۱۴ تجمع در پنج روز؛ اعتراض به طبقه‌بندی مشاغل، عدم پرداخت حقوق و بیمه

 

tazahorat iran
استان وایر- کارگران واحدهای تولیدی و صنعتی در سراسر ایران در پنج روز اخیر با برگزاری چهارده تجمع اعتراضی به وضعیت خود اعتراض کردند. عمده‌ترین مطالبات آنها در این تجمعات «اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل»، «حقوق و مزایای معوقه» و «عدم پرداخت حق بیمه توسط کارفرما»، «اخراج از کار» یا «تعطیلی محل کار» بوده است. جزئیات بیشتر را در ادامه بخوانید:

اعتراض کارگران شهرداری منجیل به حقوق و عیدی و سنوات معوقه

کارگران مجموعه شهرداری منجیل در استان گیلان، از پرداخت نشدن ۶ ماه دستمزد، عیدی و سنوات پایان سال ۹۹ خبر دادند. بر اساس گزارش منابع کارگری در مجموعه شهرداری منجیل حدود ۲۵ کارگر تحت مسئولیت پیمانکار مشغول به کار هستند که نیمی از سال ۹۹ مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند.

عدم اجرای طرح طبقه‌بندی برای کارگران موقتی پتروشیمی بندر امام

کارگران موقتی پتروشیمی از عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل برای رسیدن به حقوق خود خبر دادند.

کسری نوری، مدیرکل روابط‌عمومی وزارت نفت می‌گوید: «برای کارگران قرارداد موقت که جزو کارگران شرکت ملی صنایع پتروشیمی هستند، طرح طبقه‌بندی مشاغل اجرا شده است.» اما کارگران قرارداد موقت پتروشیمی بندر خمینی این موضوع را رد می‌کنند. آنها برای رسیدن به حقوق خود شکایت کرده‌اند. به گفته کارگران: «براساس ماده ۵۰ قانون کار، موضوع عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و ضایع شدن حقوق خود را از طریق مراجع قضایی پیگیری خواهیم کرد.»

طرح طبقه‌بندی مشاغل کارکنان شامل قانون کار می‌شود و با رعایت شرایط احراز پیش‌بینی شده در شناسنامه شغلی کارگران، مزد شغل و مزد سنوات شامل آنها می‌شود. این موضوع در متن قانون کار مورد توجه قرار گرفته است.

وزیر نفت وعده داده بود که فروردین ماه ۹۹ طرح طبقه‌بندی مشاغل را در منطقه آزاد پتروشیمی به اجرا درآورد، اما با گذشت یک سال این طرح در رابطه با کارگران قرارداد موقت به اجرا در نیامده است.

عدم تمدید دفترچه‌های بیمه و عدم واریز حق بیمه کارگزاران مخابرات روستایی

نمایندگان جامعه کارگزاران مخابرات روستایی کشور به ایلنا گفته‌اند: «با توجه به عدم پرداخت حق بیمه و بروزرسانی آن از طرف شرکت مخابرات ایران، دچار فشارها و متحمل هزینه‌های اضافی مالی زیادی جهت مداوا و مراجعات پزشکی شده‌اند. هر ماه حق بیمه سهم کارگزار از حقوق آنها کسر شده ولی بیمه‌های آنها بنا به دلایل کمبود نقدینگی و دیگر توجیهات بی‌مورد بروزرسانی نمی‌شود.»

به گفته آنها عملا دفترچه‌های درمانی آنها فاقد ارزش و اعتبار لازم برای دریافت خدمات پزشکی و درمانی‌ است. عدم بروزرسانی بیمه‌های سالهای گذشته نیز سوابق کارگزاران را دچار کسری و خلاءهای بیمه‌ای نموده و برای افرادی که می‌خواهند بازنشسته شده یا نیاز به احتساب سوابق دارند، مشکل ایجاد خواهد کرد.

عدم پرداخت مابه‌التفاوت طرح طبقه‌بندی مشاغل کارگران شهرداری امیدیه

کارگران شهرداری امیدیه در استان خوزستان می‌گویند: «شهرداری مابه‌التفاوت طرح طبقه‌بندی مشاغل سال ۹۸ و مابه‌التفاوت حقوق فروردین ماه سال ۹۹ را به کارگران بدهکار است. به گفته این کارگران، آن‌ها غیر از مابه‌التفاوت طرح طبقه‌بندی مشاغل سال ۹۸ و مابه‌التفاوت حقوق فروردین ماه سال ۹۹، بابت حقوق اسفند سال ۹۹ هنوز از کارفرما طلبکارند.

تجمع کارکنان معادن شن و ماسه رامهرمز

تعدادی از مدیران و کارگران ۵۰ واحد تولیدی شن و ماسه در جوبجی رامهرمز که به دلیل نبود جاده برای تردد ماشین‌آلات، ۱۴‌ ماه تعطیل شده‌اند، برای پیگیری این مشکل مقابل ساختمان استانداری خوزستان دست به تجمع اعتراضی زدند.

