اولکسی دانیلو: ایران به عمد هواپیما اوکراینی را ساقط کرده است - خواست اوکراین در مورد اطلاعات از متهمان

havapeyma ukrain bal دویچه وله فارسی: معاون دادستان کل اوکراین از ایران درخواست کرد اطلاعات مربوط به متهمان پرونده سرنگونی هواپیمای مسافربری را تحویل دهد. گفته می‌ شود برای ١٠ نفر در ارتباط با حملۀ موشکی به هواپیمای اوکراینی کیفرخواست صادر شده است.
 
گوندوز ممدوف، معاون دادستان کل اوکراین مسئولان ایران را به لاپوشانی و عدم شفافیت در اطلاع‌ رسانی پیرامون متهمان پرونده حمله موشکی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی اوکراین متهم کرد.
 
معاون دادستان کل اوکراین از ایران درخواست کرده است که اطلاعات مربوط به متهمان پرونده حمله به این هواپیمای مسافربری را به مقامات آن کشور تحویل دهند.
 
بخش مطبوعاتی دادستانی کل اوکراین در اطلاعیه‌ ای که در همین ارتباط منتشر کرده گفته است که مقامات این کشور بار دیگر از طریق رسانه‌ ها دربارۀ صدور کیفرخواست برای متهمان این پرونده مطلع می‌ شوند.
 
در این اطلاعیه آمده است که مقامات ایران در جریان همکاری رسمی با مقامات اوکراینی بر سر پروندۀ حمله موشکی به هواپیمای مسافربری یاد شده، از ارائۀ اطلاعات خودداری ورزیده‌ اند.
 
در گزارش دادستانی کل اوکراین بر وظایف ایران مطابق با قوانین بین‌ المللی در رابطه با تحقیق و بررسی‌ های ناظر بر پرونده سرنگونی هواپیمای سرنگون شده تأکید رفته است.
 
مذاکره با دادستان نظامی ایران:
 
ممدوف گفته است که ایران باید در راستای روشن شدن ماجرای حمله موشکی به هواپیمای مسافربری اوکراینی با مقامات آن کشور همکاری کرده و به فراخور آن، نسبت به مجازات عاملان این حمله اقدام کند.
 
معاون دادستان کل اوکراین در یک پست توییتری از ایران درخواست کرده اطلاعات ده متهم سرنگونی هواپیمای پرواز ۷۵۲ شرکت هواپیمایی اوکراین را به مقامات آن کشور تحویل دهد.
 
در این پست توییتری همچنین اعلام شده است که مقامات دادستانی اوکراین در حال برنامه‌ ریزی برای یک گفتگوی مجازی با ناصر سراج، دادستان جدید نظامی ایران هستند.
 
باید یادآور شد که غلام‌ عباس ترکی، دادستان نظامی پیشین ایران روز ۱۷ فروردین (ششم آوریل) برای ١٠ نفر در ارتباط با پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی کیفرخواست صادر کرده بود.
 
هفته گذشته، وزارت امور خارجه اوکراین ایران را متهم به دستکاری در اطلاعات مربوط به حمله موشکی سپاه به هواپیمای بوئینگ مسافربری پرواز "پی‌ اس‌ ۷۵۲" این کشور نموده بود.
 
افزون بر آن، وزارت امور خارجه اوکراین گفته بود که جمهوری اسلامی در گزارش نهایی تحقیقات پیرامون سرنگونی این هواپیما تناقض‌گویی کرده است.
 
هواپیمای مسافربری اوکراینی روز هشتم ژانویه سال گذشته در مسیر خود از تهران به سوی کی‌یف، هدف موشک سپاه پاسداران واقع شد و سقوط کرد.
 
در جریان سقوط این هواپیما همه ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند. گفته می‌ شود به‌رغم گذشت بیش از ۱۴ ماه،  ایران از ارائه اطلاعات دقیق پیرامون حمله موشکی سپاه به این هواپیما خودداری ورزیده است.
 
***
 
اولکسی دانیلو: ایران به عمد هواپیما را ساقط کرده است
 
بی بی سی: دبیر شورای امنیت ملی اوکراین در مصاحبه‌ ای با روزنامه گلوب اند میل کانادا گفته معتقد است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی "به عمد" هواپیمای مسافری این کشور را سرنگون کرده تا از رویارویی نظامی با آمریکا جلوگیری کند.
 
روزنامه گلوب اند میل به نقل از اولکسی دانیلوف که بر تحقیقات اولیه اوکراین درباره سقوط هواپیما نظارت داشته، می‌گوید خودداری ایران از اجازه دادن به بازرسان بین‌المللی برای دسترسی به شواهد، او را متقاعد کرده که ایران "به عمد" هواپیما را ساقط کرده است.
 
