سکوت پلیس سابق متهم به قتل جورج فلوید در دادگاه

Floyd-George-1 دویچه وله فارسی: دریک شووین، افسر سابق پلیس که به عنوان متهم پرونده مرگ جورج فلوید محاکمه می‌ شود، در دادگاه از ابراز نظر خودداری کرد. قانون اساسی آمریکا چنین حقی را به رسمیت می‌ شناسد. محاکمه این افسر سابق پلیس به پایان خود نزدیک شده است.
 
مرگ جورج فلوید اعتراضات گسترده مردم آمریکا به خشونت پلیس علیه سیاهپوستان را در پی داشت. دریک شووین، افسر سابق پلیس متهم است به علت قرار دادن زانوی خود بر گردن این شهروند سیاهپوست باعث مرگ او شده است.
 
این در حالی است که وکیل مدافع شووین مدعی شده که هیچ خلافی از سوی موکل او روی نداده است. وکیل مدافع شووین، علت مرگ جورج فلوید را استفاده از مواد مخدر و همچنین سابقه بیماری‌ های او دانسته است.
 
هفته گذشته، یک پزشک متخصص امور جنایی علت مرگ فلوید را نرسیدن اکسیژن به ریه‌ اعلام کرده بود. به این ترتیب، ادعای وکیل دریک شووین مبنی بر مرگ این شهروند سیاهپوست به علت مصرف مواد مخدر و سابقه بیماری‌ های او رد شده است.
 
استفاده از حق سکوت:
 
دریک شووین در مجلسه محاکمه خود از اظهار نظر پیرامون پرونده مرگ جورج فلوید خودداری ورزید. ماده پنج مکمل قانون اساسی آمریکا چنین حقی را به رسمیت می‌شناسد.
 
به سخن دیگر، هرگاه ابراز نظر از سوی متهمی در جریان محاکمه به زیان او تمام شود، متهم می‌ تواند از این ماده قانونی استفاده کرده و سکوت اختیار کند.
 
پیتر کاهیل، قاضی دادگاه شووین از اعضای هیأت منصفه درخواست کرد که سکوت او را بعنوان نکته‌ ای منفی در پرونده دادرسی به مرگ جورج فلوید منظور نکنند.
 
دریک شووین، افسر سابق پلیس به اتهام کشتن جورج فلوید در روز ۲۵ ماه مه سال گذشته میلادی در برابر دادگاهی در مینیاپولیس واقع در ایالت مینه‌ سوتا محاکمه می‌ شود.
 
دریک شوین زانوی خود را برای مدت نه و نیم دقیقه بر روی گردن جورج فلوید قرار داده بود و برغم آنکه فلوید بارها گفته بود که نمی‌ تواند نفس بکشد، به این عمل خود ادامه داده بود.
 
جورج فلوید پس از بیهوش شدن به بیمارستان منتقل می‌ شود و در آنجا جان خود را از دست می‌ دهد. دادستان پرونده مرگ جورج فلوید برای دریک شووین مجازات قتل درجه دو تقاضا کرده است.
 
در آلمان مجازات چنین اتهامی حبسی طولانی تا ۴۰ سال است. این در حالی است که شووین اتهامات وارده را نفی کرده است.
 
محاکمه این افسر سابق پلیس در پرونده مرگ جورج فلوید احتمالاً اوایل هفته آینده به پایان می‌رسد. پس از دفاع نهایی وکیل دریک شووین، هیأت منصفه درباره این پرونده تصمیم خواهد گرفت.
 
باید یادآور شد که انتشار ویدیوی مرگ جورج فلوید به اعتراضات گسترده‌ ای علیه نژاد پرستی و خشونت پلیس علیه سیاهپوستان در آمریکا دامن زد. اعتراضاتی که هفته‌ ها ادامه یافت و با حمایت و پشتیبانی کنشگران مدنی در کشورهای دیگر نیز همراه شد.