پایان نشست دوم کمیسیون برجام در وین/ توافق برای نشست‌ های رفع تحریم‌ ها و معضلات هسته‌ ای

tahrime iran رادیو فردا: با پایان دور دوم از مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در شهر وین، طرفین توافق کردند که نشست‌ های کارشناسی جهت رفع تحریم‌ ها و مسائل هسته‌ ای ایران ادامه یابد.
 
نشست روز پنجشنبه ۲۶ فروردین کمیسیون مشترک برجام با حضور نمایندگان ایران، روسیه، چین، فرانسه، آلمان و بریتانیا تحت‌ الشعاع حادثه اخیر در تأسیسات هسته‌ ای نطنز برگزار شد که تهران آن را «خرابکارانه» و «تروریستی» خوانده و انگشت اتهام را به سوی اسرائیل نشانه گرفته است.
 
عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، ضمن محکوم کردن این رخداد، واکنش کشورهای اروپایی نسبت به آن را «ضعیف» خواند و تأکید کرد که «اعضای برجام باید یک‌ صدا و بدون ملاحظات سیاسی، این اقدام را که مصداق تروریسم هسته‌ ای و تخطی فاحش از قوانین بین‌ المللی است، محکوم و تقبیح نمایند».
 
ایران روز ۲۲ فروردین از وقوع یک «خرابکاری» در تأسیسات هسته‌ ای نطنز خبر داد، اما جزئیات آن را فاش نساخت. با این حال گزارش نیویورک‌ تایمز به نقل از منابع امنیتی اسرائیل و آمریکا بیان می‌ کرد که ‌یک انفجار بزرگ در این تأسیسات به وقوع پیوسته که برنامه هسته‌ ای ایران را دست‌ کم ۹ ماه به تأخیر می‌ اندازد.
 
این گزارش نیز اسرائیل را عامل انفجار در تأسیسات هسته‌ ای نطنز نامیده است.
 
واکنش ایران به این رخداد، اعلام غنی‌ سازی ۶۰ درصدی اورانیوم بود که وزیر خارجه آمریکا آن را «تحریک‌ آمیز» خواند و گفت که این امر جدی بودن ایران در مذاکرات هسته‌ ای را زیر سؤال می‌ برد.
 
اما عباس عراقچی در نشست کمیسیون مشترک برجام گفت که «این اقدام در چارچوب حقوق ایران ذیل بند ۲۶ و ۳۶ برجام و با هدف رفع برخی نیازهای کشور در حوزه پزشکی انجام گرفته است».
 
آقای عراقچی همچنین تأکید کرد که «هیأت مذاکره کننده جمهوری اسلامی به دنبال مذاکرات فرسایشی و اتلاف وقت نیست و می‌ خواهد که گفتگوها در چارچوبی مشخص و در زمانی قابل قبول انجام گیرد».
 
ساعاتی پیش از این حسن روحانی گفته بود، هر زمان که آمریکا و غرب و تعهدات برجامی خود بازگردد، ایران نیز چنین خواهد کرد و غنی‌ سازی اورانیوم را صرفاً در سطح ۳.۶۷ درصد دنبال خواهد کرد.
 
مذاکرات کنونی ایران و قدرت‌ های جهانی در وین با هدف بازگشت ایالات متحده به برجام، رفع تحریم‌ های واشینگتن علیه ایران و بازگشت کامل تهران به تعهدات خود در چهارچوب توافق هسته‌ ای انجام می‌ شود.
 
نمایندگان آمریکا نیز به صورت غیرمستقیم در این حضور مذاکرات دارند. ایران می‌ گوید که ایالات متحده باید «۱۵۰۰ تحریم» دوره دونالد ترامپ را لغو کند، ولی آمریکا گفته که آماده است تحریم‌ های ناسازگار با برجام را لغو کند.
 
دولت ترامپ در اردیبهشت سال ۹۸ از برجام خارج شد و تحریم‌ های گسترده‌ ای علیه تهران وضع کرد که اوضاع اقتصادی ایران را دچار نابسامانی شدیدی کرده و به گرانی ارزهای خارجی و کالاها دامن زده است.
 
ایران یک‌ سال به صورت تدریجی از بسیاری تعهدات خود عدول کرد و علاوه بر از سرگیری غنی‌ سازی ۲۰ و ۶۰ درصدی، پروتکل الحاقی برای بازدید سرزده بازرسان آژانس را به حال تعلیق در آورده و از قصد خود برای تولید اورانیوم فلزی سخن به میان آورده است که کاربرد نظامی هم دارد.
 
