عفو بین‌الملل 'مدارک شکنجه' برادران افکاری و تصاویری از شکایت‌نامه‌های آنها را منتشر کرد

Baradarane Afkari

«عفو بین‌الملل با انتشار مدارک و گزارشهایی از جمله گزارش پزشکی قانونی از "جزئیات هولناک شکنجه" و سایر رفتارهای بی‌رحمانه علیه وحید افکاری و حبیب افکاری پرده برداشته است. این گزارش ۴۸ صفحه‌ای همزمان با ۲۶ ژوئن، روز جهانی حمایت از قربانیان شکنجه منتشر شده است. بخشی از این گزارش، تصویر متن شکایات برادران افکاری از شکنجه‌هایی است که در طول بازداشت با آن رو به رو شدند.
 
نوید افکاری، سه روز پس از آن اعدام شد که به همراه برادرانش برای ثبت آثار شکنجه ماموران به پزشکی قانونی رفت.
مقام‌های امنیتی و قضایی به برادران افکاری گفته بودند که قرار است آنها را به تهران منتقل کنند، اما به طور ناگهانی و مخفیانه نوید افکاری را اعدام کردند و از آن زمان دو برادر دیگر در انفرادی هستند.
 
در یکی از این شکایات حبیب افکاری نوشته: "به محض ورود به بازداشتگاه پلاک ۱۰۰ وزارت اطلاعات، مورد ضربات مشت و لگد، ضرب و شتم و فحاشی قرار گرفته ‌است و هنگامی که از ماموران پرسیده ‌است که او را کجا آورده‌اند آنها گفته‌اند: "اینجا جایی است که بیضه‌هاتو می‌کِشیم، جاییه که خروس‌ توش تخم می‌زاره".
 
همچنین در یک شکایت نامه دیگر از حبیب افکاری به دادستانی شیراز او توضیح داده "که چگونه بازجوها بارها او را در سلول‌‌هایی نگه داشته‌اند که در آنها صدای فریاد برادرش نوید افکاری از درد به گوش او می‌رسیده و به او می‌گفتند: "اگر نوید زیر این شکنجه‌ها بمیرد، مقصرش تویی".
 
عفو بین الملل همچنین تصاویر ۳ صفحه از شکایتی که وحید افکاری در ۸ خرداد ۱۳۹۸، حدود یکسال قبل از اعدامش، به دادستانی انتظامی قضات ارسال کرده را منتشر کرده است.
 
"تصویر نظریه پزشکی قانونی، مورخ ۸ آبان ۱۳۹۸ که وجود پارگی در کتف چپ حبیب افکاری و همچنین شکستگی در مچ دست چپ و یکی از انگشتان پای راست او را تأیید می‌کند" از جمله مدارک منتشر شده است.
 
در متن شکایت حبیب افکاری آمده که او "با چشم‌بند برای چند روز پشت سر هم به صندلی‌ای که به دیوار ثابت شده‌ بود زنجیر و روی سر و صورت او پلاستیک‌ می‌کشیدند به نحوی که حس خفگی به او دست می‌داد".
او نوشته ‌که یکی از مأموران حاضر به او می‌گفت: "هر وقت تصمیم گرفتی بنویسی بگو تا پلاستیک را بردارم".
 
عفو بین الملل می‌گوید که وحید افکاری، در "شکایت نامه‌هایی که در قوه قضائیه ثبت شده" است گفته که برای اقرار علیه خود و برادرانش بارها مورد شکنجه قرار گرفته و حتی تهدید به مرگ و زندانی شدن یا صدمه زدن به سایر اعضای خانواده شده است. بر اساس این نوشته‌ها، "آزار جنسی مادر و خواهر او" از جمله این تهدیدات بوده است.
 
نوید افکاری در دادگاه هم گفته بود که تحت شکنجه و تهدید مجبور به اقرار علیه خود شده و برادرانش برای شهادت علیه او تحت فشار و شکنجه بودند.
 
به تازگی سعید دهقان، وکیل خانواده افکاری از سوءاستفاده نهادهای امنیتی از حساب شبکه‌های اجتماعی خانواده آقای افکاری خبر داده و نوشته که تلفن همراه الهام افکاری، خواهر نوید افکاری از سوی "نهادهای امنیتی" به "سرقت" رفته است.
 
این پس از آن بود که خبرهایی مبنی بر انتشار اعترافات اجباری نوید افکاری از حساب اینستاگرام خواهرش منتشر شد.
 
نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی در پی شرکت در اعتراضات مرداد ۱۳۹۷ بازداشت و سپس به قتل یک کارمند حراست متهم، محکوم و اعدام شد.
 
او و برادرانش می‌گفتند زیر شکنجه مجبور به اعتراف دروغین و پذیرفتن مسئولیت این قتل شده بودند.
نوید افکاری ۲۲ شهریور ۹۹ اعدام و شبانه دفن شد.
 
پیش از اعدام نوید افکاری، او و وحید افکاری در دو فایل صوتی جداگانه از زندان شیراز، با رد اتهامات خود و تاکید بر اینکه اقرار آنها تحت شکنجه بوده، ابعاد بیشتری از روند قضایی‌شان را توضیح داده و از وکلای دادگستری درخواست کمک کردند.
پدر و مادر نوید، وحید و حبیب افکاری با انتشار نامه ای خطاب به ابراهیم رئیسی رییس قوه قضاییه، پیروز انتخابات ریاست جمهوری ایران، خواسته بودند دستور دهد تا آثار ضرب و شتم در بدن آنها هست، آنها را به پزشکی قانونی ببرند.
 
منبع خبر: بی‌بی‌سی فارسی