درخواست تهیۀ لیست تحریم‌ های امریکا توسط عباس عراقچی - بستۀ پیشنهادی امریکا

Tahrim-Usa-1 رادیو فردا: عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران در پایان روز نخست دور دوم مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین پایتخت اتریش گفت، در این مرحله از مذاکرات ضروری است که فهرست تحریم‌هایی که آمریکا می‌ بایست رفع کند و اقداماتی که ایران باید انجام دهد، مشخص شود.
 
دور دوم نشست کمیسیون مشترک توافق هسته‌ ای موسوم برجام روز پنجشنبه ۲۶ فروردین با حضور نمایندگان ایران، روسیه، چین، فرانسه، آلمان و بریتانیا برگزار شد.
 
در ادامه نیز مذاکره کننده ارشد آمریکایی با نمایندگان کشورهای عضو برجام (به غیر از ایران) برای نخستین بار نشستی غیر رسمی برگزار کرد.
 
عباس عراقچی به شبکه «پرس تی وی» گفت، اگر آمریکا قصدی واقعی، حسن نیت و جدیت داشته باشد، مسیر مشخص است، آنها باید تحریم‌ ها را بردارند. ما نیاز به لیست تحریم‌ ها داریم و کار ما در این دور از مذاکرات می‌ بایست (تهیه) فهرست تحریم‌ ها باشد. بدون داشتن چنین لیستی ما نمی‌ توانیم پیشرفت کنیم.
 
مذاکره کننده ارشد ایران در وین تصریح کرد، همزمان ما آماده‌ ایم که فهرست مشابه‌ ای از سایت‌ های هسته‌ ای و اقداماتی که ایران می‌بایست انجام دهد، تهیه کنیم.
 
عباس عراقچی همچنین گفت، با چنین دستور کاری، کمیسیون مشترک تصمیم گرفت که وظیفه دو کارگروه رفع تحریم‌ها و هسته‌ای را مشخص کند که کار خود را امروز عصر از سر بگیرند و دو فهرست اقدامات هسته‌ای و تحریم‌هایی که باید رفع شوند را هرچه زودتر تهیه کنند.
 
مذاکره کننده ارشد ایران در خصوص فضای این دور از مذاکرات تصریح کرد، نمی‌توانم بگویم که خوش‌بین هستم، اما فکر می‌کنم در مسیر خوبی قرار داریم.اگرچه تأثیرات منفی تحولات روزهای گذشته را داشتیم و باید به نوعی آن را مدیریت کنیم.
 
عباس عراقچی در ادامه اضافه کرد، لیست تحریم‌ها باید شامل اشخاص ثالثی باشد که به دلیل همکاری با ایران تحریم شده‌اند.
 
هفته گذشته دور تازه نشست کمیسیون مشترک برجام برای احیا این توافق در وین برگزار شد. اما به گفته یک دیپلمات آمریکایی در جریان این مذاکرات فهرستی از تحریم‌ها یا اقدامات هسته‌ای مبادله نشد، بلکه طرفین درباره «اصول» تبادل نظر کردند.
 
میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در این مذاکرات نیز پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در روز پنجشنبه، گفت که «فضای عمومی» روز اول این مذاکرات را مثبت ارزیابی می‌کند.
 
دیپلمات‌های ارشد غربی هم به وال استریت جورنال گفته‌اند، نشانه‌ای از تحرک در این دور مذاکرات در پشت درهای بسته مشاهده می‌کنند. اکنون خواستی برای ورود به (مسایل مشخص) و جزئیات وجود دارد و ایران واقع بینی بیشتر در خصوص تحریم‌ها در پیش گرفته است.
 
«پیشنهاد آمریکا»:
 
در همین حال، نشریه فارین پالیسی روز پنجشنبه گزارش داده است که رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و مذاکره کننده ارشد آمریکا در وین، در حال تدوین یک نقشه راه پیشنهادی برای احیا توافق برجام و بازگشت ایالات متحده و ایران به تعهدات برجامی است.
 
منابع نزدیک به مذاکره کنندگان آمریکایی و اروپایی به این نشریه گفته‌اند، انتظار می‌رود رابرت مالی به تهران یک بسته پیشنهادی ارائه کند که بر مبنای آن ایران در ازای لغو بخشی از تحریم‌ها به تعهدات برجامی خود بازگردد، اما رفع تحریم‌ها به اندازه‌ای نباشد که باعث شود که سیاستمداران افراطی در داخل آمریکا از جمله دموکرات‌ ها دولت جو بایدن را مورد حمله قرار دهند.
 
این دور از مذاکرات برای احیای برجام در وین با هدف بازگشت ایالات متحده و ایران به تعهدات خود در چارچوب این توافق برگزار می‌شود.
 
به رغم این که دولت بایدن ابراز تمایل کرده است که برجام برگردد، اما هنوز اختلاف بر سر چگونگی بازگشت به تعهدات باقی مانده است.
 
ایران می‌گوید که ایالات متحده باید «۱۵۰۰ تحریم» دوره دونالد ترامپ را لغو کند ولی آمریکا گفته که آماده است تحریم‌های ناسازگار با برجام را لغو کند.
 
آمریکا به صورت غیرمستقیم در مذاکرات برای احیای برجام در وین حضور دارد.در همین راستا، دیپلمات‌های اروپایی محتوای این مذاکرات را به آنها منتقل می‌کنند.
 
