پایان جلسۀ دوم کمیسیون مشترک برجام/ جلسۀ آینده در ۲۵ فروردین امسال

tahrime iran دویچه وله فارسی: نماینده روسیه نتیجۀ جلسه دوم کمیسیون مشترک برجام را مثبت ارزیابی کرد. قرار است روز چهارشنبه آینده گفتگوها ادامه یابد. در این جلسه نتایج هر دو کارگروه "تحریم‌ ها" و "هسته ‌ای" به نمایندگان سیاسی کشورهای ذیربط ارائه شد.
 
روز جمعه نهم آوریل (۲۰ فروردین) نمایندگان سیاسی کشورهای ۱+۴ مذاکرات خود را با ٢ کشور ایران و آمریکا به طور جداگانه دنبال کردند. پس از آن نمایندگان سیاسی کشورهای شرکت کننده در کمیسیون مشترک برجام به کشورهای خود بازمی ‌گردند.
 
قرار است روز چهارشنبه ۱۴ آوریل (۲۵ فروردین) گفتگوها در سطح معاونین وزارت امور خارجه کشورهای شرکت کننده در توافق هسته ‌ای سال ۲۰۱۵ ادامه یابد.
 
در فاصله جلسات سه‌ شنبه و جمعه، مذاکرات در سطوح فنی ادامه یافته بود. موضوع محوری نشست ‌های جاری کمیسیون مشترک برجام، هموار کردن راه بازگشت ایران و آمریکا به تعهدات برجامی اعلام شده است.
 
در همین رابطه دو کارگروه تشکیل شد. یک کارگروه بررسی موضوع "تحریم ‌ها" را در دستور کار خود داشت و کارگروه دیگر به مسائل "هسته ‌ای" پرداخت.
 
کارگروه نخست، مسائل فنی ناظر بر لغو تحریم‌ های پیش‌ بینی شده از سوی دولت پیشین آمریکا را دنبال کرد و کارگروه دوم، نحوه بازگشت ایران به تعهدات و الزام ‌های برجامی این کشور را مورد بررسی قرار داد.
 
این دو کارگروه در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (هفتم و هشتم آوریل) بر سر مسائل مطروحه گفتگو و مذاکره کرده بودند.
 
در جلسه روز جمعه چه گذشت؟:
 
اطلاعات دقیقی دربارۀ مسائل گرهی نشست روز دوم کمیسیون مشترک برجام در اختیار رسانه‌ ها قرار نگرفته است. گفته شده است که در این روز، هر دو کارگروه یاد شده نتایج مذاکرات و گفتگوهای خود را به اطلاع نمایندگان سیاسی کشورهای ۴+۱ و ایران و آمریکا رسانده ‌اند.
 
میخائیل اولیانوف، نماینده سیاسی روسیه در شمار نخستین کسانی بود که با انتشار یک پست توییتری، ارزیابی خود را از این نشست بیان کرد.
 
اولیانوف نتایج جلسه روز جمعه را رضایت بخش خوانده و گفته است که نتایج این جلسه روز چهارشنبه آینده از سوی معاونین سیاسی وزارت امور خارجه کشورهای ذیربط پیگیر‌ی می ‌شوند.
 
نماینده سیاسی روسیه نشست روز جمعه را برهه ‌ای مثبت در مذاکرات هسته ‌ای با ایران عنوان کرده است. رسانه ‌های جمهوری اسلامی ایران نیز به نقل از عباس عراقچی دربارۀ سازنده بودن نتایج گفتگوها خبررسانی کرده‌اند.
 
خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران "ایرنا" به نقل از عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران نوشته است که هیأت نمایندگی ایران در این اجلاس، بر لغو کامل همۀ تحریم ‌های اعمال شده از سوی آمریکا، تأکید کرده است.
 
***
 
پایان نشست کمیسیون مشترک برجام و توافق جهت ادامه گفتگوهای تخصصی
 
سایت "وزارت امور حارجه جمهوری اسلامی ایران": دومین جلسه حضوری هجدهمین نشست کمیسیون مشترک‌برجام که از روز سه شنبه در وین از سر گرفته شده بود، در روز‌ جمعه برگزار شد.
 
دومین جلسه حضوری هجدهمین نشست کمیسیون مشترک‌برجام که از روز سه شنبه در وین از سر گرفته شده بود، در روز‌ جمعه برگزار شد.
 
ارائه گزارش رایزنی‌های فنی صورت گرفته در جلسات گروه‌های کارشناسی “لغو تحریم“ و “هسته ای” مهمترین دستورکار این نشست بود.
نمایندگان اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده‌های جلسات کارشناسی، نتیجه رایزنی‌های کارشناسان ایران و کشورهای ۴+۱ را به اعضای کمیسیون مشترک گزارش نمودند.
 
سیدعباس عراقچی، رییس هیات کشورمان، در این نشست ضمن تاکید بر اراده جمهوری اسلامی ایران جهت ادامه تعاملات جدی، گفت این امر منوط به مشاهده اراده سیاسی و جدیت در طرف های مقابل است و در غیر این صورت، دلیلی برای ادامه مذاکرات وجود نخواهد داشت.
 
عراقچی مجددا تاکید نمود لغو کلیه تحریم های آمریکا که در دوران رئیس‌جمهور گذشته آن کشور وضع شده اند، گام ضروری‌‌ برای احیای برجام بوده و تنها پس از راستی آزمایی لغو‌ این تحریم ها، ایران آمادگی دارد تا اقدامات جبرانی خود را متوقف نموده و به اجرای کامل برجام بازگردد.
 
در پایان این جلسه، توافق شد جلسه آتی کمیسیون در سطح معاونین در روز چهارشنبه آتی در وین برگزار شود و بلافاصله در چارچوب گروه‌های کارشناسی، رایزنی‌های فنی و تخصصی به صورت فشرده جهت تهیه و ارائه فهرست اقداماتی که باید از‌ سوی‌ همه طرف ها در حوزه رفع تحریم و اقدامات هسته ای برای احیای برجام صورت گیرد، ادامه یابد.
 
شایان ذکر است که هیات کشورمان در نشست وین، ظرف چهار روز گذشته رایزنی‌های مستمری با کشورهای مشارکت کننده در‌برجام (سه کشور اروپایی، چین و روسیه) و نیز با آقای انریکه مورا هماهنگ کننده کمیسیون مشترک از اتحادیه اروپا، به صورت دوجانبه و چندجانبه، انجام داد که در هیچ یک از آنها آمریکا حضور نداشت.