وندی شرمن: در مذاکرات وین پیشرفت‌هایی حاصل شده، ولی راه درازی باقی است

sherman wendy

وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا روز جمعه با اشاره به حصول پیشرفت‌هایی در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام در وین، پایتخت اتریش،گفت، ولی هنوز راه درازی برای پیمودن باقی مانده است.

خانم شرمن که در اندیشکده «آتلانتیک» صحبت می‌کرد، در پاسخ به پرسشی در خصوص این مذاکرات اظهار داشت، پیشرفت‌هایی حاصل شده است، اما هنوز راه طولانی در این خصوص باقی مانده است.

دور چهارم مذاکرات کمیسیون مشترک برجام با شرکت کشورهای حاضر در این توافق و مشارکت غیر مستقیم آمریکا، روز جمعه در وین آغاز شد. گزارش‌ها حاکی است که ایران و آمریکا، دو طرف اصلی این مذاکرات، هر دو علائمی برای بازگشت به تعهدات برجامی خود نشان داده‌اند.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه اظهارات خود تصریح کرد، من امیدوارم که بتوانیم به تفاهمی دست یابیم که توافق فنی بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در پایان ماه جاری میلادی به پایان می‌رسد، را بتوان تمدید کرد.

وندی شرمن همچنین ابراز امیدوارم کرد پیشرفت‌های کافی و قابل اتکایی تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران در خردادماه سال جاری حاصل شود.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا با این حال تصریح کرد: نمی‌دانم که بتوانیم به توافقی برای پایبندی در برابر پایبندی و همچنین توافقی برای ادامه رایزنی‌ها بعد از ضرب‌الاجل انتخابات آنها دست یابیم.

نشست کمیسیون برجام میان معاونان وزرای خارجه برگزار می‌شود، اما مذاکرات در سطح کارشناسان نیز همزمان در جریان است

نقش اروپا

وندی شرمن در ادامه اظهارات خود به نقش اروپا در دستیابی به توافق برجام در سال ۲۰۱۵ اشاره کرد و گفت٬ هم اکنون نیز اروپا در خط مقدم این مذاکرات در وین قرار دارد.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت، همانطور که می‌دانید آمریکا در این مذاکرات به طور غیرمستقیم حضور دارد. تیم ما در یک هتل مستقر است و نشست اروپا، روسیه، چین و ایرانی‌ها در یک هتل دیگر برگزار می‌شود و اروپایی‌ها واقعاً بین دو طرف در حال آمد و رفت هستند تا بتوانیم به نقطه‌ای برسیم که مهم است.

در همین زمینه، عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران پس از نخستین نشست دور چهارم مذاکرات وین تاکید کرد که آمریکا و همه طرف‌ها برای احیای برجام «جدیت دارند.»

عباس عراقچی گفت، اخباری که از سمت آمریکایی‌ها به ما منتقل می‌شود، این است که آنها هم برای بازگشت به برجام جدیت دارند و تاکنون برای رفع بخش بزرگی از تحریم‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند.

معاون وزیر امور خارجه ایران اضافه کرد:«البته از نظر ما هنوز کامل نیست و به همین دلیل مذاکرات تا وقتی که ما به همه خواسته‌های خود در این زمینه برسیم؛ ادامه می‌یابد.»

در همین حال، میخائیل اولیانوف٬ نماینده روسیه در مذاکرات هسته‌ای در وین گفته است که طرفین با سرعت بخشیدن به فرایند مذاکرات موافقت کرده‌اند.

میخائیل اولیانوف در توییتی نوشت، به نظر می‌رسد همه این آمادگی را دارند که تا هر زمانی که برای دستیابی به توافق نیاز باشد در وین بمانند.

منبع: رادیو فردا