آقای ربیعی، پیام‌رسانی خارجی کلاب هاوس برای فعالیت در ایران از کجا مجوز گرفته؟

Rabiee-Ali

سخنگوی دولت اعلام کرده، رئیس جمهور به وزیر ارتباطات دستور داده از اختلال کنندگان در شبکه اجتماعی خارجی کلاب هاوس شکایت شود، اما نگفته که این شبکه اجتماعی خارجی از کدام مرجع قانونی در کشور مجوز فعالیت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در ادامه فضاسازی های سیاسی و اقدامات غیرقانونی برخی مسئولان و دستگاه های دولتی درباره شبکه اجتماعی خارجی کلاب هاوس، این بار سخنگوی دولت اعلام کرد که "نظر دولت مبنی بر باز بودن کلاب هاوس است، کسی نباید از آگاه شدن مردم واهمه داشته باشد و رئیس جمهور به وزیر ارتباطات دستور داده که جزییات را شفاف با مردم در میان گذاشته و از اختلال کنندگان این شبکه اجتماعی شکایت شود".

این در حالی است که طبق مصوبه ابلاغی مردادماه سال 96 شورای عالی فضای مجازی با موضوع سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیام رسان های اجتماعی، هرگونه پیام رسان داخلی و خارجی برای فعالیت در کشور باید از کارگروهی با عضویت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت اطلاعات، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دادستانی کل کشور، سازمان تبلیغات اسلامی، نیروی انتظامی ج.ا.ا. (پلیس فتا)، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سازمان صدا و سیمای ج.ا.ا. مجوز بگیرد . حال آقای ربیعی باید پاسخ دهد که آیا چنین مجوزی برای شبکه اجتماعی خارجی کلاب هاوس صادر شده؟ اگر مجوزی صادر نشده چرا سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران رسماً از یک اقدام غیرقانونی به نفع یک پیام رسان خارجی دفاع می کند و اهداف پشت پرده سیاسی از این حمایت های غیرقانونی چیست؟

به گزارش تسنیم، سازمان تنظیم مقررات وزارت ارتباطات روز شنبه با ارسال هشداری به سه اپراتور همراه اول، ایرانسل و مخابرات ایران به آنها 24 ساعت فرصت داد تا اختلال مشهود در شبکه اجتماعی کلاب هاوس را بر طرف کنند. در این نامه اختلال عمدی اپراتورها جرم انگاری عنوان شده و اپرانورها تهدید به مجازات شدند.

حال همزمان با پایان ضرب‌الاجل 24 ساعته وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات به اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و مخابرات به اتهام ایجاد اختلال عمدی در شبکه اجتماعی کلاب هاوس، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از این اپراتورها شکایت کرد.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم، شکایت وزارت ارتباطات از اپراتورها در حالی است که بر اساس مصوبه ابلاغی مردادماه سال 96 شورای عالی فضای مجازی با موضوع سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیام رسان های اجتماعی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص شبکه اجتماعی کلاب هاوس مرتکب تخلف شده و احتمالا برای فرار رو به جلو اقدام به شکایت کرده است تا در پنجه دستگاه های قضایی و نظارتی گرفتار نشود.

طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی با موضوع سیاست ها و اقدامات ساماندهی پیام رسان های اجتماعی که هدف از آن «تعیین سیاست‌ها و اقدامات لازم برای ساماندهی فعالیت پیام‌رسان‌های اجتماعی، با هدف فراگیری پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی خارجی» عنوان شده است، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف شده به منظور مدیریت و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی اقداماتی را به عمل آورد که شواهد نشان می دهد، بخش عمده ای از این اقدامات انجام نشده و نیاز به پیگیری دستگاه های نظارتی در این خصوص دارد.

 

در بند 1-1 ماده 2 این مصوبه تصریح شده است، « شرایط و ضوابط اعطای مجوز فعالیت به پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی و خارجی باید در کارگروهی با عضویت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت اطلاعات، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دادستانی کل کشور، سازمان تبلیغات اسلامی، نیروی انتظامی ج.ا.ا. (پلیس فتا)، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سازمان صدا و سیمای ج.ا.ا. تهیه و تدوین و به مرکز ملی فضای مجازی برای تطبیق با سیاست‌های مصوب شورای عالی فضای مجازی، حداکثر ظرف مدت یک ماه ارائه شود.» حال این سوال مطرح می شود که آیا وزارت ارتباطات در خصوص پیام رسان اجتماعی خارجی کلاب هاوس این فرایند قانونی مجوزدهی را طی کرده است یا نه، که اگر این فرایند طی نشده و شبکه اجتماعی خارجی کلاب هاوس مجوز لازم را نگرفته است، وزارت ارتباطات و شخص وزیر ارتباطات در این خصوص مرتکب تخلف محرز شده و دستگاه قضایی باید برای بررسی این تخلف ورود کند.

 

در تبصره 2 همین بند این مصوبه هم تصریح شده، «برای پیام‌رسان‌های اجتماعی خارجی متقاضی مجوز، انجام ذخیره‌سازی و پردازش داده‌ها در داخل کشور و معرفی نماینده رسمی حقوقی‌ تام‌الاختیار داخلی الزامی است.» که به نظر می رسد این بخش از مصوبه هم در باره شیکه اجتماعی خارجی کلاب هاوس رعایت نشده و وزارت ارتباطات باید پاسخگوی این تخلف به مراجع نظارتی باشد.

 

انتهای پیام/