زنگ خطر پیک پنجم/تعداد متوفیان از مرز 75 هزار نفر گذشت/ افزایش 30 درصدی تعداد مبتلایان ظرف 24 ساعت

Corona-Afzayeshe Bimaran

گروه استان‌ها ـ رنگ‌بندی وضعیت همه‌گیری کرونا در ایران اگرچه روند بهبودی شرایط را نشان می‌دهد اما افزایش کمی بیشتر از ۳۰ درصدی مبتلایان جدید روز گذشته زنگ خطر احتمال آغاز پیک پنجم کرونا آنهم با کلکسیونی از ویروس‌های جهش‌یافته به صدا در آورده است.

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، درحالی خبر ورود انواع ویروس جهش یافته هندی، آفریقای جنوبی و البته انگلیسی رسماً منتشر شده است که افزایش 4267 نفری تعداد شناسایی تعداد مبتلایان جدید در 24 ساعت گذشته یعنی از روز یکشنبه دیروز زنگ خطر احتمال بروز پیک پنجم آنهم با کلکسیونی از انواع ویروس جهش یافته را به صدا درآورده است.


در این زمینه آمارهای منتشر شده روز یکشنه بیانگر این نکته است که تعداد مبتلایان جدید شناسایی شده براساس معیارهای تشخیصی وزارت بهداشت 18408 مورد تایید شده‌اند و با توجه به چرخه‌بیماری از زمان شناسایی تا بهبودی کامل این احتمال وجوددارد که این روند در روزهای آینده نیز ادامه داشته و به‌نوعی زمینه آغاز یک موج تازه شناخته شود.

این درحالی است که مقایسه آمار روز گذشته با آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت بهداشت نشان می‌دهد امروز 21 اردیبهشت 1400 تعداد بیماران جدید شناسایی شده رقمی معادل 18133 مورد بوده که از این تعداد 2575 مورد بستری شده‌اند اگر تعداد بستری‌های جدید را روز گذشته مقایسه کنیم می‌بینیم جهش60 نفری آن همان زنگ‌خطری است که قبلا از آن صحبت شده است، چون احتمال رسیدن این افراد به بخش مراقبت‌های ویژه دور از انتظار نیست.

 

کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه تاکید می‌کنند با درنظر گرفتن قدرت سرایت بالای این نوع از ویروس‌های جهش یافته و در عین حال کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی هموطنان درصورت آغاز روند افزایش تعداد مبتلایان مشکلات تازه‌ای در سراسر ایران ایجاد می‌شود که به گفته سعید نمکی وزیر بهداشت هیچ تضمینی نیست که کادر درمانی در این پیک امکان ارایه خدمات قابل قبولی داشته باشند.

از سوی دیگر نباید فراموش کرد که این ویروس‌های جهش یافته علاوه براینکه بسیار سریعتر از فرد ناقل به سایر افراد منتقل می‌شوند قدرت تخریبی و ایجاد بیماری بیشتری هم دارند که این دو مشخصه می‌تواند درصورت بروز همه‌گیری جدید خسارت‌های بسیار بالاتری نسبت به گذشته در ایران ایجاد می‌کند.

 

در همین‌حال بررسی میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی هموطنان به این نگرانی دامن می‌زند؛ چون مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا در گزارش‌های خود میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی هموطنان را در محدوده 62.2 درصد برآورد کرده‌اند که این میزان برای شرایط فعلی به هیچ عنوان قابل قبول نیست و درصورت ادامه می‌تواند دردسرساز باشد و شاهد مثال بروز مشکل هم جهش 30 درصدی تعداد موارد ابتلای جدید در سراسر ایران بوده است.

نکته اصلی در این افزایش موارد ابتلا، اینجاست که با هربار جهش تعداد موارد ابتلا؛ دومینوی صعودی‌شدن تعداد موارد فوتی ناشی از بیماری کرونا هم در یک بازه زمانی تقریباً 14 تا 16 روزه آغاز می‌شود و در نهایت با درنظر گرفتن شاخص نرخ مرگ و میر 3.4 درصدی ایران می‌بینیم که تغییرات معناداری در ثبت موارد فوتی در جداول رسمی دیده می‌شود و این اتفاق را به خوبی می‌توان در 2 جدول زیر مشاهده کرد.

بالای 60 ساله‌ها بیشترین سهم متوفقیان کرونایی

این درحالی است که بررسی‌های آماری نشان می‌دهد تعداد متوفیان ناشی از بیماری کووید 19 روز گذشته مرز 75 هزار نفر را رد کرده و درصورت بروز پیک جدید احتمالا باید منتظر رکورد بالاتری در این زمینه باشیم، اما نگرانی اصلی در ایران موضوع افزایش سن جمعیت کشور و البته سهم بالای متوفقیان بالای 60 سال در دوره همه‌گیری از ابتدا تا روز گذشته است. به عنوان مثال آمارهای رسمی نشان می‌دهد در پایتخت به عنوان یک شاخص اصلی 76.3 درصد از متوفیان افراد بالای 60 سال بوده‌اند.

کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه تاکید دارند، نمودارهای تهیه شده در این زمینه می‌تواند به اهمیت موضوع و البته جلوگیری از بروز تعداد موارد فوتی بیشتر اشاره داشته باشد و فعلاً راهکار موثر، ایمن‌کردن گروه سنی یاد شده با اجرای گسترده واکسیناسیون است؛ راهکاری که ظاهرا در پایتخت برای اجرایی شدنش مشکلات عمده‌ای وجود داشته و براساس آن می‌توانیم نمایی کلی از سایر استان‌ها با استفاده از داده‌های استان تهران داشته باشیم.

 

در این زمینه انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران مبنی بر مناسب نبودن زیرساخت‌های شبکه بهداشت در استان تهران نشان می‌دهد در سامانه‌سیب همه استان‌ها بالای 95 درصد ثبت‌نام داشتند ولی در استان تهران از بدو شروع به همت دانشگاه علوم پزشکی 70 درصد ثبت نام کردند و 30 درصد از رصد و پایش سامانه خارج هستند.

البته مشکل کمبود زیرساخت‌های شبکه بهداشت در این استان تهران به عنوان یکی از کانون‌های بحرانی در دوران همه‌گیری نکته‌ای است که می‌تواند در تهیه آمارهای دقیق برای ارایه خدمات اثرگذاری بالایی داشته و نهایتاً در نتیجه اثرگذار باشد و مهم‌تر از آن موضوع میزان متوفیان بالای 60 سال در این دوره است، چون براساس اخرین آمارها اکنون نزدیک به 7 درصد جمعیت کل کشور در این محدوده سنی قرار دارند و اگر روند موارد فوتی در این گروه سنی مدیریت نشود آمارها جهشی نگران کننده درصورت بروز پیک‌های جدید همه‌گیری ایجاد خواهد شد.