***
 
مذاکرات برجام در وین/ یک مسئول رسمی اتحادیه اروپا: طرفین از هفته پیش به هدف نزدیکترند
 
رادیو فردا: یک مقام ارشد اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با گروهی از خبرنگاران درباره مذاکرات برجام اظهار داشت که مطمئننا طرفین از «هفته پیش به هدف نزدیکترند» اما او نمی‌تواند بگوید چقدر زمان لازم است تا به نتیجه برسند.
 
او این نتیجه را «بازگشت آمریکا به توافق اتمی و در عین حال پایبندی کامل ایران به تعهداتش» توصیف کرد.
 
دور دوم نشست کمیسیون مشترک توافق هسته‌ای موسوم به برجام روز پنجشنبه ۲۶ فروردین با حضور نمایندگان ایران، روسیه، چین، فرانسه، آلمان و بریتانیا برگزار شد.
 
به گزارش خبرنگار رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، این مقام اروپایی جمعه ۲۷ فروردین گفت مذاکرات جاری در وین که با یک جلسه کمیسیون مشترک آغاز شده و حال در سطح کارشناسان ادامه دارد، ممکن است چند روز به طول بیانجامد اما در نهایت «دو هیات اصلی (ایران و آمریکا) باید به پایتخت‌هایشان بروند» چون به گفته او مذاکره به مقطعی نزدیک می‌شود که «تصمیم باید در پایتخت‌ها گرفته شود».
 
در فاصله دو دور مذاکرات فشرده در پایتخت اتریش، ایران از آنچه خرابکاری در تاسیسات نطنز خوانده خبر داد و اسرائیل را مسئول آن معرفی کرد. در واکنش به این رخداد که ابعاد آن هنوز مشخص نیست، تهران اعلام کرد که سطح غنی‌سازی اورانیوم را تا ۶۰ درصد افزایش می‌دهد.
 
به گفته مقام ارشد اروپایی، این تحولات روزهای اخیر کار مذاکره را « سخت‌تر» کرده اما در عین حال بر میزان «اهمیت» این رایزنی‌ها نیز افزوده است.
 
روز پنج‌شنبه عباس عراقچی معاون وزیر امورخارجه ایران درباره عدم موضع‌گیری کشورهای اروپایی در قبال آنچه در نطنز رخ داده است ابراز نارضایتی کرده بود، موضوعی که در جلسه کمیسیون مشترک در سطع معاونان وزرا نیز مورد بحث قرار گرفت.
 
به گفته مقام ارشد اروپایی که نخواسته نامش فاش شود، اتحادیه اروپا برای محکوم کردن رخدادی که ایران می‌گوید خرابکاری و عامدانه بوده نیاز به «نهایی شدن شواهد و مدارکی دارد که مقام‌های ایران همچنان در حال گردآوری آن هستند».
 
وی افزود، اگر مشخص شود که چنین رخدادی یک «حمله عامدانه» بوده قطعا اتحادیه اروپا آن را محکوم می‌کند چرا که « با در نظر گرفتن پیامدهای احتمالی، حمله به تاسیسات اتمی بسیار غیرمسوولانه است» و همچنین «تاسیسات نطنز تحت نظارت آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی قرار دارد».
 
این مقام اروپایی می‌گوید در صورت عامدانه بودن، چنین حمله‌ای تنها با هدف تحت‌الشعاع قراردادن مذاکرات در وین انجام شده است اما اتحادیه اروپا نیاز به تایید «مستقل» این رخداد دارد.
 
عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران که رهبری تیم مذاکره هسته‌ای در وین را بر عهده دارد، به شبکه «پرس تی وی» گفته است: «اگر آمریکا قصد واقعی، حسن نیت و جدیت داشته باشد، مسیر مشخص است، آنها باید تحریم‌ها را بردارند. ما نیاز به لیست تحریم‌ها داریم و کار ما در این دور از مذاکرات می‌بایست تهیه فهرست تحریم‌ها باشد. بدون داشتن چنین لیستی ما نمی‌توانیم پیشرفت کنیم.»
 
مذاکره کننده ارشد ایران در وین تصریح کرد: «همزمان ما آماده‌ایم که فهرست مشابهی از سایت‌های هسته‌ای و اقداماتی که ایران می‌بایست انجام دهد، تهیه کنیم.»
 
عباس عراقچی همچنین گفت، با چنین دستور کاری، کمیسیون مشترک تصمیم گرفت که وظیفه دو کارگروه رفع تحریم‌ها و هسته‌ای را مشخص کند که کار خود را امروز عصر از سر بگیرند و دو فهرست اقدامات هسته‌ای و تحریم‌هایی را که باید رفع شوند هر چه زودتر تهیه کنند.