وزارت خارجه اوکراین: طرف ایرانی داده های حمله به پرواز پی ‌اس ‌۷۵۲ را دستکاری کرده و توضیح شفاف نمی دهد

havapeyma ukrain bal دویچه وله فارسی: وزارت امور خارجه اوکراین ایران را متهم به دستکاری در اطلاعات مربوط به حمله موشکی سپاه به هواپیمای مسافربری خود کرد. اوکراین همچنین اعلام کرده که ایران در گزارش نهایی مربوط به انهدام هواپیمای مسافربری تناقض ‌گویی کرده است.
 
از حمله موشکی پدافند هوایی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به هواپیمای مسافربری پرواز "پی ‌اس ‌۷۵۲" شرکت هواپیمایی بین ‌المللی اوکراین بیش از ۱۴ ماه می ‌گذرد.
 
به ‌رغم آن، جمهوری اسلامی از ارائه اطلاعات شفاف درباره علت اصلی حمله موشکی به این هواپیمای مسافربری اجتناب ورزیده است.
 
آژانس خبری اوکراینی "یونیان" روز جمعه نهم آوریل (۲۰ فروردین) گزارشی دربارۀ آخرین مواضع وزارت امور خارجه اوکراین درباره پروندۀ مربوط به حملۀ موشکی سپاه به هواپیمای مسافربری این کشور منتشر کرده است.
 
در بیانیه ‌ای که وزارت امور خارجه اوکراین منتشر کرده، آمده است که جمهوری اسلامی [ایران] داده ‌های ناظر بر علت حمله موشکی به هواپیمای یاد‌شده را به "سود خود" دستکاری کرده و از توضیح شفاف درباره این پرونده خودداری کرده است.
 
در بیانیه وزارت امور خارجه اوکراین آمده است که جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده گزارش مربوط به این حمله را بر محور خطای انسانی به سود خود و بدون ارائه دلایل مربوطه دستکاری کند.
 
در بیانیه وزارت امور خارجه اوکراین چه آمده است؟:
 
وزارت امور خارجه اوکراین در بیانیه خود از جمله چنین نوشته است: «طرف ایرانی بجای پرداختن به توضیحات عینی متکی بر تجربۀ بین‌المللی تحقیقات مربوط به تصادفات هوایی، به‌ گونه ‌ای غیرمسئولانه اوکراین را متهم به برخوردی غیرسازنده کرده است.»
 
در بخش دیگری از بیانیه وزارت امور خارجه به گزارش نهایی جمهوری اسلامی در مورد حمله موشکی به هواپیمای اوکراینی اشاره شده است.
 
در روز ۱۷ مارس سال جاری و پس از گذشت بیش از ۱۴ ماه، جمهوری اسلامی ایران گزارش نهایی خود درباره پروندۀ انهدام هواپیمای مسافربری اوکراینی را ارائه کرد.
 
این در حالی است که اوکراین بر روی نسخۀ اولیۀ این گزارش که در ماه دسامبر سال گذشته از سوی ایران به مقامات آن کشور تحویل داده شده بود، بیش از ۹۰ صفحه توضیح و تفسیر نوشته بود.
 
جمهوری اسلامی پس از تحویل نسخه اولیۀ این گزارش در ماه دسامبر، به طرف اوکراینی دو ماه فرصت داده بود که نظر خود را به اطلاع مقامات ایرانی برساند.
 
اوکراین نیز در ماه فوریه موارد ثبت ‌شده در این گزارش ۹۰ صفحه ‌ای را به مقامات ایرانی تحویل داده بود. به ‌رغم آن، در گزارش نهایی به این پرسش ‌ها و کاستی ‌های مطرح شده از سوی اوکراین پاسخی داده نشده است.
 
پرده‌ پوشی علت انهدام:
 
در روز ۱۹ اکتبر سال ۲۰۲۰، یوگنی ینین، معاون وزیر امور خارجه اوکراین با محمدجواد ظریف در تهران دیدار می‌کند. موضوع این دیدار پرداخت غرامت به بازماندگان قربانیان حمله موشکی به هواپیمای یاد شده بوده است.
 
ظریف در آن دیدار از آمادگی ایران برای پرداخت غرامت و خسارت به خانواده قربانیان سخن می‌گوید. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران در روز نهم دسامبر درباره پرداخت غرامت و خسارت تجدید نظر می کند.
 
پس از آن است که فایلی صوتی منتشر می ‌شود که نشان از عامدانه بودن حمله به این هواپیمای مسافربری دارد. در این فایل صوتی که گفته می ‌شود، صدای محمد جواد ظریف است، مطرح شده که مسئولان ایران هیچگاه حقایق ناظر بر انهدام هواپیمای یاد شده را فاش نخواهند کرد.
 
در بیانیۀ وزارت امور خارجه اوکراین آمده است که این کشور هرگز چشم ‌بسته روایت جمهوری اسلامی ایران در مورد انهدام این هواپیما را نمی‌ پذیرد.
 
از سوی دیگر، در این بیانیه ذکر شده که در گزارش نهایی ارائه ‌شده از سوی جمهوری اسلامی تناقض‌ گویی وجود دارد و توضیحات شفاف دربارۀ علت وقوع چنین حمله ‌ای ارائه نشده است.
 
وزارت امور خارجه اوکراین در عین حال تأکید کرده است که امتناع ایران از توضیح شفاف دربارۀ این پرونده، راه را برای تأمین امنیت پروازهای غیرنظامی بر فراز این کشور هموار نمی ‌کند. به سخن ‌دیگر، احتمال تکرار چنین حمله ‌ای در آینده نیز منتفی نیست.
 
باید یادآور شد که هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ پرواز "پی ‌اس ۷۵۲" شرکت اوکراین روز هشتم ژانویه ۲۰۲۰ هدف حمله موشکی سپاه پاسداران واقع شد و همه ۱۷۶ سرنشین این هواپیما بر اثر این حمله جان خود را از دست دادند.
 
در بین قربانیان این حمله موشکی از جمله ۱۱ شهروند اوکراینی (۹ خدمه این هواپیما و دو مسافر) بودند. مابقی قربانیان این حمله، شهروندان کشورهای ایران و همچنین کانادا، سوئد، افغانستان، آلمان و بریتانیا بوده‌ اند.