اختلاف نظر ایران و آمریکا بر سر رفع تحریم سپاه پاسداران / نصب سانتریفیوژهای جدید در نطنز

centrifuge ir4یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت علیرغم پدیدار شدن نشانه هایی از پیشرفت در مذاکرات اخیر قدرت‌های بزرگ با ایران،‌ طرف ها در مورد رفع تحریم‌ها به نتیجه ملموسی دست پیدا نکرده اند. روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی گفته هیات آمریکایی برای رفع تحریم بانک مرکزی ایران اعلام آمادگی کرده اما طرفین درباره رفع تحریم سپاه اختلاف نظر دارند.

هم زمان آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی از نصب سانتریفیوژی پیشرفته‌تر در مرکز غنی سازی اورانیوم در نطنز خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز آژانس در گزاش تازه خود تایید کرده که تا روز چهارشنبه (۲۱ آوریل) در تاسیسات نطنز «شش آبشار تا سقف ۱۰۴۴ سانتریفیوژ آی آر-۲م و دو آبشار تا سقف ۳۴۸ سانتریفیوژ آی آر-۴ ...نصب شده است که از تعدادی از آنها استفاده می شود.»

آژانس در گزارش قبلی خود مورخ ۳۱ مارس امسال از فعال بودن ۶۹۶ سانتریفیوژ آی آر-۲م و ۱۷۴ سانتریفیوژ آی آر-۴ خبر داده بود.

رویترز می نویسد در گزارش جدید آمده که ایران به آژانس اطلاع داده است قصد دارد سانتریفیوژ آی آر-۴ بیشتری را در نطنز نصب کند.

در پی انفجار اخیر در مرکز غنی‌سازی اورانیوم نطنز که ایران آن را به اسرائیل نسبت داد،‌ علیرضا زاکانی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ایران گفت "چندین هزار" دستگاه سانتریفیوژ آسیب دید و از بین رفت.

فریدون عباسی دوانی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس، درباره آن عملیات گفت بود که "طراحی دشمن خیلی قشنگ بود."

مقامات ایرانی در واکنش به آن واقعه از آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم خبر دادند.

آمریکا و فرانسه از این اقدام انتقاد کرده‌اند و جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده گفته است که تصمیم تازه ایران باعث نمی‌شود آمریکا "امتیاز عمده‌ای" بابت آن بدهد. بر اساس برجام، ایران نباید اورانیوم را بیش از سه و ۶۷ صدم درصد غنی کند.

گزارش تازه آژانس همچنین می گوید ایران قصد نصب سانتریفیوژهای بیشتری را در نطنز دارد.

این خبر در حالی منشر می شود که در پی پایان دور اخیر مذاکرات ایران و قدرت‌های بزرگ در وین اتریش، طرفین درباره احیای توافق هسته‌ای (برجام) ابراز خوش بینی کرده اند.

 

'تلاش برای لغو تحریم سپاه'

 

روز چهارشنبه روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا گزارش داد که هیات آمریکایی به طور اصولی اعلام آمادگی کرده که تحریم هایی که بنا بر اتهام تروریسم علیه بانک مرکزی ایران، شرکت ملی نفت، خطوط کشتیرانی و چند بخش اقتصادی مهم از جمله فولاد و آلومینیوم این کشور وضع کرده است را لغو کند.

بنا بر این گزارش، طرف آمریکایی همچنین از آمادگی برای رفع احتمالی تحریم‌ها در بخش هایی نظیر خودروسازی، حمل و نقل و بیمه خبر داده است.

با این حال وال استریت ژورنال می گوید دو طرف در مورد درخواست ایران برای لغو «سازمان تروریستی خارجی» خوانده شدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که تحریم‌های گسترده‌ای را علیه این نهاد، فرماندهان و شرکت‌های زیرمجموعه آن وضع کرده است، اختلاف دارند.

منابع وال استریت ژورنال گفتند ایالات متحده حاضر به لغو تحریم‌های مبتنی بر اتهام تروریسم علیه سپاه نیست. مورد اختلاف احتمالی دیگر تحریم آیت الله خامنه‌ای و نزدیکان او گزارش شده است که در سال ۲۰۱۹ میلادی توسط دولت ترامپ تحریم شدند.

مقامات آمریکایی از تایید یا تکذیب گزارش وال استریت خودداری کرده اند اما ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه در واشنگتن به خبرنگاران گفت: «ما توانسته ایم نشانه هایی از پیشرفت را ببینیم اما مطمئنا در مورد کاهش تحریم‌ها از تحقق امری ملموس بسیار دور هستیم.»

او از ادامه اختلاف نظر و نگرانی‌های عمیق آمریکا خبر داد و گفت: «وقتی صحبت از رفتار ایران می شود تهران نباید هیچ توهمی داشته باشد که ما تلاش خواهیم کرد تا ایران را به دلیل نقض حقوق بشر و در قبال برنامه موشک‌های بالستیک خود و برای حمایت از تروریسم به دلیل حمایت از گروه‌های نیابتی در منطقه، مسئول بدانیم.»

او افزود: «تحریم در همه این موارد باید یک ابزار کلیدی باشد.»

در حال حاضر دو کارگروه رفع تحریم و بازگشت ایران به محدودیت های اتمی سرگرم یافتن راهی برای انجام این اقدامات هستند.

این مقام آمریکایی گفت در یک کارگروه در مورد «دقیق‌ترین نظام راستی آزمایی و نظارت» بر برنامه هسته‌ای ایران گفتگو می شود و افزود: «ما آماده هستیم تا اقدامات لازم برای بازگشت به برجام، از جمله رفع تحریم‌های مغایر با آن را انجام دهیم. اکنون ماهیت دقیق آن تحریم ها، ماهیت دقیق آن مراحل، دقیقا همان چیزی است که در کارگروه دوم مورد بحث قرار گرفته است.»

بعدا یک مقام ارشد آمریکایی که نخواست نامش فاش شود به خبرنگاران گفت که دولت بایدن نمونه تحریم هایی که مایل است در مقابل بازگشت ایران به توافق لغو کند را تشریح کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس این مقام گفت که آمریکا از طریق کشورهای میانجی سه سبد تحریم ها را در برابر ایران گذاشته است: آنهایی که آماده است لغو کند، آنهایی که آماده نیست لغو کند و آنهایی که نیازمند مطالعه بیشتر خواهد بود تا معلوم شود آیا براساس توافق هسته ای واقعا لغو شوند یا نه.

پیش نویس 'قانون فشار حداکثری'

 

از طرف دیگر، بنا بر گزارش برخی رسانه‌های آمریکایی مایک پومپئو، وزیر امور خارجه سابق آمریکا، روز چهارشنبه به کنگره رفت تا با قانونگذاران جمهوریخواه برای ممانعت از لغو تحریم‌های ایران توسط دولت بایدن رایزنی کند.

گروهی از نمایندگان جمهوریخواهان پیش نویس طرحی تحت عنوان «قانون فشار حداکثری» را تهیه کرده اند. فشار حداکثری سیاست دولت دونالد ترامپ بود که دولت جو بایدن‌ آن را ناموفق می داند.

بنا بر طرح مذکور، تحریم‌های ایران تنها در صورتی می تواند لغو شود که ایران به ۱۲ شرطی که مایک پمپئو در ماه مه ۲۰۱۸ پس از خروج ایالات متحده از برجام آن را اعلام کرد عمل کند. ایران آن شرط ها را رد کرده بود.

طرح یاد شده همچنین از دولت می خواهد که هرگونه توافق احتمالی را به عنوان یک پیمان برای بررسی به سنای آمریکا بفرستد.

منبع: بی بی سی