انتظار خرید ۳۰۰میلیون دلاری واکسن از کره جنوبی با پول‌ بلوکه شده/ تمایل کره‌ برای بازگشت به بازار ایران

Vaccin-Covid 19-1

«رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: در حالی که توقع ما اختصاص ۳۰۰میلیون دلار از پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی برای خرید واکسن کرونا بود، اما فقط ۳۰میلیون دلار آن محقق شده است.»
 
حسین تنهایی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: اگرچه در پی مذاکرات بین ایران و کره جنوبی امیدواری برای آزاد سازی پولهای بلوکه شده ایران در کره جنوبی ایجاد می‌شود، اما تاکنون اتفاق خاصی در این زمینه رخ نداده و فقط درصد بسیار اندکی از پولهای بلوکه شده ایران به خرید واکسن و اقلام دارویی اختصاص یافته است.
 
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی افزود: توقع ما این بود که حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰میلیون دلار از پولهای بلوکه شده ایران به خرید واکسن و اقلام بهداشتی و دارویی اختصاص می یافت که در اجرا و عمل بخش اندکی از این پولها یعنی حدود ۳۰میلیون دلار به خرید واکسن کرونا از این کشور اختصاص یافته است. 
 
تنهایی با بیان اینکه تحریم ها به بهانه برای عدم آزادسازی پولهای بلوکه شده تبدیل شده است، گفت: اگرچه در مذاکرات قول همکاری داده می‌شود، اما در عمل اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد.
 
وی با اشاره به اینکه شرکتهای کره‌ای تمایل به بازگشت به بازار ایران را دارند، گفت: البته بازگشت این شرکتها بستگی به وضعیت لغو تحریم ها دارد، اما ما باید به این نکته توجه داشته باشیم که در صورت برقراری روابط تجاری با شرکت‌های کره‌ای نباید اجازه واردات کالای ساخته شده را  بدهیم. 
 
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی بیان داشت: لذا برقراری روابط تجاری با شرکتهای کره‌ای باید درحد تامین قطعات در راستای توسعه تولید داخلی باشد. 
 
وی در پایان تاکید داشت: هنوز اظهار نظر در مورد نحوه بازگشت شرکتهای کره‌ای به ایران زود است، زیرا این مسائل بستگی به رفع تحریم‌ها دارد.