احیای برجام طی هفته‌ های آینده؟ - عباس عراقچی: نمی دانم منبع آگاه پرس تی وی در وین کیست، ولی قطعاً آگاه نیستم

iran usa 19122013 بی بی سی: در آستانه دور چهارم گفتگوهای هسته‌ ای ایران و قدرت‌ های بزرگ در وین، پایتخت اتریش، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که حصول یک توافق برای احیای برجام طی هفته‌ های آینده پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران در ماه ژوئن «امکان پذیر است.»
 
این مقام آمریکایی که برای گفتگوهای هسته ای به وین سفر کرده و نخواست نامش منتشر شود، روز پنجشنبه (۶ مه) همچنین تأیید کرد که «گفتگوهای فعالانه و غیر مستقیم» با تهران برای «آزادی فوری» شهروندان ایالات متحده که در ایران زندانی هستند در جریان بوده است. او نگفت که آزادی زندانیان شرط بازگشت ایالات متحده به توافق است یا نه.
 
مذاکرات غیر مستقیم بین واشنگتن و تهران در ابتدای ماه آوریل در پایتخت اتریش آغاز شد. سایر طرف‌ های برجام یعنی بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و اتحادیه اروپا در این گفتگوها شرکت دارند.
 
مقام آمریکایی سه دور مذاکرات گذشته را «جدی» و «مفید» توصیف کرد.
 
روسیه خواهان آن است، توافق در ظرف دو هفته آینده و پیش از ‍آغاز کارزار انتخابات ریاست جمهوری ایران حاصل شود. واشنگتن این احتمال را رد نکرده است. این مقام وزارت خارجه آمریکا گفت: «آیا امکان دستیابی به توافق قبل از انتخابات ایران وجود دارد؟ (بله) کاملا.»
 
او افزود: «این کار عملی است، زیرا این علم موشک نیست- این یک معامله جدید نیست، بلکه احیای توافقیست که ضربه خورده.»
 
این مقام آمریکایی گفت، حصول توافق پیش از انتخابات امسال ایران به یک تصمیم سیاسی در سطوح بالای جمهوری اسلامی بستگی خواهد داشت.
 
او گفت: «اگر ایران یک تصمیم سیاسی اتخاذ كند كه واقعاً می خواهد به برجام برگردد، همانطور كه مذاكره درباره برجام را انجام داد، به این ترتیب بازگشت به توافق و اجرای آن نیز می تواند سریع انجام شود.»
 
این مقام گفت: «ما نمی دانیم، ایران این تصمیم را گرفته است یا خیر.» سؤالی که به گفته وی جوابش می تواند در گفتگوهای روز جمعه مشخص شود: «باید ببینیم که آیا دور بعدی (مذاکرات) واقعاً کارها را جلو می برد یا اینکه هنوز با خواسته‌ های غیر واقع بینانه ایران روبرو هستیم.»
 
از طرف دیگر، عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران و سرپرست تیم مذاکره کننده در وین، روز پنجشنبه گفت «راه درازی را در پیش داریم و به هیچ وجه نمی شود زمانبندی را برای آن (توافق احتمالی) پیش بینی کرد.»
 
به گزارش خبرگزاری فارس، مذاکره کننده هسته ای ایران پس از دیدار و گفتگو با رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: «اگر بخواهیم وارد بحث زمانبندی شویم، غیر واقع بینانه است. البته تلاش داریم هر چه زودتر این کار انجام شود، با این حال تعجیل بی مورد نخواهیم کرد و تعجیلی که باعث کاهش دقت شود را نخواهیم کرد و اجازه فرسایشی شدن هم نخواهیم داد.»
 
پرس تی وی شبکه ماهواره ای انگلیسی زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی به نقل از منابع خود گزارش داد که آمریکا و متحدان اروپایی اش از ایران خواسته اند که دستگاه های غنی سازی اورانیوم پیشرفته تر خود، از جمله سانتریفیوژهای آی آر-۲، آی آر-۴ و آی آر-۶ را نابود کند، درخواستی که بنابر این گزارش، ایران آن را زیاده خواهی دانسته و نپذیرفته است.
 
پیش از این، دولت ایران از پوشش خبری پرس تی وی درباره مذاکرات هسته‌ای وین به شدت انتقاد کرده بود. اوایل اردیبهشت ماه امسال عباس عراقچی در پیامی به زبان انگلیسی در توییتر نوشت: ''من نمی دانم منبع آگاه پرس تی وی در وین کیست، ولی او قطعا آگاه نیست.''
 
ایران خواهان لغو تحریم‌ هایی است که در دوران ریاست‌ جمهوری دونالد ترامپ وضع شد. آمریکا هم از ایران خواسته به تعهداتش در چارچوب برجام عمل کند.
 
ایران بر خلاف برجام، ذخایر اورانیوم غنی شده خود را افزایش داده، غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را آغاز کرده و سطح بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی را کاهش داده است.

در این رابطه