حواشی اولین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات ۱۴۰۰/ در ساختمان وزارت کشور چه می‌گذرد؟

Entekhabat 1400

در اولین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات ۱۴۰۰ سعید محمد ثبت نام کرد و رسانه‌ها از قطعی شدن تصمیم ثبت نام رئیسی و لاریجانی در انتخابات خبر دادند.

رویداد۲۴ با آغاز ثبت نام داوطلبان سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از ساعت ۸ امروز، ده‌ها نفر برای ثبت نام در وزارت کشور حاضر شدند.

سرتیپ محمدحسن نامی وزیر ارتباطات دولت دهم نخستین فردی با سابقه سیاسی است که ساعت۸:۳۰ وارد وزارت کشور شد و مراحل ثبت نام خود را انجام داد.

نامی پس از ثبت نام با حضور در جمع خبرنگاران اعلام کرد که من با شعار «نظم و قانون در سایه مکارم اخلاق» آمده‌ام تا دولت مقتدر و منضبط تشکیل دهم. من مستقل وارد انتخابات شده‌ام، اما به لحاظ تفکر اصولگرا هستم.

 

همچنین حضور یک خانم برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری در دقایق اولیه مورد توجه حاضران در ستاد قرار گرفت.

در این میان حضور دختری که با موتورسیکلت به وزارت کشور آمد هم توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرد. وی گفت: عاشق کشورم هستم. آمده‌ام خدمت کنم.

انتخابات 1400

یکی دیگر از حواشی نخستین روز از ثبت نام نامزد‌های انتخابات بی توجهی وزارت کشور به مصوبه شورای نگهبان در تغییر قانون انتخابات بود. در محل ثبت نام نامزد‌های انتخابات اعلامیه‌ای مبنی بر مدارک مورد نیاز داوطلبان انتخابات قرار داده شده بود که در آن از شرایط عمومی مورد نیاز برای ثبت نام داوطلبان گفته شده بود. این در حالی است که شورای نگهبان پیشتر اعلام کرده بود که افرادی که شرایط مورد نظر این شورا را نداشته باشند نباید ثبت نام کنند.

شورای نگهبان

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان حدود ساعت ۱۰:۳۰ در گفتگو با خبرنگاران مستقر در وزارت کشور اعلام کرد که «ثبت نام‌هایی که فاقد مدارکی باشند که از سوی شورای نگهبان اعلام شده، اعتبار ندارند و به نماینده‌مان در ستاد انتخابات کشور گفته‌ایم که مدارک ناقص را تحویل نگیرد. ثبت نام کسانی نهایی می‌شود که مدارک شان بر اساس مصوبه شورای نگهبان کامل باشد و به تائید نماینده شورای نگهبان در ستاد انتخابات کشور برسد.»

 

تا ساعت ۱۱ ثبت نام ده‌ها نفر که همگی از افرادی بدون سابقه سیاسی هستند در حال انجام است.

سردار پاسدار سعید محمد رئیس پیشین قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا ساعت ۱۱:۳۰ وارد وزارت کشور شد. پس از نامی، سعید محمد دومین چهره شناخته شده‌ای بود که برای انتخابات ثبت نام کرد.

سعید محمد پس از ثبت نام در انتخابات در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه به دنبال تغییر نسل مدیریتی در کشور در صورت پیروزی در انتخابات است، گفت: امیدوارم بتوانم مسائل و مشکلاتی که مردم امروز در زندگیشان دارند را به حداقل برسانیم.

یکی دیگر از حاشیه‌های نخستین روز از ثبت نام نامزد‌های انتخابات ۱۴۰۰ حضور یک داوطلب کفن پوش برای ثبت نام در انتخابات بود. حضور این داوطلب مورد توجه عکاسان خبری حاضر در محل وزارت کشور قرار گرفت. وی در توضیح حضور خود برای ثبت‌نام ریاست جمهوری گفت که آمده است کشور را از مشکلات نجات دهد.

 

انتخابات ریاست جمهوری

در حالی که نخستین روز از ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری امروز در محل وزارت کشور در جریان بود، اخبار گمانه زنی‌ها درباره ثبت نام و یا عدم ثبت نام دیگر نامزد‌های احتمالی نیز در رسانه‌ها منتشر می‌شد.

تسنیم از قطعی شدن تصمیم رئیسی برای کاندیداتوری در انتخابات خبر داد و نوشت: سید ابراهیم رئیسی جمع‌بندی خود برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری را نهایی کرده و به احتمالا بسیار زیاد در روز‌های آتی، برای ثبت‌نام به وزارت کشور خواهد رفت.

 

خبرگزاری تسنیم همچنین از انصراف قالیباف برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری نوشت و ادعا کرد که قالیباف در جلسه امروز یکی فراکسیو‌ن‌های تخصصی مجلس و در پاسخ به سؤال یکی از نمایندگان درباره کاندیداتوری گفته است: با توجه به کاندیداتوری آقای رئیسی، بنده بنای ثبت‌نام در انتخابات را ندارم.

همزمان خبرگزاری مهر نیز از ثبت نام علی لاریجانی در انتخابات خبر داد و نوشت: علی لاریجانی‌احتمالا پنجشنبه برای انتخابات ثبت‌نام می‌کند. یک نماینده ادوار مجلس گفت: ورود لاریجانی به عرصه انتخابات حتمی است و احتمالا وی در روز پنجشنبه برای ثبت‌نام در انتخابات به وزارت کشور خواهد رفت.

حسین دهقان، نیز حوالی بعدازظهر برای ثبت نام در انتخابات وارد ساختمان وزارت کشور شد. وی از جمله نامزدهای نظامی حاضر در میان داوطلبان انتخابات است. دهقان به همراه همسرش در محل ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری در وزارت کشور حضور پیدا کرد.

سید وحید کریمی، سفیر پیشین ایران در نامبیا، با حضور در وزارت کشور در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.