ظریف در واکنش به انتشار فایل صوتی مصاحبه او: "در بیان نظر کارشناسی، عافیت طلبی، مماشات و خودسانسوری را خیانت دانسته‌ام"

Zarif-Mosahebehمحمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در یک پست اینستاگرامی به انتشار فایل صوتی مصاحبه اخیرش واکنش نشان داد و نوشت "در بیان نظر کارشناسی، عافیت طلبی، مماشات و خودسانسوری را خیانت دانسته‌ام".

او گفت "بسیار تاسف خوردم که چگونه یک بحث نظری محرمانه پیرامون ضرورت هم‌افزایی دیپلماسی و میدان - به منظور استفاده دولتمردان بعدی از تجربیات گرانبهای هشت سال گذشته - به یک کشمکش داخلی تبدیل می‌شود".

او در واکنش به جنجال‌ها درباره انتشار فایل اخیر گفت "آسیب شناسی صادقانه و مشفقانه برخی روندها به مثابه انتقاد شخصی" معرفی شده است.

اخیرا یک فایل صوتی منتشر شد که در آن وزیر خارجه ایران در مصاحبه با سعید لیلاز اقتصاددان نزدیک به دولت از کارشکنی روسیه در مذاکرات برجام و همچنین تقابل دستگاه دیپلماسی با تصمیمات نظامی و به ویژه نقش قاسم سلیمانی می‌پردازد. آقای ظریف در این فایل به پشت پرده بسیاری از وقایع مرتبط با سیاست خارجی ایران می‌پردازد و از اینکه دیپلماسی در ایران هزینه میدان جنگ شده، انتقاد می‌کند.

انتشار این فایل با واکنش داخلی و خارجی گسترده‌ای مواجه شده است.

اکنون آقای ظریف در این نوشته اینستاگرامی‌ای می‌گوید نمی‌داند "چگونه این نوار از آن سوی آبها سردرآورده" است. او در توضیح اظهاراتش در آن مصاحبه می‌گوید "میدان و دیپلماسی را مقوم و مکمل" هم می‌داند.

وزیر خارجه ایران در این نوشته "دوگانه سازی" میان نظامیان و دیپلمات‌ها را "کوته اندیشانه" خوانده و تاکید کرده که "نکته اصلی عرایضش"، تنظیم هوشمندانه رابطه میان دیپلماسی و میدان جنگ و همچنین "تعیین اولویت‌ها توسط ساختارهای قانونی" و تحت نظارت رهبر کشور است.

در ایران بخشی از مقام‌های سیاسی و پارلمانی و رسانه‌ای نیز که با برجام و سیاست‌های خارجی دولت فعلی مخالفند با محکوم کردن سخنان آقای ظریف، به دفاع از قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران پرداخته‌اند و در آمریکا نیز عمدتا در کنگره این کشور جمهوری‌خواهان به انتقاد از جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا پرداخته و حتی خواستار استعفای او شده‌اند.

این در حالی است که آقای ظریف در بخش دیگری از توضیح اینستاگرامی خود درباره فایل منتشر شده، قاسم سلیمانی را "شهید پرافتخار" خوانده است و نوشته رابطه او با فرمانده پیشین سپاه قدس همواره عمیق‌تر می‌شده است.

آقای ظریف همچنین در این یادداشت "برقراری صلح در افغانستان و عراق" و همچنین "شکست داعش" را به عملکرد قاسم سلیمانی مرتبط دانست.

با این حال، دادسرای تهران از تشکیل پرونده قضایی در ارتباط با "فایل صوتی طبقه‌بندی شده از وزیر امور خارجه" ایران خبر داده و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از محمد جواد ظریف خواسته برای بررسی این مصاحبه خبرساز به این کمیسیون برود.

پیشتر علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران گفته بود حسن روحانی، رئیس جمهور، به وزارت اطلاعات دستور داده "عوامل انتشار" این فایل صوتی را شناسایی کند.

منبع: بی بی سی