یک مقام ارشد آمریکایی هفته گذشته با انتقاد فقدان گفت‌وگوی مستقیم بین نمایندگان آمریکا و ایران در این مذاکرات گفته بود، این‌که ایران آماده گفت‌وگوی مستقیم با مقام‌های آمریکایی نیست، کار را برای دیپلمات‌ها سخت‌تر می‌کند، اما واشینگتن برای نشستن بر سر میز گفت‌وگوی مستقیم با تهران، «هزینه» نخواهد داد.
 
بر اساس توافق هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی موسوم به برجام در سال ۱۳۹۴، ایران پذیرفت بسیاری از فعالیت‌های اتمی خود را متوقف کند و در مقابل، تحریم‌های بین‌المللی علیه آن لغو یا تعلیق شود.
 
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، در اردیبهشت ۱۳۹۷ با خروج از برجام، خواستار توافق گسترده‌تری با ایران بود که بتواند علاوه بر اصلاح این توافق، فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران را نیز در بر بگیرد.
 
در همین راستا، دولت دونالد ترامپ برای آوردن ایران به پای میز مذاکره از سال ۲۰۱۷ با سیاست«فشار حداکثری» تحریم‌های گسترده‌ای را علیه تهران اعمال کرده است.
 
در مقابل جمهوری اسلامی ایران از مذاکره با دولت ترامپ خودداری کرد و در واکنش به تحریم های آمریکا از نیمه اردیبهشت ۹۸، همزمان با سالگرد خروج دولت دونالد ترامپ از برجام، طی مراحل گوناگون از تعهداتش در چارچوب برجام عدول کرده است.
 
 
 
***
 
عباس عراقچی: بدون تهیه لیست تحریم‌ ها هیچ اتفاقی نخواهد افتاد
 
ایسنا: رئیس هیأت مذاکره‌ کننده ایران در وین، بر ضرورت تهیه لیستی از تحریم‌ ها توسط ایالات متحده تأکید کرد و گفت: بدون آن لیست، "هیچ اتفاقی نخواهد افتاد."
 
به گزارش ایسنا، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران پس از نشست روز پنجشنبه در وین، در گفتگو با پرس تی وی اظهار داشت: هیأت ایرانی در جریان گفتگوهای روز پنجشنبه توافق هسته ای به کشورهای اروپایی وظایف خود برای اعمال تحریم های به اصطلاح حقوق بشری و نادیده گرفتن حمله تروریستی به سایت هسته‌ ای ایران را یادآور شد.
 
عراقچی خاطر نشان کرد: این تحریم ها به منظور تضعیف گفتگوها در مورد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و توافق کلی است.
 
بر اساس گزارش پایگاه خبری معاون سیاسی وزیر خارجه، وی گفت: اروپایی ها نه تنها این اقدام مهم خرابکارانه را نادیده گرفتند، بلکه آنها سرگرم اعمال تحریم های جدید علیه ایران بودند و این کاملاً غیرقابل قبول بود.
 
مذاکره کننده ارشد ایران گفت: ما به آنها گفتیم که حتی تحریم های حقوق بشری شما که دو روز پیش اعمال کردید، ما آنها را بعنوان تحریم های مرتبط با توافق هسته ای در نظر می گیریم، زیرا درست در اواسط مذاکرات (وین) شما تصمیم گرفتید که تحریم هایی را وضع کنید و این قطعاً [به معنای] تضعیف مذاکرات فعلی و تضعیف برجام است.
 
عراقچی با اشاره به تحریم های جدید گفت این یک عملکرد غیرقابل قبول اتحادیه اروپا است.
 
عراقچی در حین مصاحبه گفت که شرکت کنندگان در جلسه روز پنجشنبه کمیسیون مشترک برجام تبادل نظرات بسیار سختی داشتند، اما همه آنها توافق کردند که پیش روند. اگرچه هنوز اختلافاتی داریم، اما این منافع مشترک را داریم که باید به جلو حرکت کنیم و باید این روند را تسریع کنیم تا در اسرع وقت به نتیجه برسیم.
 
وی گفت: آنها باید همه تحریم ها را بردارند و ما به لیست تحریم ها نیاز داریم و این باید کار ما در این دور از بحث باشد، زیرا بدون لیست (تحریم ها) من فکر نمی کنم که بتوانیم پیشرفتی داشته باشیم.
 
به گفته عراقچی، تهران همچنین آماده است لیستی مشابه درباره اقدامات هسته‌ ای که باید اتخاذ شود، تهیه کند.
 
معاون وزیر امور خارجه ایران همچنین بر ضرورت تهیه لیستی از تحریم ها توسط ایالات متحده تأکید کرد و گفت:  بدون آن "هیچ اتفاقی نخواهد افتاد."
 
وی اظهار داشت: من نمی توانم بگویم که خوش بین هستم، اما فکر می کنم که در مسیر خوبی قرار داریم، اگرچه تأثیرات منفی تحولات روزهای گذشته را داشتیم و باید به نوعی آن را مدیریت کنیم.
 
عراقچی گفت که لیست تحریم ها باید شامل اشخاص ثالثی باشد که به دلیل همکاری با ایران تحریم شده اند.