ادامۀ تظاهرات در میانمار/ کشتار ۶۱۴ غیرنظامی از جمله ۵۰ کودک نیروهای امنیتی - بررسی تمدید وضعیت اضطراری

mianmar دویچه وله فارسی: حکومت نظامی میانمار اعلام کرد که ممکن است وضعیت اضطراری وضع شده به مدت طولانی تمدید شود. سخنگوی ارتش میانمار هشدار داد که در صورت ادامۀ اعتراض ‌ها در این کشور شمار کشته ‌شدگان نیز بیشتر خواهد شد.
 
میانمار پس از کودتای نظامیان روی آرامش به خود ندیده است. تظاهرات هر روز ادامه دارد و شمار کشته‌ شدگان نیز بیشتر می‌ شود.
 
زاو مین تون، سخنگوی ارتش میانمار در مصاحبه با شبکه خبری "سی ‌ان ‌ان" آمریکا گفته است، وضعیت اضطراری اعمال شده توسط حکومت نظامی در میانمار ممکن است ۶ ماه دیگر و یا حتی بیشتر تمدید شود.
 
سخنگوی ارتش میانمار همچنین اعلام کرد که "انتخابات آزاد و عادلانه" در میانمار طبق مقررات قانون اساسی طی ٢ سال برگزار خواهد شد. او یادآور شده که این انتخابات طبق "معیارهای دموکراتیک غربی" نخواهد بود. 
 
سخنگوی ارتش میانمار تظاهرکنندگان را در بروز خشونت ‌های کشور مقصر دانست و گفت ارتش فقط در مقابل شورش ‌ها واکنش نشان داده است. 
 
از زمان کودتای نظامی در میانمار، نیروهای امنیتی با گاز اشک ‌آور و گلوله‌ های لاستیکی یا حقیقی، با تظاهرات اعتراضی مسالمت ‌آمیز مردم برخورد می ‌کنند.
 
کمیتۀ زندانیان سیاسی میانمار گزارش داده است در جریان سرکوب اعتراضات مردمی علیه کودتای نظامی و بازداشت اعضای دولت در این کشور تاکنون ۶۱۴ غیرنظامی از جمله ۵۰ کودک توسط نیروهای امنیتی کشته‌ شده‌اند. بر اساس این گزارش بیش از ٢ هزار و ۸۵۰ نفر در حال حاضر بازداشت شده ‌اند و حکم بازداشت ۵۰۰ تن دیگر نیز صادر شده ‌است.
 
نظامیان میانمار اول فوریه ۲۰۲۱ و ساعاتی قبل از تشکیل جلسۀ پارلمان جدید، قدرت را بدست گرفتند و به مدت یک سال وضعیت اضطراری اعلام کردند. کودتاگران ادعا می ‌کنند که انتخابات پارلمانی ماه نوامبر با تقلب انجام گرفته و نتیجۀ آن نیز دستکاری شده است.
 
در این کودتا، آنگ سان سوچی، رئیس دولت غیرنظامی، یو وین مینت، رئیس جمهوری و بسیاری از نمایندگان پارلمان و شخصیت‌ های سیاسی بازداشت شدند. از آن زمان تاکنون، اعتراضات مردم با خشونت سرکوب شده است.  
 
گفته می‌ شود خانم سوچی در حبس خانگی به سر می ‌برد و از زمان کودتا تاکنون دیده نشده است.