یکی از مدیران واحدهای تولیدی به ایلنا گفته است: «از حدود ۱۴ ماه پیش راه دسترسی به معادن و کارخانه‌ها توسط میراث فرهنگی مسدود شده و باعث تعطیلی این معادن شده است. اداره کل میراث فرهنگی خوزستان دلیل مسدود کردن این جاده را احتمال باستانی بودن منطقه عنوان کرده ولی با گذشت مدت زیادی از این موضوع، اقدامی برای بررسی منطقه و روشن کردن موضوع نکرده است.»

بیکاری تعدادی از کارگران مجموعه هتل لاله تهران

در آخرین روزهای اسفند ماه ۱۳۹۹، ۱۴ کارگر هتل لاله تهران با حداقل ۶ و حداکثر ۲۲ سال سابقه کار با اتمام قرارداد کاری، بیکار شدند. منابع کارگری از دو ماه حقوق معوقه این افراد هم خبر داده‌اند.

این افراد در بخش‌های مختلف هتل لاله تهران با عناوین شغلی، سرپرست، مسئول مالی، آشپز و کمک آشپز، خانه‌دار و… مشغول به کار بودند.

درخواست کارگران هپکو برای اعلام میزان سهام خریداری شده در معدن مس طارم

درصدی از سهام معدن مس طارم توسط سهامدار اول هپکو به نام هپکو خریداری شده است. کارگران هپکو می‌گویند: «در همه جلسات، نمایندگان کارگران خواستار این شدند که از خرید معدن مس طارم یک گزارش و حسابرسی ویژه‌ای صورت گیرد تا اگر حقی از هپکو ضایع شده است به آن برگردانده شود که متاسفانه گوش شنوایی نیست.»

به گزارش ایلنا بخشی از سهام به نام سهامدار اول و مدیرعامل هلدینگ خریداری شده که کارگران در این زمینه خواستار حسابرسی دقیق و اطلاع‌رسانی روشن هستند.

نگرانی کارگران شهرک صنعتی پرند از تاخیر در اجرای پروژه بهسازی جاده قدیم ساوه

امنیت شغلی بیش از ۲۰هزار کارگر در شهرک صنعتی اطراف پرند مشغول کارند به دلیل خرابی جاده و تاخیر در اجرای پروژه بهسازی در خطر است.

بیش از هزار واحد تولیدی، صنعتی و خدماتی در شهرک صنعتی پرند و جود دارد که شاغلان در آن با مشکل رفت و آمد مواجه هستند. به گفته کارگران، به دلیل مستقر شدن ماشین‌آلات راهسازی با تاخیر چند ساعته به محل کار خود می‌رسند.

عملیات روکش‌برداری جاده قدیم ساوه به عنوان یکی از جاده‌های مهم و اصلی شهرستان رباط‌کریم و پرند به واسطه وجود شهرک صنعتی پرند که حدود سی سال از عمر آسفالت آن می‌گذشت از دی‌ماه ۱۳۹۹ توسط اداره راه‌ در حال انجام است، ولی به دلایل نامعلومی به اتمام نرسیده است.

نشست مشترک شورای شهر و شهرداری چرام با کارگران و کارمندان معترض

به دنبال تجمع اعتراضی جمعی از کارگران و کارمندان شهرداری چرام در روز دهم فروردین‌ماه، نشستی به میزبانی شورای شهر با حضور شهردار و کارگران معترض برگزار شد. در این جلسه کارگران و کارمندان معترض بار دیگر به تبعیض در پرداخت‌ها اعتراض و اعتقاد داشتند شهردار در حق آنها کم لطفی و یا براساس مشکلات شخصی با آنها برخورد کرده است.

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری کارون

جمعی از کارگران خدمات شهری شهرداری کارون(کوت عیدالله)، با اعتراض نسبت به عدم پرداخت حقوق و همچنین اخراج برخی از همکاران خود، مقابل استانداری خوزستان دست به تجمع زدند. این کارگران حدود ۴ ماه حقوق نگرفته‌اند و حق بیمه‌ آنها هم پرداخت نشده است.

شهردار کوت عبدالله درباره اینکه معوقات کارگران چه زمانی پرداخت خواهد شد به ایلنا گفته است: «مبلغ این بدهی حدودا ۲۴ میلیارد تومان است و این برای ما هزینه‌ سنگینی است. امکان اینکه در یک یا دو ماه آینده بتوان آن را پرداخت کرد وجود ندارد. اما شاید بتوان در یک بازه‌ زمانی ۵ یا ۶ ماهه این بدهی را پرداخت کرد.»

معوقات مزدی کارگران پسماند بوشهر

تعدادی از کارگران پسماند شهرداری بوشهر از عدم پرداخت مطالبات خود گلایه کردند. بر اساس خبر فارس، مطالبه این کارگران حقوق اسفند ماه سال ۱۳۹۹، چهار ماه بیمه و طلب ۶ میلیون‌ تومانی از پیمانکار برکنار شده است.

