اعلام تشکیل دولت وحدت ملی در میانمار بدون برخی گروه‌ ها و احزاب اپوزیسیون

mianmar دویچه وله فارسی: کمیته‌ ای از نمایندگان برکنار شدۀ مجلس میانمار تشکیل "دولت وحدت ملی"  را اعلام کرد. آنگ سان سوچی رئیس دولت برکنار شده بعنوان مشاور ارشد حکومتی و یو وین مینت، رئیس‌ جمهور پیشین، بعنوان رئیس‌ جمهور معرفی شده اند.
 
کمیته‌ ای از نمایندگان برکنار شده در پی کودتای نظامیان در میانمار روز جمعه ۲۷ فروردین (۱۶ آوریل) تشکیل یک "دولت وحدت ملی" را اعلام کرده است.
 
آنها علاوه بر تعیین نخست‌ وزیر از اقلیت مسیحی، آنگ سان سوچی، رئیس دولت پیشین را بعنوان مشاور ارشد حکومتی و یو وین مینت، رئیس‌ جمهور پیشین را برای همان پست معرفی کرده‌ اند. اعضای جنبش اعتراضی نیز در این دولت نمایندگی دارند.
 
برخی گروه‌ ها و احزاب اپوزیسیون از این که در ترکیب این دولت قرار ندارند، انتقاد کرده‌ اند. پورتال خبری "اکنون میانمار" گزارش داده است که از ۲۶ عضو کابینه این دولت ۱۳ نفر از اقلیت‌ های قومی و  ٨ نفر زن هستند.
 
از زمان وقوع کودتای نظامی در میانمار در فوریه سال جاری میلادی این کشور صحنه اعتراضات سراسری است. صدها تن تاکنون کشته و عده زیادی بازداشت شده‌اند. ارتش همچنان به خشونت ادامه می‌دهد.
 
اتحادیه اروپا قصد دارد تحریم‌ ها علیه ارتش میانمار را به دلیل استفاده از خشونت علیه معترضان گسترش دهد. وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا قرار است دوشنبه آینده در یک کنفرانس ویدئویی در مورد تحریم ١٠ عضو نظامی تصمیم بگیرند.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، اقدامات تنبیهی برنامه‌ ریزی شد، همچنین علیه ٢ شرکت مرتبط با حکومت نظامی خواهد بود.