و اصول اساسی را زیرپا بگذارد و به مردم کمک کند و این پیش ‌فرض من است، چرا که اگر حکومت این کار را نکند ممکن است آن اتفاقی رقم بخورد که نباید شود، بنابراین این سؤال مهم است. ما اگر بتوانیم ثابت کنیم که FATF وضع را بهتر می ‌کند من از آن دفاع می ‌کنم، اما بنده ثابت می ‌کنم که FATF وضع را بهبود نمی ‌بخشد.  پیش ‌فرض ما این است که FATF یک نهاد سیستمی و شبکه ‌ای دارای انعطاف است و هیچ ‌شکل ثابتی ندارد و ممکن است در مسیر، نظر خود را تغییر دهد. در واقع کشورهای غربی این کنوانسیون را ایجاد کردند تا کشورهای دنیا با هم همکاری کنند و جلوی پولشویی را بگیرند، از سوی دیگر تعیین ریاست FATF گردشی است.
 
اجرای دقیق مقررات FATF در جهت شناسایی منابع تأمین قطعات موشکی ایران:
 
در این قضیه، راهکار کنترل تسلیحات موشکی ایران نه تحریم‌های بیشتر، بلکه اعمال قوانین سختگیرانه مالی و بانکی و اجرای دقیق ‌تر مقررات FATF در جهت شناسایی منابع تأمین قطعات موشکی است که از این رو چه بخواهیم یا نخواهیم FATF به ‌ضرر ماست و شکی ندارم. وقتی FATF بیانیه ‌ای داد که تا شهریور کار ما را تمام می‌ کند و بعد پشیمان شدند و در مهر یک بیانیه ‌ای دادند که صرف ‌نظر از مسأله پولشویی و تروریسم، پیشگیری اینها مهم است و من فهمیدم باید از حزب ‌الله اجتناب کنیم، لذا وقتی این حرف را بیان می ‌کنند، باید احتمال عقلایی بدهیم که این کار را می‌ کنند.
 
‌بهرحال جمع ‌بندی من این است که FATF برای ما مضر است، اما آیا می‌ توان یک امر مضر را برای دفع ضرر بزرگ‌تر پذیرفت؟ بله، می‌توان پذیرفت. اگر ثابت کردید پذیرش FATF دفع ضرری می ‌کند که بزرگ ‌تر از خود FATF است، می ‌توانید آن را بپذیرید. ما کارهایی برای پذیرش FATF کردیم که ظاهراً درست است، ولی هنوز می‌ گویم، خطر FATF بیشتر است و پذیرش آن وضعیت را بهبود نمی ‌بخشد. اما در زمینه بیکاری یک وضعیت در قبل کرونا و یک وضعیت در بعد کرونا داشته ‌ایم، اما هر مطلبی که عنوان می ‌کنم، بعد از کرونا بدتر شده است. در تابستان ٩٧ نرخ بیکاری ١٢.١ درصد بود و تعداد شاغلان که کار خود را از دست می‌دادند نیز رو به افزایش بود، کسانی که کار خود را از دست می‌دهند دو نوع هستند؛ یک ‌سری بیکار هستند و تحصیلات آنها تمام شده و کار ندارند و یک ‌سری کار دارند و بیکار می ‌شوند که از نظر سیاسی دسته دوم خطرناک ‌تر از دسته اول هستند.  
 
۶۰ درصد جمعیت کشور زیر خط فقر هستند:
 
درمورد تسهیلات نیز متاسفانه گرسنگی و فقر در ایران معنادار شده و تعداد کسانی که زیر خط فقر فرضی هستند ۶۰درصد جمعیت کشور است. مجلس وقتی تصمیم گرفت یارانه بدهد اعلام کرد به ۶۰ میلیون نفر تعلق می‌گیرد که این میزان حدود ۷۲ درصد جمعیت کشور را شامل می‌شود، یعنی ما می‌پذیریم ۷۳ درصد مردم ایران مستحق اعانه هستند.  مطلب دیگر نقدینگی است که بسیار از آن هراس داریم، در هشت‌سال اخیر سالی ۳۰۰ء۲۰۰ هزار میلیارد تومان سود به این سپرده‌ها رسیده، یک مورد دیگر نیز مساله اعتماد مردم به حاکمیت است، ما نباید خود را فریب دهیم، درطول ۴۰ سال گذشته ما هیچ‌گاه از این میزان فعلی پایین‌تر نبوده‌ایم و اکنون در حداقل‌ترین میزان ممکن از نظر اعتماد مردم به حکومت قرار داریم. البته اگر جنگ شود، من معتقدم مردم دفاع می‌کنند؛ چراکه آنها معترض هستند، اما وقتی حکومت را دانا، توانا و خیرخواه بدانند اعتراض نمی‌کنند و این مشروعیت می‌آورد، لذا هر حکومتی باید نزد مردم عاقل، قوی و خیرخواه تلقی شود تا مردم از آن اطاعت کنند.  من در آبان‌ماه و پیش از آن اتفاقات عنوان کردم که باید کارت هوشمند و سبد غذا و بهداشت به مردم بدهید و این نیازها را تضمین کنید، درست مانند کاری که اول انقلاب صورت گرفت که بحث کوپن بود، لذا گفتم این کار را انجام دهید و اگر نکنید باید منتظر شورش تهی‌دستان باشید. اکنون هم می‌گویم خطر بیشتر است، ولی کرونا درحال‌حاضر مانع است.
 
