مقام جمهوری اسلامی به رویترز: مذاکره با عربستان سعودی در عراق به پیشرفتی نرسید

 iran-arabisaudi

رویترز - با وجود آنکه روزنامه عرب‌نیوز و شبکه المیادین گزارش‌ها درباره مذاکره مستقیم ایران و عربستان سعودی در بغداد را تکذیب کرده بودند، خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد ایرانی و دو منبع آگاه منطقه‌ آن را تایید کرد.

رویترز در گزارش خود به نقل از این منابع اشاره کرده که این مذاکرات که طی ماه جاری میلادی برگزار شده در تلاش برای کاهش تنش میان دو کشور بوده، اما به پیشرفتی دست نیافت.

این خبرگزاری به نقل از مقام ایرانی نوشت: «این یک نشست در سطح پایین بود تا بررسی کند آیا راهی برای کاهش تنش‌های مداوم در منطقه وجود دارد یا خیر.»

او اضافه کرد که این دیدار با درخواست عراق برگزار شد. نخست‌وزیر عراق در ماه جاری میلادی با ولیعهد عربستان سعودی دیدار کرده و همچنین سفری به امارات متحده عربی داشته است.

یک دیپلمات غربی در منطقه هم گفت که آمریکا و بریتانیا از مذاکرات عربستان سعودی و ایران مطلع بوده‌اند، اما نتیجه آن را ندیده‌اند.

گزارش این مذاکره نخستین‌بار از سوی روزنامه فایننشال‌تایمز منتشر شد که ۲۰ فروردین‌ماه را زمان این دیدار عنوان کرده بود، اما مقام‌ها و دولت‌های این دو کشور هیچ واکنش رسمی به آن نشان ندادند.

ساعاتی پس از انتشار گزارش فایننشال‌تایمز، روزنامه عرب‌نیوز به نقل از یک مقام ارشد عربستان سعودی این مساله را تکذیب کرد و شبکه المیادین هم به نقل از یک منبع ایرانی آن را رد کرد.

هیچ کدام از این رسانه‌ها نام و مشخصاتی از مقام‌ها و منابع مورد استناد خود منتشر نکرده‌اند.

این خبر پس از چهار سال قطع روابط و تنش دیپلماتیک میان دو کشور و همچنین همزمان با پیشرفت مذاکرات تهران و ۱+۴ در وین گزارش شد. تهران اعلام کرده مذاکراتش برای رفع تحریم‌های آمریکا در مسیر درستی قرار گرفته است.

ریاض پیشتر بارها اشاره کرده بود که عربستان سعودی و کشورهای خلیج فارس باید در این مذاکرات غرب با تهران برای توافق جدید حضور داشته باشند. از جمله نگرانی‌های ریاض درباره ایران برنامه موشکی، فعالیت‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی و حمایت‌هایش از گروه‌های نیابتی از جمله حوثی‌های یمن است.

فایننشال‌تایمز به نقل از مقام مطلع خود نوشته بود از جمله مسائل مورد مذاکره بین ایران و عربستان موضوع حملات حوثی‌ها به خاک عربستان بوده که روند آن نیز مثبت قلمداد شده است. اکنون رویترز به نقل از منبع منطقه‌ای خود تایید کرده که مساله یمن تمرکز این دیدار بوده و درباره وضعیت لبنان هم گفت‌وگوهایی صورت گرفته است.