گزارشگران بدون مرز: احضار و تهدید ۴۲ روزنامه‌نگار و شهروندخبرنگار در بازه انتخابات

ruznameh negaran

گزارشگران بدون مرز با «مضحکه» دانستن انتخابات در ایران، نبود اطلاع‌رسانی مستقل، سانسور تحمیل شده بر رسانه‌ها و تهدید روزنامه‌نگاران از سوی رژیم را محکوم کرد. این سازمان اعلام کرد از تاریخ آغاز ثبت‌نام نامزدها برای انتخابات (۶ خرداد)، دست‌کم ۴۲ مورد احضار و تهدید توسط دادستانی، وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه صورت گرفته است.

« گزارشگران بدون مرز» روز جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰، با اشاره به احضار و تهدید روزنامه‌نگاران و شهروندخبرنگاران توسط نهادهای امنیتی و دادستانی آورده است: «ممنوع کردن‌هایی چون تشویق به رای ندادن و انتقاد از انتخابات و یا انتقاد از ابراهیم رییسی، روحانی نزدیک به علی خامنه‌ای و رییس کنونی دستگاه قضایی و نامزد ریاست‌جمهوری به رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران ابلاغ شده است که خود روشنگر چگونگی برگزاری انتخابات است.»

گزارشگران بدون مرز تاکید کرده‌‌ که سانسور همه‌جانبه رسانه‌ها و احضار و تهدید روزنامه‌نگاران و شهروندخبرنگارانی پیش از انتخابات، آن‌ها را از ایفای نقش اطلاع‌رسانی مستقل و آزاد باز می‌دارد.

در این گزارش اشاره شده با توجه به چینش نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری از سوی شورای نگهبان قانون اساسی که اصلی‌ترین افراد آن را «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی به شکل مستقیم یا غیرمستقیم منصوب می‌کند، امیدی به برگزاری انتخابات روشن و شفاف و منصفانه ریاست‌جمهوری در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ نیست.

گزارشگران بدون مرز با اشاره به دعوت جمهوری اسلامی از خبرنگاران رسانه‌های خارجی برای پوشش انتخابات، آورده است: «سال‌هاست که کمیته‌ای متشکل از نمایندگان وزارت اطلاعات، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزرات خارجه خبرنگاران خارجی را برای ورود به ایران گزینش می‌کنند. بنا بر اطلاعات گردآوری شده از سوی RSF، شماری از درخواست‌های ویزای روزنامه‌نگارانی که نوشته یا برنامه‌‌ای با محتوای انتقادی در باره رژیم نوشته و تهیه کرده‌اند، از سوی سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی رد شده است.»

این سازمان آورده است که خبرنگاران خارجی که ویزا دریافت کرده‌‌اند نیز توسط وزارت ارشاد و نهادهای امنیتی و حتی از سوی آژانس‌های خدماتی کنترل می‌شوند.

جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۲۱ گزارشگران بدون مرز از میان ۱۸۰ کشور جهان در رده ۱۷۴ قرار دارد.

 

منبع: ایران وایر