هزینه ۲۰ درصدی مبادلات پولی ایران در دوره تحریم

Tahrim Iran1محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: هزینه مبادلات پولی برای ایران در دوره تحریم گاهی تا ۲۰ درصد افزایش داشته است.

شریعتمداری درگفت‌وگو با روزنامه دولتی ایران گفت: اگر کشور را از مجموعه قواعد پذیرفته شده نظام بانکی دنیا استثنا کنیم، در این صورت و به ناچار، واسطه‌هایی برای نقل و انتقال‌های پول بین ایران و جهان پیدا می‌شوند که برای انجام نقل و انتقالات مالی پول‌های اضافه‌تری را از ایران درخواست می‌کنند.

صراف‌ها، موسسه‌های مالی گمنام و بانک‌های کوچک از جمله واسطه‌های مالی هستند که وزیر کار به آنها اشاره کرده است.

شریعتمداری در بخشی از این گفت‌وگو به «شیوه فروش ویژه به ایران» اشاره و از آن با عنوان ایرانین ترم - IRANIANTERM - یاد کرده است که در این شیوه فروشندگان کالای خارجی به ایران از آنجایی که می‌دانند این کشور امکان پرداخت نقد و از طریق نظام بانکی به آنان را ندارد به همین دلیل قیمت کالای خود را نسبت به یک معامله معمولی به مراتب افزایش می‌دهند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد علاوه بر فروشندگان کالاها، کسانی که می‌خواهند کالایی را برای ایران حمل کنند نیز با آگاهی از اینکه ایرانیان نمی‌توانند پول خود را به شیوه مطمئن پرداخت کنند،هزینه نقل و انتقال بار و کالا را نیز برای ایران افزایش می‌دهند.