‌‌ظریف با صراحت گفت اگر FATF را بپذیریم من تضمین نمی‌کنم وضع بهتر شود!:
 
حال در شرایط فعلی ما می‌گوییم اگر FATF را نپذیرید، سختی کار بدتر می‌شود. اکنون سختی چیست؟ این است که پول داریم، ولی نمی‌توانیم خرج کنیم، مثل کسی که پول خود را در قلک ریخته و کلید را گم کرده است؛ در حساب‌های بانکی ما پول هست، ولی اجازه نمی‌دهند استفاده کنیم. من گفتم اگر FATF را پذیرفتیم آیا با دسته‌ای روبه‌رو هستیم که به ما تسهیلات می‌دهند؟‌ ظریف باصراحت گفت من تضمین نمی‌کنم وضع بهتر شود. پس چه کسانی این را اداره می‌کنند؟
 
به نظر بنده اگر مجمع برای دولت شرط بگذارد فایده ‌ای ندارد، چراکه کسی به FATF بعنوان یک مجمع ایراد نمی ‌گیرد، اما در اساسنامه FATF آمده است که اعضا می‌ توانند به این حق تحفظ اعتراض کنند و با آن طرف کار نکنند، اما آمریکا و ٣٠ کشور دیگر می‌ گویند، این حق تحفظ بدرد نمی‌ خورد، بنابراین به اعتقاد من وضع بهتر از این نخواهد شد.
 
پذیرش FATF از لحاظ تاریخی، اعتقادی و تجربه برجام درد کشور را دوا نمی‌ کند:
 
وقتی وزیر خارجه ما می‌گوید هیچ ‌تضمینی نمی ‌دهم، بعد از پذیرش FATF اوضاع بهتر شود، پس این امر نشان می ‌دهد اوضاع بهتر نمی‌ شود، بنابراین اگر بهتر نمی‌ شود، چرا باید FATF را بپذیریم؟ درحالیکه اگر بپذیریم هزینه ‌های سنگینی در پی دارد. در بیانیه شورای اتحادیه اروپا در ١٣٩٧ اینستکس امضا شد که بسیار تحقیرآمیز بود و در آن ما جنس خود را به شرکتی که اروپایی ‌ها اعلام می ‌کردند، می ‌دادیم تا آنها برای ما بفروشند و بعداً پول آن را بدهند، چرا باید عزت خود را از دست دهیم و درنهایت چیزی هم نصیب کشور نشود؟ عزت نیز ما به ‌ازای سیاسی و اقتصادی دارد و امر احساسی نیست، لذا اگر کشوری عزتمند شود، موضع او در مذاکرات متفاوت است و در چانه ‌زنی موضع متفاوتی دارد و حتی طمع از این کشور کم می ‌شود.
 
استدلال من این است که به ‌لحاظ تاریخی و اعتقادی و به ‌دلایل تجربیات سال‌ های اخیر، از جمله برجام، پذیرش FATF درد ما را دوا نمی ‌کند و با توجه به این موارد که شرح دادم من هم به این موضوع رأی نمی‌ دهم.
 
در این زمینه نمی ‌توان به این دلیل که ته دل، حضرت آقا این لوایح را قبول دارد، به آن رأی داد یا به این دلیل که آقا آنها را لوایح استعماری خطاب می کنند، رأی نداد. برای اینکه بحث مصلحت‌ سنجی است. ممکن است لوایح استعماری باشد و شما بپذیرید یا خیلی عالی باشد و شما به دلیلی نپذیرید.

در این رابطه