روز هشتم ژانویه ۲۰۲۰، بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله آمریکا، ایران پایگاه موشکی آمریکا در عراق را هدف قرار داد. چند ساعت بعد تمام ۱۷۶ سرنشین پرواز پی اس ۷۵۲ اوکراین در اثر شلیک دو موشک سپاه در آسمان ایران کشته شدند. واقعه‌ای که ایران در ابتدا انکار می‌کرد و اشتباه فنی می‌خواند.
 
با گذشت بیش از یک سال از آن واقعه و ارائه گزارش ایران، دو کشور کانادا و اوکراین با رد آن گزارش گفته‌اند که ایران واقعیات را انکار می‌کند.
 
آقای دانیلوف به مارک مکینن، خبرنگار گفته است: "ایران به کسی اجازه نداده که این فاجعه را بررسی کند و هر تحقیقی را متوقف یا کند کرده است. اینکه خودشان دارند تحقیق می‌ کنند، باعث تعجب است، البته این را مؤدبانه می‌ گویم ... وقتی می‌ گویند که این تصادفی بوده، من باور نمی‌ کنم. این عمدی بوده و یک حمله با قصد قبلی."
 
اولکسی دانیلوف به عنوان مسئول تیم تحقیقات از شورای امنیت ملی در ماه فوریه به ایران سفر و با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار کرد. اکنون پیگیری تحقیقات به وزارت خارجه کشورهای اوکراین و کانادا و بریتانیا، افغاستان و سوئد سپرده شده که شهروندانشان در آن پرواز کشته شدند.
 
او می‌ گوید: "از هشت ژانویه پارسال، این سؤال در ذهنم است که "چرا این کار را کردند؟" اگر پرواز ام‌ اچ ۱۷ مالزی یادتان باشد، که روس‌ ها با دستور نظامی به آن شلیک کردند، عملیات‌ های نظامی بعد از شلیک متوقف شد، چون تمام جهان روی این موضوع متمرکز شد که چه اتفاقی افتاد."
 
آقای دانیلوف با استناد به اینکه به هواپیمای اوکراین هم با همان تجهیزات نظامی روسی شلیک شده و دو کشور روابط نزدیکی با هم دارند، می‌ گوید "اگر از این منظر به ماجرای شلیک به هواپیمای اوکراین در ۸ ژانویه نگاه کنیم، سلیمانی ترور شده بود و وقوع یک جنگ انتظار می‌ رفت. بعد از شلیک به هواپیمای اوکراین و کشتن شهروندان ما در میان سایر شهروندان، این [جنگ کامل] از اولویت اول به اولویت دهم سقوط کرد."
 
مارک مکنین، خبرنگار گلوب اند میل مستقر در اوکراین می‌ گوید، کانادا در این نظر که ایران به عمد و برای جلوگیری از جنگ به هواپیما شلیک کرده، با آقای دانیلوف هم ‎‌نظر نیست، هرچند نتیجه تحقیقات از سوی ایران را نپذیرفته است.
 
آقای مکنین به بی‌ بی‌ سی فارسی گفت که آقای دانیلوف اسناد و مدارکی برای این ادعا ندارد، اما اتفاقا به همین دلیل که اسناد و شواهد حادثه در اختیار او گذاشته نشده، از روی "کلافگی" این سخنان را گفته است.
 
او می‌ گوید، این سخنان را رئیس شورای امنیت ملی برای فشار آوردن بر ایران گفته‌ است که بتواند اطلاعات بیشتری از ایران به دست بیاورد. چون مقام‌ های اوکراین حتی نتوانسته‌ اند به نام ۱۰ نفری دست پیدا کنند که گفته می‌ شود در این پرونده متهم شده‌ اند.
 
دبیر شورای عالی امنیت ملی اوکراین در بخشی از مصاحبه خود به روزنامه کانادایی گفته "وقتی در تهران بودم و با مقام همپایه خود در ایران [علی شمخانی] صحبت می‌ کردم، از او مستقیماً پرسیدم "چرا این کار را کردید؟" او خیلی صادقانه گفت که آنها تمایلی به شلیک به هواپیما نداشته‌ اند. اما ایران کشوری است که گروه‌ های مختلف پرنفوذ در آن هستند. دستکم سه نیروی نظامی تحت سه فرماندهی مختلف حضور دارند، از جمله سپاه پاسداران. اما فقط هم آنها نیستند."
 
اوکراین و کانادا ماه پیش گزارش نهایی سازمان هواپیمایی کشوری ایران در مورد سرنگونی پرواز پی اس ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین بر فراز تهران را رد کردند.
 
سازمان هواپیمایی کشوری در گزارش خود گفته یک اپراتور دفاع ضد هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هواپیما را "به اشتباه" نیروی متخاصم شناسایی و بدون اجازه فرماندهان موشک‌ ها را شلیک کرده است.