سفر سرگی لاوروف به ایران/ ظریف در دیدار با لاوروف: حمله به نظنز موضع ایران در مذاکرات برجام را تقویت می‌کند!

zarif lavrov

بی بی سی: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در نشست خبری مشترک با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت که حمله اخیر به تاسیسات نظنز موضع ایران در مذاکرات هسته‌ای را تقویت می‌کند. در این نشست سرگئی لاوروف تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران را محکوم کرد و همزمان خواستار حفظ برجام شد.

آقای ظریف امروز در جریان سفر وزیر خارجه روسیه به تهران با اشاره به خرابکاری اخیر در سایت هسته‌ای نظنز گفت "اسرائیلی ها فکر کردند این حمله باعث ضعیف شدن دست ما در مذاکرات وین خواهد شد اما در مقابل باعث تقویت موقعیت ما خواهد شد."

وزیر خارجه ایران گفت "اقدامات خرابکارانه" و تحریم‌ها به آمریکا "ابزار مذاکرات" نخواهد داد.

روز یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ ایران مقام‌های ایران با تایید "حادثه در شبکه برق" تاسیسات هسته‌ای نطنز، این اقدام را "خرابکاری" و "تروریسم هسته‌ای" خواندند.

لاوروف تحریم‌های جدید اروپا پرسش‌انگیز خواند

آقای ظریف همچنین در این کنفرانس مطبوعاتی از اروپا به خاطر تحریم‌های اخیر علیه ایران به تندی انتقاد کرد و گفت که "اتحادیه اروپا در سال‌های گذشته با ناتوانی در اجرای تعهدات برجامی خود و با تسلیم در برابر فشارهای آمریکا این اتحادیه موضوعیت خود در روابط بین الملل را از دست می‌دهد".

روز دوشنبه، اتحادیه اروپا هشت فرمانده سپاه، بسیج و پلیس ایران از جمله حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران را به اتهام دست داشتن در سرکوب مرگبار اعتراضات آبان ۱۳۹۸ به فهرست تحریم‌های حقوق بشری خود اضافه کرد. در واکنش به این اقدام ایران گفتگوهای جامع خود با اتحادیه اروپا را تعلیق کرد. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه روز گذشته ضمن محکوم کردن اقدام اروپا گفت "گفت‌وگوهای جامع با اتحادیه اروپا شامل گفت‌وگوهای حقوق بشری و تمامی همکاری‌های ناشی از این گفت‌وگوها، به ویژه در حوزه‌های تروریسم، مواد مخدر و پناهندگان را به حالت تعلیق در می‌آورد."

آقای لاوروف نیز گفت که تحریم اتحادیه اروپا می‌تواند مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام را تضعیف کند.

 

آقای لاوروف ابراز امیدواری کرد که حفظ برجام ممکن باشد. او پس از صحبت با همتای ایرانی خود گفت اگر آمریکا هم از توافق‌های حمایت کند "شرکای ما در تهران آمادگی خود را برای اقدام فوری در این جهت ابراز کرده اند".

آقای لاوروف همچنین با انتقاد از اتحادیه اروپا گفت که تحریم‌‌های تازه این اتحادیه علیه ایران همزمان با برگزاری مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام، سوالات بسیار زیادی به وجود آورده است.

 

آقای لاوروف گفت: "باعث تاسف است اگر فقدان هماهنگی در اتحادیه به گونه‌ای است که دست راست از آنچه دست چپ انجام می‌دهد آگاه نیست".

او ابراز امیدواری کرد که همتایان اروپایی‌اش درک کنند که چنین اقداماتی "غیرقابل قبول" است و تدابیری اتخاذ کنند که اجازه ندهد مذاکرات از خط خارج شود.

 

توافق برای تولید واکسن اسپوتنیک در ایران

آقای ظریف همچنین گفت با توافقی که با روسیه به دست آمریکا به زودی واکسن اسپوتنیک وی در ایران تولید خواهد شد.

او گفت "امیدواریم با توافقی که بین دو کشور صورت گرفته، تولید واکسن اسپوتنیک در ایران شروع شود و امکان خرید تعداد بیشتر این واکسن از روسیه برای تامین نیازهای ما فراهم شود و این زمینه زمینه خوبی برای همکاری‌های گسترده‌تر بین ایران و روسیه است".

 

اواسط بهمن ماه امسال هیاتی از وزارت بهداشت ایران به روسیه سفر کرد تا مجوز ساخت واکسن کرونای اسپوتنیک را دریافت کند.

آقای لاوروف در این سفر با حسن روحانی رئیس جمهوری نیز دیدار کرده است.