ادامۀ روابط پرتنش چین و امریکا/"مرکز مطالعات حقوق بشر چین": امریکا با مداخلات نظامی در کشورها باعث ایجاد فجایع انسانی شده است

Chine-USA-1 یورونیوز: چین در گزارشی که روز جمعه منتشر شد، ایالات متحده را متهم کرد که از طریق مداخلات نظامی خود در دیگر کشورها باعث ایجاد فجایع انسانی شده است.
 
این گزارش در بحبوحه تنش ‌های فزاینده میان دو کشور، از سوی مرکز مطالعات حقوق بشر چین تهیه شده که یک نهاد تحت حمایت دولت محسوب می‌شود.
 
در این گزارش آمده است که جنگ‌ های خارجی که از سوی ایالات متحده تحت عنوان «مداخلات بشردوستانه» آغاز شده «تلفات انسانی گسترده، خسارت به تأسیسات زیربنایی، رکود تولید، موج گستردۀ پناهندگان، نا آرامی ‌های اجتماعی، بحران زیست محیطی، آسیب‌ های روانی و دیگر مشکلات پیچیده اجتماعی را به همراه داشته است».
 
گزارش اعلام می‌دارد: «بحران ‌های انسانی ایجاد شده به دلیل اقدامات نظامی ایالات متحده، ناشی از ذهنیت سلطه طلبانه این کشور است ... و تنها در صورتی می ‌توان از وقوع این بلایا جلوگیری کرد که ایالات متحده تفکر هژمونیک با انگیزه تأمین منافع خود را به کناری بگذارد».
 
روابط واشنگتن و پکن در دوران ریاست جمهوری بایدن نیز به اندازه روابط دو کشور در دوران حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید پرتنش باقی مانده است.
 
منشاء این تنش ‌ها به سیاست های خارجی ترامپ برمی ‌گردد که باعث شد جنگ تجاری میان دو کشور آغاز شود، با حمایت از تایوان بر تیرگی روابط افزوده گردد و در واکنش به سیاست های چین در قبال تحولات هنگ کنگ و اقلیت ‌های مسلمان در استان سین کیانگ، تحریم ‌هایی علیه پکن وضع شود.
 
در سال جدید میلادی نیز تکرار ادعاهای پکن دربارۀ دریای جنوبی چین، همچنین اصرار واشنگتن بر صراحت بیشتر پکن در موضوع منشاء ویروس کرونا، بر تیرگی روابط دو کشور افزوده است.
 
تاکنون هیچ نشانۀ قابل تأملی از تغییر سیاست های ایالات متحده در قبال چین از سوی دولت بایدن دیده نشده و کنگره آمریکا نیز در نظر دارد، قانون جدیدی را برای محدود کردن فعالیت چین در موضوعات مختلف از جمله تجاری در این کشور به تصویب برساند.
 
چین تا نون در کنار جنگ لفظی، با تقویت حضور نظامی خود در آب های اطراف تایوان و ممنوعیت صدور ویزا برای مقامات ایالات متحده و منتقدان فعالیت های ضدحقوق بشری این کشور، به رفتارهای آمریکا پاسخ داده است.