تجمع اعتراضی کارگران واگن سازی زرند

جمعی از کارگران کارخانه واگن‌سازی زرند هم به دلیل نارضایتی از میزان حقوق دریافتی و به نشانه اعتراض در ورودی این مجموعه تجمع کردند. به گفته آنها مدیرعامل سابق شرکت به تعهدی که پیش از سال برای افزایش حقوق داده بود عمل نکرده است. منابع کارگری در واگن‌سازی زرند کرمان اعلام کردند به دنبال تجمع سه روزه صنفی، کارفرما وعده داد که تا هفته آینده تکلیف افزایش دستمزد کارگران شاغل در این واحد صنعتی را روشن خواهد کرد و کارگران معترض بطور موقت به اعتراض صنفی خود پایان دادند.

تجمع نیروهای شرکتی و حجمی توزیع برق در مقابل مجلس

سه‌شنبه ۱۷ فروردین صدها نفر از کارکنان و نیروهای شرکتی و حجمی شرکت‌های توزیع نیروی برق سراسر کشور برای چندمین بار در برابر مجلس دست به تجمع اعتراضی زدند.

تجمع‌کنندگان خواستار «تبدیل وضعیت خود برای رسیدن به شرایط حقوق و مزایای برابر با نیروهای رسمی» و «لغو آزمون تبدیل وضعیت» که قرار است اواخر اردیبهشت ماه توسط توانیر برگزار شود، هستند.

تجمع کشاورزان در خرامه

روز چهارشنبه ۱۸ فروردین، جمعی از کشاورزان منطقه کربال از توابع شهرستان خرامه استان فارس، در اعتراض به احداث سد سیوند و خشک شدن دریاچه بختگان و از بین رفتن محصولات کشاورزی‌شان، به همراه خانواده‌های خود بر روی پل بند حسن آباد رودخانه کر، تجمع اعتراضی برپا کردند.

تجمع نیرو‌های آتش نشانی شهرکرد

نیرو‌های اخراج شده آتش نشانی شهرکرد مقابل استانداری تجمع کردند. خواسته این نیرو‌ها تعیین تکلیف وضعیت استخدامی است. سی نفر نیروی آتش نشانی سه سال پیش از طریق آزمون‌های کتبی و شفاهی در این سازمان در شهرکرد پذیرفته شدند. علیرغم مصوبه فرمانداری شهرکرد در به کارگیری مجدد آنها پیگیری این افراد از طریق شهرداری شهرکرد و شورای شهر برای بازگشت به کار به جایی نرسیده است.

تعطیلی شرکت یاران ساختار آذر و حقوق معوقه کارگران

با تعطیل شدن شرکت یاران ساختار آذر واقع در تبریز از یکماه قبل ۴ ماه حقوق کارگران پرداخت نشده است. کارگران این شرکت صنعتی علاوه بر ۴ ماه حقوق عقب‌افتاده، عیدی و پاداش سال ۱۳۹۹را هم از کارفرما طلبکار هستند.

به گفته یکی از کارگران این شرکت، کارفرما به بهانه تعیین‌تکلیف مالکیت و مدیریت کارخانه یاران ساختار آذر، نزدیک به یک ماه است که خط تولید را تعطیل کرده است. این شرکت که در شهرک صنعتی سلیمی واقع شده و حدود ۲۰۰ نفر کارگر داشته، تولید کننده کیسه‌های پروپیلن است که برای بسته‌بندی کارخانجات سیمان استفاده می‌شود.

اسماعیل گرامی به قرنطینه زندان تهران بزرگ منتقل شد

اسماعیل گرامی، کارگر بازنشسته روز پنجشنبه ۱۹ فروردین ماه، به قرنطینه زندان تهران بزرگ منتقل شده است. این فعال کارگری در تاریخ ۱۴ فروردین‌ماه توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی اش در تهران بازداشت و به شعبه ی ۲ بازپرسی اوین منتقل شده بود..

او در ۱۷ اسفندماه ۹۹ همزمان با اعتراضات سراسری بازنشستگان در کشور، تجمع کارگران، معلمان و بازنشستگان در مقابل وزارت کار در تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و یک روز بعد آزاد شده بود

نماینده پیمانکار کارگر خدمات شهری را زیر گرفت

یک کارگر ۵۰ ساله خدمات شهری منطقه پنج اهواز، صبح پنجشنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ در کوی رزمندگان توسط خودروی نماینده پیمانکار زیر گرفته شد. شهردار منطقه ۵ اهواز با اشاره به طرح پرونده حادثه تصادف برای یکی از کارگران خدمات این منطقه در دادگاه، گفت: نماینده پیمانکار و متهم این پرونده، فعلا از کار تعلیق شده است. مضروب در این حادثه که یکی از کارگران خدمات است، مدعی است که نماینده پیمانکار (سرکارگر) با خودرو او را زیر گرفته، اما متهم ادعا می‌کند که کارگر به عمد خود را جلوی خودرو انداخته است البته جزئیات این حادثه هنوز برای ما روشن نشده است.